Maximum City. Bombaj

Maximum City: Bombay Lost and Found
Indie, Bombaj, socjologia
literatura faktu
Alicja

Suketu Mehta odkrywa przed nami Bombaj – swoje rodzinne miasto, do którego sam pragnie wrócić, by na nowo podjąć przerwane dorastanie. Od slamsów, nocnych barów, dzielnic czerwonych latarni, przez luksusowe apartamenty gwiazd Bollywood i gabinety polityków, po sale medytacyjne dźinijskich mnichów – kreśli poruszające portrety rzeczywistych bohaterów, których życie toczy się w ekstremum ludzkiego doświadczenia. Porywająca podróż w głąb tętniącej życiem metropolii będąca metaforą współczesnego człowieka i jego życia w tłumie.

źródło opisu: www.namas.pl

źródło okładki: www.namas.pl

Tajemnica | 2011-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2011

Suketu Mehta autor książki „Maximum City Bombaj” urodził się w Kalkucie, ale dorastał w Bombaju, następnie przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Po latach, wraz ze swoją rodziną wraca do Bombaju między innymi po to, aby stworzyć książkę. Język i forma jaką przyjął autor jest wprost rewelacyjna. Stworzył niby książkę podróżniczą, choć ja bardziej skłaniałabym się w stronę dokumentu na temat Bombaju. Czasami odnosiłam wrażenie, że czytam powieść SF, bo jednak żyjąc w Europie, w XXI wieku pewne kwestie związane z życiem codziennym są tak oczywiste jak zjedzenie śniadania każdego poranka, a jednak … gdzieś na świecie XXI wiek wcale nie jest gwarancją na „normalne” życie.

Książka podzielona jest na trzy części: 1. Przemoc; 2. Przyjemność; 3. Przejścia.

W każdej z nich czytelnik poznaje Bombaj z innej strony, czuje inne smaki i zapachy, nie mniej jednak towarzyszą mu przeróżne emocje, które dla mnie podczas czytania są najważniejsze.

Nie będę ukrywała, że niejednokrotnie...

Maciek Roszkowski | 2015-03-24

Bardzo ciekawe wywiady z mordercami, tancerkami z barów i ascetami porzucającymi bogate życie dla świętości. I to wszystko w mieście w którym spędziłem sporo czasu. Momentami wstrząsający realizm. Jednak w całości brakowało jej polotu. Może pomimo początkowych dobrych podsumowań akapitów im dalej w książkę tym coraz mniej ich było? Trochę tak jakby autor chciał ją po prostu w końcu skończyć. Ale i tak zdecydowanie warta przeczytania. Polecam.

Szczypta_Chilli | 2012-04-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2012
Przeczytana: 27 kwietnia 2012

Prawdziwa skarbnica wiedzy o Bombaju. Zdecydowanie polecam każdemu, kogo interesują wschodnie kultury i lubi reportaże. Książka mnie urzekła od pierwszych stron, i choć jest bardzo obszerna, nawet nie zauważyłam, kiedy przewróciłam ostatnia kartkę.

Tomek | 2014-12-17
Na półkach: Przeczytane, Indie
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Wszystkich tych,których fascynują Indie szczerze zachęcam do przeczytania tej książki.

wijas | 2015-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2015

Na poły reportaż, na poły biografia. Sam nie wiem, czego w tej książce więcej.

Na pewno powinien ją przeczytać każdy, kto nie rozumie, że Trzeci Świat to wcale nie bieda, a ekstremalne kontrasty, które w Bombaju skupiają się jak w soczewce. Bombaj - miejsce, gdzie sprawiedliwość zapewniają gangi, gwiazdorzy Bollywood uwielbiani są na równi z bóstwami z hinduskiego panteonu, noc dyszy erotyzmem...

Warto zagłębić się w świat opowieści Suketu Mehty i lepiej poznać Indie, które dla większości z nas wciąż pozostają nieodgadnioną zagadką.

bishoujosenshi88 | 2015-03-12
Przeczytana: 2015 rok

Wciągająca, miejscami szokująca, zawiera mnóstwo ciekawych i zaskakujących faktów i opisów. Jednak czytając ją nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że w wielu miejscach mogła być krótsza - długie opisy sytuacji politycznej nie były szczególnie pasjonujące dla osoby, która ma zaledwie podstawowe informacje o Indiach a nagle została zalana szczegółowymi informacjami. Książka najciekawsza w momentach, gdzie autor mówi o swoich własnych doświadczeniach i spostrzeżeniach, oraz historie poszczególnych bohaterów. Gdyby wyciąć nazbyt szczegółowe informacje o partiach politycznych i strukturze mafii, lektura byłaby znaczenie lepsza. Moja ogólna ocena: dobra.

Monika | 2011-07-08

Witaj Bombaju! Wykrzycz swoje życie!

