W pogoni za świetlikami

Wydawnictwo: WAM
Chasing Fireflies
świetliki, dziecko, przeszłość
kasandra_85

Poznawanie prawdy może być ulotne i magiczne, jak łapanie świetlików w ciemną, letnią noc... Reporter lokalnej gazety, Chase Walker, zajmuje się sprawą porzuconego na przejeździe kolejowym chłopca. Mężczyzna - sam wychowywany w rodzinie zastępczej - postanawia zaopiekować się zaniedbanym dzieckiem. Nieoczekiwanie poznaje własną historię i dowiaduje się, kim w rzeczywistości są otaczający go ludzie.
W pogoni za świetlikami to powieść o opuszczeniu i poszukiwaniu własnej tożsamości.

Liryczny i inteligentny styl sprawia, że "W pogoni za świetlikami" czyta się wyjątkowo dobrze.
magazyn Aspiring Retail

Książka nagrodzona CHRISTY AWARD 2008 w kategorii proza współczesna.

źródło opisu: Wydawnictwo WAM, 2011

źródło okładki: http://katalog.wydawnictwowam.pl/

Gosia | 2016-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 marca 2016

Długo czekałam aż biblioteka, w której wypożyczam książki, będzie miała u siebie jakąś książkę Charlsa Martina. Autor ten dawno już chodził mi po głowie.
Doczekałam się i cóż... Niewątpliwie potrafi pisać i to w specyficzny sposób. Jego dialogi nie są prostymi rozmowami, ale zahaczają o pewien wyższy poziom inteligencji. To oczywiście na plus.
Temat adopcji i roli ojca w życiu każdego chłopaka też ważny i świetnie ujęty. Mimo że motyw ten wiele razy pojawił się już w literaturze, to nieco odmienny sposób pisania Charlsa Martina sprawia, że świeżym okiem patrzymy na opisaną w tej książce historię.
Autor potrafi poruszyć te głębsze warstwy ludzkich uczuć, pokazuje to co w życiu najważniejsze: rodzina, korzenie, zakotwiczenie, odpowiednie zakreślanie granic wolności, bezinteresowna i bezgraniczna miłość.
Teraz najbardziej wartościowy cytat z tej książki, który jest esencją tej: "Wszyscy rodzimy się z pustką w piersiach wielkości taty. Nasi ojcowie albo ją wypełniają, albo w miarę...

wiech | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Charles Martin pisze z serca.
I zawsze znajduje drogę do mojego serca.
Bohaterami jego książek są mężczyźni. Nieprzeciętni.
W tej powieści nie jest inaczej.
Trzy pokrewne, zranione dusze. Mały wyciszony chłopiec i dwóch dorosłych mężczyzn.
Znów utonęłam w emocjach. Tak dużo tu o uczuciach.
Tym razem o miłości rodzicielskiej. O relacjach ojciec – syn.
O tym, jaki ślad - nieodwracalnie - pozostawia dzieciństwo bez rodziców.
Niektóre sytuacje wydawały się absurdalne. I zapewne takie były. Ale nie umniejszyły wartości książki. I mojego zachwytu.

Książkę można czytać jak podręcznik, jak życiową lekcję. Głównie za sprawą wujka Willee’go, który jest fontanną mądrości i wielkim wzorem do naśladowania.

Kiwi_Agnik | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

"Słowa, które zapadają w pamięć, to te, które szepczesz, a nie wykrzykujesz"

Piękna liryczna powieść, która chwyta za serce i wyciska łzy.

Oj wiele bym dała by spotkać na swojej drodze takiego człowieka, jakim był wujek Willee.

Polecam osobom ceniącym prawdziwą i życiową literaturę.

boziaczek | 2012-11-27

Ta książka jest wspaniała! Niesamowicie wciągająca, chwytająca za serce, nie pozwalająca zapomnieć o swoich bohaterach:) Jest to moje pierwsze spotkanie z Charles Martinem, ale na pewno nie ostatnie!
Narratorem powieści jest młody dziennikarz, który zajmuje się przypadkiem tajemniczego chłopca znalezionego na torach kolejowych, o którym nikt nic nie wie, a on sam nie mówi...
Każdy z bohaterów tej książki ma swoją własną "trudną" historię. Martin prezentuje nam bardzo ciekawą gamę charakterów. Ciekawe wątki, elementy zaskoczenia, pasjonująca historia, to sprawia, że książkę się wręcz pochłania. Polecam gorąco!

