Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Okładka książki Poczet królowych polskich. Powieść i klucz
Marcin Szczygielski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik literatura piękna
624 str. 10 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania:
2012-05-24
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-24
Liczba stron:
624
Czas czytania
10 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788360000830
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szkieletnicy Marta Krzywicka, Marcin Szczygielski
Ocena 9,2
Szkieletnicy Marta Krzywicka, Ma...
Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,7
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W zasadzie tylko rozrywka



436 9 63

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
206 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2
2

Na półkach: ,

Autor „Berka” i „Bierek” tym razem napisał wielowymiarową historię o zagmatwanej polskiej tożsamości, bawiąc się konwencjami romansu, kryminału, powieści przygodowej i obyczajowej. Brawurowo żonglując polskimi mitami i kliszami, nie bacząc na świętości, stworzył dojrzałą, rozbudowaną i doskonale skonstruowaną powieść – w moim przekonaniu najlepszą ze wszystkich, jakie napisał do tej pory.
Szczygielski spogląda na dwudziestowieczne polskie losy z ukosa, dostrzegając ukryte, pikantne i niekiedy mroczne wątki wyzute z romantyzmu i patosu. Wykorzystuje do tego między innymi historię gwiazdy polskiego przedwojennego kina Iny Benity – królowej srebrnego ekranu lat 30., a po wojnie skazanej na zapomnienie za to, że związała się z oficerem Wehrmachtu. Nie jest to jednak biografia aktorki. Szczygielski swobodnie łączy fakty i literacką fikcję, grając tożsamością głównej bohaterki. Przekonuje, że najwięcej o nas samych powiedzą wileński dandys-transseksualista i dziewczyna znikąd, która za wszelką cenę chce zrobić filmową karierę.

Z powieści Szczygielskiego wyłania się obraz Warszawy i Wilna lat 30. oraz czasów okupacji, jakiego dotąd próżno szukać w polskiej literaturze. Polskie Wilno, w którym dojrzewa bohaterka powieści Ina, to prawdziwy Paryż północy tęniący legalnym i nielegalnym nocnym życiem. To Wilno dekadenckie, miasto bohemy, w której prym dzierżą artyści, transwestyci i geje. A stolica? Warszawa lat 30. w ujęciu Szczygielskiego jest nowoczesnym miastem, agresywnym niczym Nowy Jork czy Berlin, kuszącym obietnicą pieniędzy i sławy oraz prawdziwie wielkomiejską wolnością obyczajową. To europejska metropolia, do której ściagąją tłumy dziewcząt i chłopców, liczących na cudowną karierę w showbiznesie. Bohaterka „Pocztu królowych polskich” trafia do Warszawy, gdy ma zaledwie 14 lat. Jest pewna siebie i niezależna. Chce zostać gwiazdą kina. Dobija się do drzwi producentów, nie waha się przed jednoznaczym tete-a-tete z redaktorem naczelnym filmowego pisma, próbuje sił jako tancerka w kabarecie, a ostatecznie odnosi sukces dzięki zbrodni, której staje się świadkiem i niespodziewanemu rozgłosowi, jaki przynosi jej związany z morderstwem skandal.
Natomiast współczesna bohaterka Magda to trzydziestokilkuletnia korpo-szczurzyca, która nie kieruje się w życiu szczytnymi ideami. Walczy o pieniądze, rozpycha się łokciami. Jej największym wrogiem jest brak poczucia sensu życia, a substytutem miłości – emocjonalne uzależnienie od przyjaciela-geja, z którym w dość zaskakujący sposób zachodzi w ciążę.
Królowe Marcina Szczygielskiego – Ina i Magda – nie mówią o miłości. To agresywne, choć w rezultacie zagubione kobiety, które zmieniają polską rzeczywistość i obyczajowość, idąc pod prąd.

Z „Pocztu królowych polskich” wyłania się obraz kraju skażonego syndromem zamiatania niewygodnych spraw pod dywan – takich jak sprawa żydowskiego dziedzictwa Polaków. Szczygielski posuwa się do stwierdzenia, że w tym tyglu między Europą Zachodnią a Rosją każdy z nas jest kulturowym mieszańcem. Martyrologia ma drugie, mroczne dno, a cechy określające naszą przynależność narodową okazują się bardziej uzależnione od wiary, niż od dziedzictwa. Magda poznaje losy swoich przodków: „Siedzę przez długą chwilę całkowicie oniemiała. Moja babka była Żydówką, dziadek hitlerowcem, matka komunistką, a ojciec… radzieckim szpiegiem”. Ale choć dziewczyna odkrywa prawdę o swoim pochodzeniu, odrzuca ją.
„Poczet królowych polskich” można czytać jako zapis panicznej ucieczki przed żydowską tożsamością, punktujący agresywny antysemityzm przedwojennej Polski. Można odebrać tę książkę jako obraz czasu, w którym odwracają się społeczne role przypisane płciom, a kobiety coraz śmielej i częściej sięgają po władzę. Ale można też potraktować tę książkę jako pasjonującą, wartko i celnie opisaną wielopokoleniową historię, której lektura nie tylko się nie dłuży, ale dostarcza niezwykle silnych emocji.

Autor „Berka” i „Bierek” tym razem napisał wielowymiarową historię o zagmatwanej polskiej tożsamości, bawiąc się konwencjami romansu, kryminału, powieści przygodowej i obyczajowej. Brawurowo żonglując polskimi mitami i kliszami, nie bacząc na świętości, stworzył dojrzałą, rozbudowaną i doskonale skonstruowaną powieść – w moim przekonaniu najlepszą ze wszystkich, jakie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    690
  • Przeczytane
    667
  • Posiadam
    149
  • Ulubione
    47
  • Teraz czytam
    17
  • 2012
    10
  • Chcę w prezencie
    8
  • Literatura polska
    8
  • E-booki
    6
  • 2013
    6

Cytaty

Więcej
Marcin Szczygielski Poczet królowych polskich Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Poczet królowych polskich Zobacz więcej
Marcin Szczygielski Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także