„W nagiej dziewczynie jest osiem milionów opowieści”[1] pisze Suketu Mehta określając kobiety mieszkające w bombajskich dzielnicach czerwonych latarń. Współuczestniczki święta industrializmu. Najbardziej oddane słuchaczki głosu (wielogłosu) miasta. Jednakże nie tylko one noszą w sobie historie, fakty, marzenia. Bombaj lub trafniej Mumbaj[2], gdzie liczba obywateli obecnie sięga około 17 mln, cały stworzony jest z opowieści. I tylko odważny i szalony człowiek (czytelnik) zdecyduje się na dokładne określenie ich ilości. Tekst Suketu Mehta jest kolejną, być może milionową historią tego miejsca, lecz historią nad wyraz ważną i interesującą. Subiektywną do granic możliwości wizją. Wizją w której nienawiść i miłość, złość i poświęcenie przenikają się i koegzystują.

Suketu Mehta wychował się w Bombaju. Dorastał w mieście, które na całe życie zdeterminowało jego myślenie o sobie i własnej przynależności. Okres kilku lat, które spędził pomiędzy...

Mateusz Straszewski | 2011-07-08
Przeczytana: 25 maja 2011

Chyba się nie mylę twierdząc, że przeciętny Europejczyk ma wiele stereotypowych wyobrażeń związanych z Indiami. To dla niego kraj tajemniczy i egzotyczny, w którym trudno byłoby mu żyć. Książka Maximum City. Bombaj tych stereotypów nie burzy, a wręcz przeciwnie – w wielu przypadkach może je wzmocnić.
Dziennikarz Suketu Mehta wyemigrował z Indii jako nastolatek. Opuścił Bombaj, by po 21 latach zastać Mumbaj. To brutalny powrót do miasta, którego metamorfoza sięgnęła znacznie głębiej niż tylko do jego nazwy (ta została zmieniona w 1995 r. przez nacjonalistyczną partię Shiv Sena na znak odcięcia się od brytyjskiego kolonializmu). Autorowi ciężko jest odnaleźć to, do czego tak bardzo przez te wszystkie lata tęsknił. Jest przerażony i rozczarowany zmianami, które tam zaszły. Czuje się w Bombaju jak obcy. Musi stawić czoło nowemu wizerunkowi pogrążonej w chaosie metropolii, która w niczym nie przypomina tej, którą opuszczał. Chce zrozumieć fenomen miejsca, dla niego wręcz...

paulinkalinka | 2013-09-03
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Suketu Mehta jest Hindusem, który w wieku kilkunastu lat wraz z rodzicami wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Wraca do swojego rodzinnego miasta, Bombaju, po wielu latach wraz z żoną i synami. Odkrywa Bombaj na nowo, a swoje spostrzeżenia zapisał w książce „Bombaj: maximum city”.

Przed lekturą nie wiedziałam praktycznienic o Bombaju. Ot, jakieś miasto. Po przeczytaniu stwierdzam, że Bombaj to piekło. Nie chciałabym tam zamieszkać. Mimo tego, tysiące i miliony ludzi wędrują do Bombaju w poszukiwaniu lepszego życia. Nie rozumiem ich. Nie rozumiem, jak można mieszkać przez lata w slumsach, gdzie drogi są kanałami dla ścieków, nie ma bieżącej wody i toalet nadających się do użytku.

Bombaj jawi mi się przez pierwszą część książki – Przemoc, a pozostałe dwie nikną w pamięci. Dlaczego? Bo pierwsza część mnie ogłuszyła, zbulwersowała, otumaniła poprzez opowieści członków różnorakich mafii i metody dochodzenia swoich praw. Pozostałe dwie pozornie są pozbawione przemocy i zła. Pozornie....

KrzysztofIwanek | 2014-10-19

Świetna książka. Autor spędził w Bombaju/Mumbaju szmat czasu, mieszkając w nim dzieciństwie jak i ponownie jako dorosły po to, by napisać te książkę. Poznał metropolię od podszewki i opisał od różnych stron (od tancerek w nocnych klubach przez płatnych zabójców po dźinijskich mnichów). Największy podziw i ciarki wywołują jego kontakty ze światem przestępczym. Język jest barwny, ale autor nie zatrzymuje się na opisach, racząc nas również swoimi obserwacjami - do których ma dar - i przemyśleniami. Ciekawa jest też postać samego Mehty. Fragmenty jego wspomnień wplecione są w książkę. Widać, że jest człowiekiem, który już do teraz przeżył życie w bardzo różnych środowiskach i przeróżnych miejscach, ale równocześnie z urodzenia jest jednak Indusem i Bombaj jest po części też jego miastem. W sam raz człowiek do opisania tak kosmopolitycznego miasta jak Bombaj.
Moja recenzja:

Z 13 książkami dookoła świata

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.

Znamy już nominacje do nagrody im. Kapuścińskiego za roki 2011!

Znamy już tytuły dziesięciu książek nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011. W tym roku do nagrody zgłoszono 72 książki.