Madi | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Książka jest PIĘKNIE napisana, z jednym tylko minusem: trochę za dużo niepotrzebnych opisów.
MĄDRA i WZRUSZAJĄCA!Trochę MAGICZNA!
Do przeczytania tej książki zaintrygowała mnie tajemnicza okładka,która skojarzyła mi się z nadchodzącymi Świętami,ale po paru stronach już wiedziałam,że ze Świętami nic nie ma wspólnego.
Ale to nic,bo powieść okazała się bardzo ciekawa ,a każdy z bohaterów tej powieści miał tu swoją tajemniczą historię,a każda z nich była niesamowita i wzruszająca.
Z powieści tej ,mimo licznych problemów i tragedii emanuje ciepło ,bo jest pełna pozytywnych i życzliwych ludzi,a sam wujek ma w sobie tyle mądrości i dobroci,że chciałoby się go po od razu przytulić-pozazdrościć tylko takiego wujka.
Choć początek powieści jest trochę nudnawy i masz ochotę ją odłożyć, to po przeczytaniu całej książki zmienisz zdanie i nie będziesz żałował.

Anna | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

To kolejna książka tego autora, która porusza głębokie pokłady ludzkich uczuć, zmusza do refleksji, zastanowienia się nad życiem, pokory wobec wszystkiego co nas otacza, to przepiękna i mądra opowieść o miłości, oddaniu, bezinteresowności.
To przede wszystkim historia trzech postaci - narratora - Chase Walkera, dziennikarza miejscowej gazety, jego "wujka" - Willee'go Mc Farlanda, który wychowywał go od ósmego roku życia oraz porzuconego na torach chłopca, o którym nic nie wiadomo. Wiele w niej tajemnic z przeszłości każdego z bohaterów, wiele niedomówień, zagadek, dramatów, tęsknoty, oczekiwań i nadziei. Książka wciąga każdą kolejną stroną, pochłania nas i wzrusza, pokazuje jak ważne są ludzkie relacje, jak ważną rolę odgrywa ojciec w życiu syna. "Wszyscy rodzimy się z pustką w piersiach wielkości taty. Nasi ojcowie albo ją wypełniają, albo w miarę dorastania czujemy tę pustkę coraz bardziej i próbujemy ją czymś zaleczyć. Zwykle są to uzależnienia".

Bafka | 2015-07-24

To była piękna liryczna powieść o tym, jak ważźny w życiu każdego chłopca jest ojciec. Z jednej strony miała ona w sobie coś takiego .... hmmmm intrygującego, że momentami trudno było mi się od niej oderwać. Z drugiej czasem mnie męczyła niektórymi, w moim odczuciu zupełnie niepotrzebnymi opisami lub odwrotnie - były miejsca, w których jakby czegoś brakowało. Z tych też powodów całościowo, mimo że książka ogólnie bardzo mi się podobała, jakoś nie do końca mnie porwała. I jedynie postać wujka Willego tak naprawdę zaczarowala mnie na maxa. Nie tylko zaczarowała, bo czuję, że wujek Willy mnie czegoś ważnego nauczył. I za to jestem naprawdę wdzięczna.

Wioletta | 2016-05-31
Na półkach: Przeczytane, P. L -> W
Przeczytana: 31 maja 2016

Jak ważny w życiu każdego (chłopca) jest ojciec.
Jakim ojcem być.

Wujek Willee "niezrównany", zapamiętam Cię.

Sama historia przejmująca, z przewidywalnym zakończeniem, co nie uznaję wcale za minus, aczkolwiek fragmentami rozwleczona zbędnymi opisami, wielu rzeczy, a ta opowieść jest na tyle dobra, że bez tego obroniłaby się sama, lepiej.

"... oddaje to, czego nie można zatrzymać, by otrzymać to, czego nie można stracić."

beataj | 2014-06-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Piękna i bardzo potrzebna :)
Porusza kilka trudnych tematów - adopcja, rodzina zastępcza i zwykła oraz więzy krwi, stosunki między bliskimi. Pokazuje siłę pieniądza, własności, żądzę posiadania, brutalność i podłość dorosłych, krzywdę dziecka, jego ból fizyczny i psychiczny, strach, cierpienie i ciągłą niepewność. Ale też wielką, bezinteresowną, bezgraniczną miłość, chęć niesienia pomocy, szacunek do dziecka i siłę wewnętrznej godności. I dowód na to, że każdy chłopiec potrzebuje dobrego, mądrego mężczyzny obok siebie. Nieważne czy to będzie tata, wujek, dziadek czy jakiś kuzyn, ważne żeby był przyjacielem przez duże P.
Ta książka powinna być obowiązkową pozycją dla każdego ojca i syna.

kasandra_85 | 2011-06-30
Przeczytana: czerwiec 2011