Rozdroża

Tłumaczenie: Maria Gębicka-Frąc
Wydawnictwo: Nowa Proza
Cross Roads
978-83-7534-066-2
śpiączka, wybór, szansa, nowe życie
Marsja

Nowa powieść autora Chaty Anthony Spencer jest egoistycznym człowiekiem interesów. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i trafia do szpitala na OIOM. „Budzi się” w surrealistycznym świecie, w którym przeżywa ponownie swoje wzloty i upadki. Czy będzie miał odwagę, żeby dokonać krytycznego wyboru, który może naprawić wielką niesprawiedliwość, jaką wyrządził przed zapadnięciem w śpiączkę?

źródło opisu: Wydawnictwo Nowa Proza

źródło okładki: Wydawnictwo Nowa Proza

hanterkaa | 2016-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2016

Tematyka "Rozdroży" jest dosyć podobna do "Chaty",również krąży wokół wiary.Jest to opowieść o Bogu,winie i przebaczeniu,o życiu człowieka,poruszająca trudne tematy w sposób często nowatorski,bardzo obrazowy.Czasami patetyczność scen i wypowiedzi trochę mnie irytowała,podobnie jak nasycenie opowieści emocjami,uproszczeniami i kontrastami.Reasumując to książka z przekazem skierowana głównie do osób wierzących.Ja do tych osób nie należę,więc to nie moja bajka.

annaroza | 2016-11-22
Przeczytana: 20 listopada 2016

Książka, którą naprawdę warto przeczytać. Podejmuje dość trudny temat - wiary w Boga. Tu jednak przedstawiony w przystępny sposób. Główny bohater zapada w śpiączkę i pozostając w stanie zawieszenia między życiem a śmiercią odbywa podróż w głąb własnej świadomości, a także do świadomości innych ludzi. Spotyka różne osoby zarówno z tego jak i tamtego świata. Książka wcale nie jest nudna, momentami nawet zabawna, za to skłania do refleksji. Mnie w każdym razie sprowokowała do przemyślenia mojego stosunku do Boga, życia, innych ludzi...

Medellin | 2016-05-04
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Sięgnąłem po "Rozdroża" po bardzo pozytywnych wrażeniach z lektury "Chaty", również autorstwa Williama Paula Younga. Książka ta, podobnie jak poprzednia, dotyka tematów Boga, doświadczeń z pogranicza życia i śmierci, żalu za grzechy i prób zadośćuczynienia tym, których się skrzywdziło. Jest to książka, z której emanuje ciepło i dobroć, a nawet, co mnie bardzo mile zaskoczyło, humor. Minusem jest zbyt naiwne prowadzenie akcji. Interesująca, choć może trochę zbyt baśniowa jest wizualizacja duszy ludzkiej jako krajobrazu, który, w zależności od postępowania człowieka, wyjaławia się albo odradza. Trochę za dużo było truizmów w stylu Coelho.

Czytało mi się "Rozdroża" lekko, czasami zbyt lekko, nie było tam zbyt wielu scen, które wbiłyby mnie w fotel. Szkoda, że nie ma oceny 6,5. W takim układzie podnoszę na 7 za pozytywne przesłanie.

Anna | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Nie podzielę - jak większość czytelników - zachwytów nad książką "Rozdroża". Nie twierdzę, że nie zawiera ona w sobie żadnych wartości, przesłania, że nie zmusza do refleksji i zastanowienia się nad sobą, naszym życiem. W mojej ocenie jest to pozycja skierowana przede wszystkim do ludzi wierzących, którzy gdzieś na swojej drodze zgubili wiarę, zwątpili, sprzeniewierzyli się chrześcijańskim wartościom.

Owszem, czytałam z ciekawością; niekiedy nawet uśmiechałam się i kibicowałam głównemu bohaterowi w drodze do odnalezienia swojej duszy, empatii, emocji i uczuć, które przez całe jego doczesne życie były mu obce. Dopiero poważna choroba i stan śpiączki, w której się znalazł, skierowały go na właściwe tory, a wszystko dzięki wędrówce jego duszy, która trafiła do innego świata, tzw. życia-po, w którym poznał Jezusa, Ducha Świętego i samego Boga, gdzie poznał miłość, oddanie, prawdziwą bezinteresowną przyjaźń, gdzie udało mu się skruszyć mury, odgradzające jego duszę od bliźnich,...

SeVIIen | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

,,Ból może nam przypomnieć, że żyjemy, ale miłość nam przypomina dlaczego." - Trystan Owain Hughes

Już podczas pierwszego starcia okrzyknąłem Williama P. Younga ,,Książkowym Nolanem". Zapierające dech w piersi opisy gór i moralizatorska fabuła ,,Chaty", wciągnęła mnie po uszy i napiętnowała moją wyobraźnię znamieniem, niemniej trwałym niż rany z krzyża, które odznaczyły pokancerowane dłonie Jezusa. Przy starciu z ,,Rozdrożami" miałem podobne refleksje.

William Spencer jest egoistycznym biznesmenem, patrzącym na świat przez pryzmat własnych interesów. Guz mózgu sprawia, że zapada w śpiączkę i odwiedza surrealistyczny świat, który odzwierciedla jego życie. Wychodzi na spotkanie z personifikacją własnego ego, wchodzi w moralizatorski dialog z Jezusem i Duchem Świętym. Ten skromny opis jest jedynie ziarenkiem w tej wspaniałej, urodzajnej glebie, którą zasiał William Young pisząc ,,Rozdroża". Po raz drugi otrzymałem pozycję kultową, której nie powstydziłby się sam Stephen King. Opisy...

