Maximum City. Bombaj

Maximum City: Bombay Lost and Found
Indie, Bombaj, socjologia
literatura faktu
Alicja

Suketu Mehta odkrywa przed nami Bombaj – swoje rodzinne miasto, do którego sam pragnie wrócić, by na nowo podjąć przerwane dorastanie. Od slamsów, nocnych barów, dzielnic czerwonych latarni, przez luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i gabinety polityków, po sale medytacyjne dźinijskich mnichów – kreśli poruszające portrety rzeczywistych bohaterów, których życie toczy się w ekstremum ludzkiego doświadczenia. Porywająca podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będąca metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.

źródło opisu: www.namas.pl

źródło okładki: www.namas.pl

Tajemnica | 2011-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Suketu Mehta autor książki „Maximum City Bombaj” urodził się w Kalkucie, ale dorastał w Bombaju, następnie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Po latach, wraz ze swoją rodziną wraca do Bombaju między innymi po to, aby stworzyć książkę. Język i forma jaką przyjął autor jest wprost rewelacyjna. Stworzył niby książkę podróżniczą, choć ja bardziej skłaniałabym się w stronę dokumentu na temat Bombaju. Czasami odnosiłam wrażenie, że czytam powieść SF, bo jednak żyjąc w Europie, w XXI wieku pewne kwestie związane z życiem codziennym są tak oczywiste jak zjedzenie śniadania każdego poranka, a jednak … gdzieś na świecie XXI wiek wcale nie jest gwarancją na „normalne” życie.

Książka podzielona jest na trzy części: 1. Przemoc; 2. Przyjemność; 3. Przejścia.

W każdej z nich czytelnik poznaje Bombaj z innej strony, czuje inne smaki i zapachy, nie mniej jednak towarzyszą mu przeróżne emocje, które dla mnie podczas czytania są najważniejsze.

Nie będę ukrywała, że niejednokrotnie...

książek: 1919
takisobiejac | 2017-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Bombaj" to najlepsza "cegłówka" jaką czytałem w życiu. Wciągająca niczym dobry bollywoodzki film. Jest tu wszystko to, co znajduje się w produkcjach typu masala movie, łącznie z seksem, oczywiście w typowo indyjskim wydaniu, czyli żadnych intymnych szczegółów. Mamy historie kryminalne, i to oparte na faktach, jest love story, pokazane jest także codzienne życie mieszkańców. Suketu Mehta wykonał kawał dobrej roboty.
Autor wprowadza nas w miejsca, których nie zobaczylibyśmy jako turyści, ukazuje rzeczy, jakich biały człowiek nie ma szans dostrzec. OK, niektóre rozdziały, jak np. ten o kolesiu przebierającym się za kobietę były nieco nużące. Rozłożenie bombajskiego świata przestępczego na czynniki pierwsze przypominało mi opisywanie działania gangu pruszkowskiego w Polsce - w obu tych przypadkach w pewnym momencie się gubię w szczegółach, za dużo tego. Ale już np. unaocznienie czytelnikowi czym jest dla przeciętnego Bombajczyka (Mumbajczyka) dotarcie pociągiem do pracy wciągnęło...

Maciek Roszkowski | 2015-03-24

Bardzo ciekawe wywiady z mordercami, tancerkami z barów i ascetami porzucającymi bogate życie dla świętości. I to wszystko w mieście w którym spędziłem sporo czasu. Momentami wstrząsający realizm. Jednak w całości brakowało jej polotu. Może pomimo początkowych dobrych podsumowań akapitów im dalej w książkę tym coraz mniej ich było? Trochę tak jakby autor chciał ją po prostu w końcu skończyć. Ale i tak zdecydowanie warta przeczytania. Polecam.

Szczypta_Chilli | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Prawdziwa skarbnica wiedzy o Bombaju. Zdecydowanie polecam każdemu, kogo interesują wschodnie kultury i lubi reportaże. Książka mnie urzekła od pierwszych stron, i choć jest bardzo obszerna, nawet nie zauważyłam, kiedy przewróciłam ostatnia kartkę.

Tomek | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Wszystkich tych,których fascynują Indie szczerze zachęcam do przeczytania tej książki.

Monika | 2011-07-08

Witaj Bombaju! Wykrzycz swoje życie!

„W nagiej dziewczynie jest osiem milionów opowieści”[1] pisze Suketu Mehta określając kobiety mieszkające w bombajskich dzielnicach czerwonych latarń. Współuczestniczki święta industrializmu. Najbardziej oddane słuchaczki głosu (wielogłosu) miasta. Jednakże nie tylko one noszą w sobie historie, fakty, marzenia. Bombaj lub trafniej Mumbaj[2], gdzie liczba obywateli obecnie sięga około 17 mln, cały stworzony jest z opowieści. I tylko odważny i szalony człowiek (czytelnik) zdecyduje się na dokładne określenie ich ilości. Tekst Suketu Mehta jest kolejną, być może milionową historią tego miejsca, lecz historią nad wyraz ważną i interesującą. Subiektywną do granic możliwości wizją. Wizją w której nienawiść i miłość, złość i poświęcenie przenikają się i koegzystują.

