Kalahari

Seria: ...archipelagi...
Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7747-715-1
bibliofilka

Kalahari, tytułowe opowiadanie całego tomu, to historia mężczyzny, który jedzie przez południowoafrykański busz w poszukiwaniu syna, ciężko chorego na malarię. Oczywiście to nie tropikalna choroba wysuwa się w opowiadaniu na pierwszy plan, ale obcy, dziki i nieprzyjazny świat. Jest jeszcze druga Afryka - zmodernizowana. Wielkie miasto Johannesburg z wysokimi biurowcami stojącymi tuż obok dzielnic biedy, w którym apartheid nadal pozostał żywy. Ta niezbyt udana kopia bogatej Ameryki - przeszczep sztuczny, ale trwający już wiele dziesięcioleci - jest obecna m.in. w opowiadaniach Stanley i Syndile, Strzały na Hillbrow czy Hotel Carlton. Oba światy istnieją równolegle, ale nie ma między nimi porozumienia. Warto tę rzeczywistość poznać, żeby ją choć trochę zrozumieć. Świetnie napisane opowiadania Albińskiego czyta się jednym tchem.

źródło opisu: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1381

źródło okładki: http://www.wab.com.pl/?ECProduct=1381

Monika | 2014-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Niestety, nie udało się Panu Wojciechowi zaczarować mnie Afryką widzianą jego oczami. Książka okazała się nad wyraz nudna i zwyczajnie smętna :(

Mario | 2017-01-15

Doczytałem do końca, choć prawie rozbolały mnie zęby od tej lektury.
Otóż to jest dobra proza, warta czytania i smakowania, dobra dla tych, których ten idiom narracyjny pociąga, którym taka proza w smak. Taka, tzn. na poły reportażowa, pisana krótkimi zdaniami, prawie zupełnie pomijająca wewnętrzne światy bohaterów, jedynie chłodno i rzeczowo relacjonująca obrazy i wydarzenia (w ten sposób pisze Mariusz Szczygieł, a ja, mimo szczerej sympatii dla mego imiennika, nie jestem w stanie czytać jego książek).
Co więcej, tytuł i okładka obiecują opowiadania o Afryce, a dostajemy głównie epizody z życia białych kolonistów, którzy tak rozumieją Afrykę jak ja fizykę kwantową. Nie chcę czytać o belgijskich czy jakichkolwiek biznesmenach w Afryce, nie obchodzą mnie banki, fabryki i inne takie. Natomiast prawdziwej Afryki w tych tekstach niewiele, strzępy tu i tam. Rzadko pojawiają się takie perełki, jak np. w opowiadaniu o księdzu, w którym mowa o kontraście między mentalnością białego, a...

bibliofilka | 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

Za barwy panafrykańskie uznawane są często dwa różne zestawy barw, każdy zawierający po trzy barwy. Pierwszy z nich obejmuje kolory: zielony, żółty (złoty) i czerwony. Drugi zestaw zawiera barwy: czerwoną, czarną i zieloną. Kolor czerwony oznacza tu szlachetną krew, która jednoczy wszystkich ludzi pochodzenia afrykańskiego, czarny - kolor ludzi czarnych, a zielony – obfite bogactwa przyrody ich ojczyzny – Afryki. Kolory te, uznane za oficjalne barwy „rasy afrykańskiej". Patrząc na okładkę i czytając wznowione opowiadania Wojciecha Albińskiego można wymienić by jeszcze inne kolory.

Przede wszystkim kolor pomarańczowy, który można przypisać ziemi pomieszanej z gliną, która zostawia ślady na ubraniach i butach. Piaskowy - to kolor fantastycznych form pustynnych, złotawe są wysokie trawy na sawannie, ciemnogranatowe lub ciemnografitowe bywa niebo podczas zbliżania się burzy, błękit - to kolor okalający wybrzeża Oceanu Indyjskiego i Atlantyckiego. Mówiąc inaczej Afryka to kraina...

MariannaJ | 2015-11-12
Przeczytana: 18 października 2015

Podoba mi się spojrzenie pana Albińskiego na Afrykę. Wiele z jego obserwacji brzmi dla mnie znajomo, a afrykański klimat (dosłownie i w przenośni) też jest mi dobrze znany z autopsji :-) Więcej na blogu: http://poludniowoafrykanskie-impresje.blogspot.co.za/2015/11/wojciech-albinski-kalahari.html

Marcin Białasek | 2015-09-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 września 2015

Albiński pokazuje nam nieco znaną twarz Afryki, gdzie oprócz biedy i głodu powstają wielomilionowe fortuny oraz istnieją niezwykle zyskowne przedsięwzięcia w rolnictwie i kopalnictwie. Pośród szybko rodzących się bogactw, nie brak również spektakularnych krachów, a zmieniająca się jak w kalejdoskopie sytuacja polityczna nie pozwala się ani na chwilę nudzić. Ta lektura wymaga cierpliwości, ponieważ autor nie przygotował, żadnych literackich fajerwerków, ale warto się w niej pogrążyć, ze względu na unikalny klimat i wiele interesujących historii, dających do myślenia.

Chilled | 2016-12-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 11 grudnia 2016

Przyzwoity zbiór opowiadań o ludziach żyjących i odwiedzających Kalahari. Dla każdego coś miłego.

SiliconMind | 2013-01-02

Ciekawy obraz Afryki przedstawiony w kilku opowiadaniach, a nie jak to zwykle bywa, w relacjach pisanych w pierwszej osobie.

Anna | 2016-02-13

Zbiór opowieści, które pociągają tym, że zaczynając się pospolicie, kończą niespodziewanie, nagle, dając uczucie niedosytu... które być może towarzyszy każdemu podróżnikowi.

Malwina Lejman | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, 52/2017
Syl_wina | 2016-10-24
„Ptaki śpiewają w Kigali”

Nad tym projektem reżyserska para pracuje już od kilku lat. W 2008 roku media obiegła wieść, że filmem zainteresowany jest Nick Nolte, który wybierał się nawet w tej sprawie do Warszawy. Jesienią ruszą zdjęcia do adaptacji jednego z opowiadań Wojciecha Albińskiego.