Zgłosuj na książki roku 2017

Wrogowie. Historia FBI

Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Enemies: A History of the FBI
FBI, USA, policja
historyczna
Malwina

Wnikliwa historia tajnych operacji amerykańskiego wywiadu. Federalne Biuro Śledcze uważane jest powszechnie za amerykańską policję. Jednak główną i najważniejszą jego domeną jest wywiad i kontrwywiad. Oto tajna historia stu lat wojny FBI z terrorystami, szpiegami i tymi, których Biuro uznało za wywrotowców, lecz także... prezydentami Stanów Zjed­no­czonych. To w dużej mierze fascynująca...

Wnikliwa historia tajnych operacji amerykańskiego wywiadu.

Oto tajna historia stu lat wojny FBI z terrorystami, szpiegami i tymi, których Biuro uznało za wywrotowców, lecz także... prezydentami Stanów Zjed­no­czonych. To w dużej mierze fascynująca historia J. Edgara Hoovera - człowieka instytucji, który przez pół wieku trząsł FBI i Białym Domem, a także zdusił w zarodku amerykański komunizm. Wrogowie są również opowieścią o próbach wyko­rzy­stania Biura do walki politycznej i o wieloletnich zmaganiach między wymogami bezpieczeństwa na­ro­do­wego a prawami obywatelskimi...

Pierwsze wyczerpujące opracowanie historii tajnych operacji wywiadowczych FBI, napisane przez autora, który za książki o Pentagonie i CIA otrzymał Nagrodę Pulitzera oraz National Book Award.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2012

źródło okładki: www.rebis.com.pl

Kalissa | 2014-06-21
Przeczytana: czerwiec 2014

Jest to pasjonująca powieść, która opowiada zarówno o historii FBI, jak i o prowadzonych akcjach wywiadowczych i szpiegowskich. Bardzo przyjemnie czytało mi się o podsłuchach i o działaniach szpiegów – zwłaszcza, że obecnie, na naszej arenie politycznej, także zaistniała ciekawa "afera podsłuchowa:)"

Cała powieść dzieli się na cztery części. Trzy pierwsze części są nierozerwalnie związane z osobą J. Edgara Hoovera – który był twórcą FBI i przez ponad 40 lat! rządził Agencją.

Było coś niesłychanie interesującego, ale i bardzo tajemniczego w osobie Hoovera. Nie mogę mu odmówić, że był człowiekiem, który kierował się pojęciem "racji stanu". Ale zarazem – nie miał żadnego poszanowania dla wolności i praw jednostki. Tak samo traktował anarchistów, członków Ku-Klux-Klanu, gangsterów, jak bojowników o prawa obywatelskie czy strajkujących robotników. Stawiał między nimi znak równości i uważał za zagrożenie, bo wszystkie te grupy potrafiły wstrząsnąć fundamentami państwa – a tych...

Michu | 2013-08-16

Mimo, że historia FBI niewątpliwie nie należy do nudnych, tutaj autor skupia się niemal wyłącznie na opisie pracy założyciela Biuro, Hooverze. Książka trochę traci potencjał.

QuQ | 2015-08-19
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Jestem zawiedziony, książka pisana pod gotową tezę, zupełnie stronnicza, strach pomyśleć, że to "najlepsza " książka o historii FBI.

TomaszSadowski | 2017-12-16
marcinas82 | 2017-04-28