Potęga marzeń

Okładka książki Potęga marzeń Francine Rivers
Okładka książki Potęga marzeń
Francine Rivers Wydawnictwo: Szaron Cykl: Dziedzictwo Marty (tom 2) literatura piękna
Dziedzictwo Marty (tom 2)
Her Daughter's Dream
Szaron
2013-06-26
2013-06-26
Grażyna Kożusznik

O wiele lepsza od poprzedniej części. Wiele razy wydusiła ze mnie łzy, a zakończenie rzuciło na kolana. Gorąco polecam.

Piękna książka pokazująca jak błędy przeszłości kontynuujemy w naszym życiu. Polecam

Drugi tom historii już nieco inny od pierwszego. Wnioski wciąż te same - protestanci traktują wiarę trochę inaczej niż katolicy, więc protestant mężczyzna zawsze będzie trochę słaby. To bije z tej książki, choć z pewnością nie jest zamierzone. Całość bardzo przyjemna w odbiorze.

Ciąg dalszy historii. Ciekawa, wciągająca. Koniecznie trzeba przeczytać po pierwszej części. Polecam.

Nie zawsze relacje z bliskimi są idealne. Marzeniem każdej dziewczynki jest mama-przyjaciółka. Czasem jednak takie połączenie jest nierealne. Często ma ono wpływ na dalsze życie i to nie tylko bezpośrednio związanych z nim osób...
"Potęga marzeń" to druga część Sagi "Dziedzictwo Marty". Zaczęłam czytać od środka, ale nie odczułam tego w żaden sposób. Historia zaczyna się w roku 1950 i prowadzi nas aż do współczesności. To przede wszystkim opowieść o kobietach, trudnych relacjach matka - córka, ale również o wojnie.
Głównymi bohaterkami są Marta, Hildemara, Carolyn i May Flower Dawn. Prababcia, babcia, mama i córka. 4 pokolenia kobiet. 4 pokolenia żalu, złamanych serc i zawziętości. Kobiety nie potrafią rozmawiać, nie potrafią mówić o uczuciach, ani ich okazywać. To rodzi nowe konflikty i pogłębia stare. Swoje uczucia starają się przelewać na kolejne pokolenia, tym samym budząc niechęć i lęk najbliższych. Tak naprawdę, są to tylko ich wyobrażenia. W głębi serca tkwi ogromna miłość i tęsknota matki.
Nawet tragiczne wydarzenia nie mają wpływu na zmianę relacji miedzy nimi. Wręcz przeciwnie, pogłębiają kryzys, wpędzając dodatkowo bohaterki w kolejne problemy, rodzące kolejne i kolejne i kolejne.... Gdy czytelnikowi wydaje się, że nigdy nie będzie dobrze, najmłodsza z nich, May Flower Dawn postanawia ratować rodzinę i relacje między matką a córką. Ma w tym jednak pewien cel. Bardzo ważny... Pragnie, by jej babcia i mama pogodziły się, ponieważ ona musi zostawić im pod opieką najważniejszą istotę. Pragnieniem Dawn jest, by wychowywała się ona wśród najbliższych osób, otoczona miłością, szacunkiem i zrozumieniem, by nie musiała każdego ranka przeżywać zawodu i bić się z myślami, dlaczego jest niekochana. Myślami, które są nieprawdziwe...
www.zaczytanaemigrantka.eu

Autorka ma zdecydowanie ciekawy i wciągający styl pisania.
Zakończenie lekko mnie zaskoczyło, i myślę, że nie żałuję czasu spędzonego na lekturze :)

Autorka ma zdecydowanie ciekawy i wciągający styl pisania.

"Nigdy nie jesteś sama, Bóg jest z tobą. On zawsze idzie przed nami i otacza nas z każdej strony. Idzie z nami i mieszka w nas. Po prostu Go słuchaj."
"Boże obdarz mnie łagodnością, by zaakceptować rzeczy, których nie mogę zmienić, odwagą, by zmieniać to, co mogę zmienić i mądrością, abym umiała je rozróżniać."

Drugi tom "Dziedzictwa Marty" i muszę powiedzieć, że mnie się podobał mimo, że miał kilka minusów. Minusem dla mnie była objętość, która mnie przeraziła, zwłaszcza, gdy autorka powielała wcześniej wykorzystane schematy. Minusem także było to, że zwłaszcza w drugiej części były opisy, które według mnie już nic do powieści nie wnosiły, ale się tam pojawiały.
Uwielbiam sagi rodzinne i szukanie odpowiedzi na różne rodzinne pytania, sekrety i niedopowiedzenia. Ta książka miała ich pod dostatkiem i jestem usatysfakcjonowany, że wpadła w moje ręce.

Uwielbiam sagi...

Jest to drugi tom sagi Francine Rivers. Pierwszy to "Potęga nadziei" i recenzję tej książki można znaleźć na moim profilu.
Ja się zakochałam w całej sadze i jestem pod ogromnym wrażeniem. Autorka w znakomity sposób skonstruowała całą fabułę oraz wszystkich bohaterów. Wszyscy są nietuzinkowi, każdy inny ale każdy zarazem ciekawy.
Ogólnie saga przedstawia trudne relacje matka-córka na przełomie kilku pokoleń. Każde następne pokolenie boryka się z podobnymi trudnościami jakimi są uczucia i ich okazywanie. Były momenty, że płakałam, były momenty, że się śmiałam bądź przerywałam powieść żeby się zastanowić. Wszystkie jednak te emocje sprowadzają się do jednego, że nie sposób się oderwać od książki. Nie jest to zwykła saga, zwykła obyczajówka ale coś więcej. Pozwala zajrzeć w głąb siebie i zastanowić się również nad swoją duchowością i wiarą w Boga.

Ogólnie saga przedstawia trudne relacje...

Bardzo serdecznie polecam!

Bardzo serdecznie polecam!