Suketu Mehta wychował się w Bombaju. Dorastał w mieście, które na całe życie zdeterminowało jego myślenie o sobie i własnej przynależności. Okres kilku lat, które spędził pomiędzy...

wijas | 2015-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2015

Na poły reportaż, na poły biografia. Sam nie wiem, czego w tej książce więcej.

Na pewno powinien ją przeczytać każdy, kto nie rozumie, że Trzeci Świat to wcale nie bieda, a ekstremalne kontrasty, które w Bombaju skupiają się jak w soczewce. Bombaj - miejsce, gdzie sprawiedliwość zapewniają gangi, gwiazdorzy Bollywood uwielbiani są na równi z bóstwami z hinduskiego panteonu, noc dyszy erotyzmem...

Warto zagłębić się w świat opowieści Suketu Mehty i lepiej poznać Indie, które dla większości z nas wciąż pozostają nieodgadnioną zagadką.

bishoujosenshi88 | 2015-03-12
Przeczytana: 2015 rok

Wciągająca, miejscami szokująca, zawiera mnóstwo ciekawych i zaskakujących faktów i opisów. Jednak czytając ją nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że w wielu miejscach mogła być krótsza - długie opisy sytuacji politycznej nie były szczególnie pasjonujące dla osoby, która ma zaledwie podstawowe informacje o Indiach a nagle została zalana szczegółowymi informacjami. Książka najciekawsza w momentach, gdzie autor mówi o swoich własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach, oraz historie poszczególnych bohaterów. Gdyby wyciąć nazbyt szczegółowe informacje o partiach politycznych i strukturze mafii, lektura byłaby znaczenie lepsza. Moja ogólna ocena: dobra.

Mateusz Straszewski | 2011-07-08
Przeczytana: 25 maja 2011

Chyba się nie mylę twierdząc, że przeciętny Europejczyk ma wiele stereotypowych wyobrażeń związanych z Indiami. To dla niego kraj tajemniczy i egzotyczny, w którym trudno byłoby mu żyć. Książka Maximum City. Bombaj tych stereotypów nie burzy, a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach może je wzmocnić.
Dziennikarz Suketu Mehta wyemigrował z Indii jako nastolatek. Opuścił Bombaj, by po 21 latach zastać Mumbaj. To brutalny powrót do miasta, którego metamorfoza sięgnęła znacznie głębiej niż tylko do jego nazwy (ta została zmieniona w 1995 r. przez nacjonalistyczną partię Shiv Sena na znak odcięcia się od brytyjskiego kolonializmu). Autorowi ciężko jest odnaleźć to, do czego tak bardzo przez te wszystkie lata tęsknił. Jest przerażony i rozczarowany zmianami, które tam zaszły. Czuje się w Bombaju jak obcy. Musi stawić czoło nowemu wizerunkowi pogrążonej w chaosie metropolii, która w niczym nie przypomina tej, którą opuszczał. Chce zrozumieć fenomen miejsca, dla niego wręcz...

paulinkalinka | 2013-09-03
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Suketu Mehta jest Hindusem, który w wieku kilkunastu lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wraca do swojego rodzinnego miasta, Bombaju, po wielu latach wraz z żoną i synami. Odkrywa Bombaj na nowo, a swoje spostrzeżenia zapisał w książce „Bombaj: maximum city”.

Przed lekturą nie wiedziałam praktycznienic o Bombaju. Ot, jakieś miasto. Po przeczytaniu stwierdzam, że Bombaj to piekło. Nie chciałabym tam zamieszkać. Mimo tego, tysiące i miliony ludzi wędrują do Bombaju w poszukiwaniu lepszego życia. Nie rozumiem ich. Nie rozumiem, jak można mieszkać przez lata w slumsach, gdzie drogi są kanałami dla ścieków, nie ma bieżącej wody i toalet nadających się do użytku.

Bombaj jawi mi się przez pierwszą część książki – Przemoc, a pozostałe dwie nikną w pamięci. Dlaczego? Bo pierwsza część mnie ogłuszyła, zbulwersowała, otumaniła poprzez opowieści członków różnorakich mafii i metody dochodzenia swoich praw. Pozostałe dwie pozornie są pozbawione przemocy i zła. Pozornie....

Czytamy w weekend

Czasami w redakcji zastanawiamy się, jak i kiedy minął nam tydzień. Dopiero co przecież pisaliśmy o początku marca, a tymczasem niespodziewanie przyszedł kolejny piątek i trudna decyzja dotycząca wyboru weekendowych lektur. Gdzie podziały się te wszystkie dni?! Też tak czasami macie?

Z 13 książkami dookoła świata

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.