Potęga marzeń

Tłumaczenie: Grażyna Kożusznik
Cykl: Dziedzictwo Marty (tom 2)
Wydawnictwo: Szaron
Her Daughter's Dream
literatura piękna
kuzynka

Dorastanie wcale nie jest łatwe dla Carolyn Arundel. Kiedy jej Mama Hildemara przechodzi okres kwarantanny po przebytej gruźlicy, zamknięta w swojej sypialni, Carolyn nawiązuje szczególnie mocną więź ze swoją Babcią Martą, która przeprowadza się do ich domu. W miarę rosnącego napięcia pomiędzy Hildie i jej matką, Carolyn przyjmuje winę za ten stan na siebie. Kiedy Hildie wraca do pracy, a Marta wyjeżdża, Carolyn i jej brat dorastają jako dzieci „z kluczem pod doniczką” w świecie przesiąkniętym strachem zimnej wojny. College oferuje Carolyn możliwość odnalezienia siebie, ale rodzinna tragedia rujnuje jej nowo odkrytą niezależność. Zamiast wracać do domu, odcina wszelkie więzy i przesiąka upojną subkulturą San Francisco. Kiedy po dwóch latach podnosi się na nowo, zagubiona bardziej niż dotychczas, niechętnie wraca do swojej rodziny, która pomaga jej odbudować własne życie i życie córki May Flower Dawn. Podobnie jak Carolyn, May Flower Dawn doświadcza bliższej więzi ze swoją Babcią Hildie niż z matką, powodując jeszcze jedną szczelinę między pokoleniami. Kiedy jednak Dawn stara się uniknąć błędów, jakie zostały popełnione przez poprzednie pokolenia, przysięga sobie, że w pewien sposób stanie się pomostem między najważniejszymi kobietami w jej rodzinie, zamiast murem, który rozdzieli je na zawsze.

Potęga marzeń to druga po Potędze nadziei część sagi rodzinnej na temat poświęceń matki na rzecz córki oraz prawdziwej natury bezwarunkowej miłości. Rozciągająca się od 1950 roku do czasów współczesnych powieść, stanowi emocjonalną i niezapomnianą lekturę.

źródło opisu: www.szaron.pl

źródło okładki: www.szaron.pl

MagdaM | 2019-03-22

Nie zawsze relacje z bliskimi są idealne. Marzeniem każdej dziewczynki jest mama-przyjaciółka. Czasem jednak takie połączenie jest nierealne. Często ma ono wpływ na dalsze życie i to nie tylko bezpośrednio związanych z nim osób...
"Potęga marzeń" to druga część Sagi "Dziedzictwo Marty". Zaczęłam czytać od środka, ale nie odczułam tego w żaden sposób. Historia zaczyna się w roku 1950 i prowadzi nas aż do współczesności. To przede wszystkim opowieść o kobietach, trudnych relacjach matka - córka, ale również o wojnie.
Głównymi bohaterkami są Marta, Hildemara, Carolyn i May Flower Dawn. Prababcia, babcia, mama i córka. 4 pokolenia kobiet. 4 pokolenia żalu, złamanych serc i zawziętości. Kobiety nie potrafią rozmawiać, nie potrafią mówić o uczuciach, ani ich okazywać. To rodzi nowe konflikty i pogłębia stare. Swoje uczucia starają się przelewać na kolejne pokolenia, tym samym budząc niechęć i lęk najbliższych. Tak naprawdę, są to tylko ich wyobrażenia. W głębi serca tkwi ogromna miłość i...

Amandine | 2018-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 23 lipca 2018

Autorka ma zdecydowanie ciekawy i wciągający styl pisania.
Zakończenie lekko mnie zaskoczyło, i myślę, że nie żałuję czasu spędzonego na lekturze :)

Krystyna | 2018-03-19
Przeczytana: 18 marca 2018

"Nigdy nie jesteś sama, Bóg jest z tobą. On zawsze idzie przed nami i otacza nas z każdej strony. Idzie z nami i mieszka w nas. Po prostu Go słuchaj."
"Boże obdarz mnie łagodnością, by zaakceptować rzeczy, których nie mogę zmienić, odwagą, by zmieniać to, co mogę zmienić i mądrością, abym umiała je rozróżniać."

Travisx85 | 2017-08-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Drugi tom "Dziedzictwa Marty" i muszę powiedzieć, że mnie się podobał mimo, że miał kilka minusów. Minusem dla mnie była objętość, która mnie przeraziła, zwłaszcza, gdy autorka powielała wcześniej wykorzystane schematy. Minusem także było to, że zwłaszcza w drugiej części były opisy, które według mnie już nic do powieści nie wnosiły, ale się tam pojawiały.
Uwielbiam sagi rodzinne i szukanie odpowiedzi na różne rodzinne pytania, sekrety i niedopowiedzenia. Ta książka miała ich pod dostatkiem i jestem usatysfakcjonowany, że wpadła w moje ręce.

Wiola | 2017-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2017

Jest to drugi tom sagi Francine Rivers. Pierwszy to "Potęga nadziei" i recenzję tej książki można znaleźć na moim profilu.
Ja się zakochałam w całej sadze i jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorka w znakomity sposób skonstruowała całą fabułę oraz wszystkich bohaterów. Wszyscy są nietuzinkowi, każdy inny ale każdy zarazem ciekawy.
Ogólnie saga przedstawia trudne relacje matka-córka na przełomie kilku pokoleń. Każde następne pokolenie boryka się z podobnymi trudnościami jakimi są uczucia i ich okazywanie. Były momenty, że płakałam, były momenty, że się śmiałam bądź przerywałam powieść żeby się zastanowić. Wszystkie jednak te emocje sprowadzają się do jednego, że nie sposób się oderwać od książki. Nie jest to zwykła saga, zwykła obyczajówka ale coś więcej. Pozwala zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się również nad swoją duchowością i wiarą w Boga.

Iga | 2016-05-30

Przeczytana: 11 czerwca 2016

Jednym słowem ....Super!

Ilonar | 2015-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2015

Zdecydowanie bardziej podobała mi się część pierwsza, choć i w tej nie zabrakło barwnych postaci, z którymi czytelnik może się identyfikować. Niektóre tematy poruszone w książce są bardzo trudne (np. wykorzystywanie w dzieciństwie), co sprawia, że książka nie jest lekka i przyjemna, a raczej dająca do myślenia. Dobrze, że wszystko oplecione jest cytatami z Biblii, to ratuje czytelnika przed stanem przygnębienia.

Zuzol0015 | 2015-04-24

Super książka.

Zuela | 2014-11-14

Po raz kolejny się przekonuje,po kolejnej książce tej autorki,że podążanie drogą wybrana przez Boga nic nie daje.Rzekoma siła,którą czerpie od Boga ( ? ) Hildemara rzutuje samymi konfliktami w rodzinie.Wzajemnym oskarżeniom i animozjom nie ma końca.Swoja drogę,swoje postepowanie możemy wybrać i zmienić sami.Bóg nie jest do tego potrzebny.