Monika | 2016-09-30
Przeczytana: 29 września 2016

Rozumiem, że książka może się podobać. Jednak ja po raz drugi stwierdzam, że pisarstwo pana Williama P.Younga to rozrywka nie dla mnie.

SIA | 2017-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 06 lutego 2017

Czy jest możliwa przemiana kogoś, kto wcześniej był okrutnym, zapatrzonym tylko w siebie egoistą i materialistą? Z punktu widzenia chrześcijanina takie coś jest bardzo prawdopodobne, jednak dla kogoś, kto uważa, że po śmierci jest absolutny koniec, nie jest to takie oczywiste… Dla wielu kontrowersyjna, książka W. P. Young’a, pt. „Rozdroża”, to moim zdaniem wzruszająca opowieść, pozwalająca wierzyć w „jeszcze jedną szansę” daną od Boga każdemu człowiekowi.

„Przemiana bez pracy i bólu, bez cierpienia, bez wrażenia utraty, jest tylko iluzją prawdziwej zmiany.”

Anthony Spencer, po wielu trudnych dla niego doświadczeniach życiowych (stracie rodziców, zdradzie własnego brat, śmierci ukochanego syna i dwóch rozwodach), staje się nieczuły niczym głaz. Pozornie zależy mu tylko na interesach, pieniądzach, sławie i szacunku, w rzeczywistości jednak jest to tylko coś, co ma mu wypełnić wszystkie „straty”, a nade wszystko – stratę ukochanego, pierworodnego syna. Bieg jego życia zmienia...

BIETKA | 2017-08-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 sierpnia 2017

"Życie jest ciągiem niezliczonych wyborów, człowiek co rusz staje na rozdrożu".

Nie mniej ważna książka od poprzedniej(Chata) tegoż samego Autora.
Podobna historia, której akcja rozgrywa się na pograniczu świata realnego, po czym, na skutek wypadku bohatera przenosi się w sferę mistyki zaświatów.

Pisarzowi dobrze jest znana historyczna data 22 listopada 1963 roku, kiedy to ziemski świat opuściło jednocześnie trzech wielkich ludzi:
F.Kennedy, C.S.Lewis i Aldous Huxley. Znależli się oni w innym świecie- nie mitycznym- gdzie się spotykają, rozmawiają z sobą, dyskutują.

Bohater narracji Rozdroży, Anthony Spencer, na wskroś interesowny biznesmen, na skutek meandrów życia, zagubił, a tym samym nie cenił sobie, zaprzestał troszczyć się i walczyć o własną rodzinę i relacje międzyludzkie. Przekazane przez ukochaną matkę wartości religijne z biegiem lat obumarły dla niego, chociaż postać Jezusa umieszcza na swojej prywatnej liście osób najważniejszych.
Anthony, zwany Tonim, z powodu guza...

Wm. Paul Young ma w swoim stylu opowiadania historii coś takiego, że zawsze trafia do mojego serca i do głębi mnie porusza. Wywołuje mnóstwo najróżniejszych emocji. Czytając jego historie śmieję się, złoszczę, płaczę, a przede wszystkim czuję, że podobnie jak wykreowani przez niego bohaterowie rozumiem Boga.
Choć jego opowieści są tylko wytworem jego wyobraźni... Dokłada do nich mnóstwo prawdy związanej z wiarą. A dzięki temu jego powieści są mi bardzo bliskie.

Tym razem poznajemy Tony'ego. Mężczyznę, który dokonał mnóstwa złych wyborów. Mężczyznę skupionego na sobie, krzywdzącego innych ludzi, pustego w środku.
Co się z nim stanie, kiedy po zapadnięciu w śpiączkę stanie twarzą w twarz z Bogiem? Czy Tony w końcu uwierzy? Czy jego dusza się uleczy?

O tym przekonajcie się już sami.
Nie będziecie zawiedzeni.

madziusia | 2013-01-04
Przeczytana: 31 grudnia 2012

„Rozdroża” to druga po „Chacie” powieść wydana przez kanadyjskiego pisarza Williama Paula Younga. Nie ukrywam, że sięgając po tę książkę kierowałam się wieloma pochlebnymi opiniami na temat debiutanckiej powieści autora. Jakie są moje wrażenia po przeczytaniu książki? O tym za chwilę.

Główny bohater, Anthony Spencer to przysłowiowa gruba ryba- zamożny człowiek o rozległych kontaktach, posiadający majątek ulokowany w licznych posiadłościach oraz papierach wartościowych, dążący do celu po trupach. Prywatnie jest to człowiek samotny, opuszczony przez rodzinę i przyjaciół, na co zasłużył sobie swoim egoistycznym zachowaniem. Chęć Anthony’ego do ciągłego powiększania majątku doprowadziła do dwukrotnego rozwodu z żoną oraz do utraty córki, która wolałaby aby jej ojciec nie żył. Główny bohater topi smutki w alkoholu, popadając powoli w obsesję, która każe mu założyć sieć monitoringu w jego nieruchomościach, aby pozbyć się wrażenia, że jest ciągle obserwowany. Życie mężczyzny ulega...