GROM. Siła i honor

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
wywiad, gen. Petelicki, GROM,
literatura faktu
Bożena

Namierzenie ministra spraw wewnętrznych nie wymagało szczególnych wysiłków. W wielkich oknach jego gabinetu wisiały klimatyzatory, jedyne w gmachu MSW przy ul. Rakowieckiej. Snajper strzelił z wieży kościoła znajdującego się tuż obok ministerstwa, mniej więcej sto metrów na północny wschód, przy ul. Puławskiej. — fragment książki Generał Petelicki zajmująco opowiada o ostatnich trzydziestu...

Generał Petelicki zajmująco opowiada o ostatnich trzydziestu latach swego życia: o tradycji rodzinnej i pracy w wywiadzie, a przede wszystkim o jednostce GROM i walce z terroryzmem. Szczegółowo przedstawia historię GROMU, ukazując żmudną drogę od rozkazu o utworzeniu jednostki do jej pierwszej akcji bojowej, następnie zaś do akcji kolejnych, o których opinia publiczna albo nie wie, albo też wie bardzo mało. Równie tajemnicze są szczegóły codziennego funkcjonowania jednostki specjalnej, a opowieści Sławomira Petelickiego sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Syn | 2017-04-04

To już druga książka o gen.Sławomirze Petelickim ,a co za tym idzie o GROM-ie którą przeczytałem i posiadam. Gen.Sławomir Petelicki to twórca jednostki specjalnej GROM ,to dzięki jego wizji możemy się szczycić tak profesjonalną i uznaną formacją.Dla zainteresowanych tematem-pozycja obowiązkowa.Dla zwykłego czytelnika to wywiad z ciekawym człowiekiem ,którego determinacja pokonywała resortowe blokady lat 90.
Siła i Honor ś.p. generale Petelicki.

krisu | 2012-07-06
Przeczytana: 04 lipca 2012

niezwykle wartościowa i otwierająca oczy ksiązka o selekcji, współpracy, angażowaniu i zarządzaniu ludźmi, oczywiście na kanwach historii o najlepszej polskiej jednostce oddziałów specjalnych. Po lekturze niezwykle ciężko uwierzyć w samobójstwo gen. Petelickiego...

maradiego | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Michał Komar ma wielką zaletę. Daje ludziom z którymi rozmawia mówić. Umie też słuchać, co doceniają rozmówcy i mówią więcej... A nawet jeżeli czegoś nie mówią.... . Dlatego, poza fascynująca zupełnie tematyką, ta książka wciąga w czytaniu niemożebnie. Na koniec, niejako w tle i post factum jest śmierć gen. Petelickiego. Polecam szczególnie tym dla których trafnie postawione pytanie cenniejsze jest nieraz od odpowiedzi.

owsiana | 2014-02-02
Przeczytana: 03 lutego 2014

Nie jestem miłośniczką historii, mimo to tę książkę przeczytałam z niezwykłą lekkością. Imponująca historia o zdeterminowanym, silnym i honorowym człowieku, który nie cofnie się przed niczym, żeby osiągnąć zamierzony cel. Niezwykła opowieść o powstaniu jednej z najlepszych jednostek antyterrorystycznych na świecie. Do tej pory nie zdawałam sobie sprawy jak wybitne jednostki mają swój początek właśnie w Polsce :)

DziadekDoOrzechów | 2015-10-15
Przeczytana: 13 października 2015

W tytule napisano, że ta książka to "wywiad rzeka", co jest prawdą. Niesie to za sobą kilka konsekwencji, które każdy czytelnik powinien poznać zanim sięgnie po tę pozycję.
Zacznę od tego, iż wywiad z Sławomirem Petelickim jest przeprowadzany przez jego kolegę - Michała Komara, dzięki czemu cała rozmowa przybiera przyjacielski ton i pomimo wielu faktów historycznych w niej poruszanych, nie zatraca swojego swobodnego, serdecznego stylu.
Zaznaczam przy tym, że trzeba szybko przywyknąć do zdawkowych odpowiedzi na poniektóre pytania, a przede wszystkim jako czytelnik musisz zrozumieć wykrętne odpowiedzi na tematy objęte tajemnicą. A proszę mi wierzyć, czytając "GROM. Siła i honor", ze strony na stronę nabieramy głębokiego przekonania, że o zadaniach oraz zrealizowanych operacjach JW GROM wiemy naprawdę niewiele! Osobiście czytając wypowiedzi generała, odczuwałem dreszczyk emocji, swoistą ciekawość, która niestety nie może zostać w pełni zaspokojona. Mroczny klimat tajemnic jest...

spec_johny | 2014-12-29

Książka jest jednym z najlepszych wywiadów, jaki został przeprowadzony z śp. gen. Sławomirem Petelickim.
Ukazuje ona nieznane dotąd fakty i wyjaśnia powód powstania wówczas takiej Jednostki Wojskowej GROM.

Ukazuje również niekomptenecje pewnych organów i złośliwość, która omal nie zniszczyła jednostki.

Pomimo tych trudność, śp. gen. Sławomir Petelicki swoją charyzmą, odwagą i poświęceniem, stworzył jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie.

Dla mnie osobiście, jako człowieka dla którego śp. gen. jest autorytetem (pomimo jego zawirowanej historii życia), ostatnie słowa książki wbiły się na zawsze w pamięć.

Polecam zdecydowanie

Khas | 2016-10-21

Książka opisuje historią powstania GROMu oraz historię jego pierwszego dowódcy gen. Sławomira Petelickiego. Polecam tą książkę zwłaszcza tym, którzy interesują się jednostkami specjalnymi oraz Wojskiem Polskim. Można w niej wyczytać wiele na temat tzw. "betonu" - i to w złym tego słowa znaczeniu.

Jedno jest dla mnie pewne po przeczytaniu tej pozycji. To pierwsza ale na pewno nie ostatnia pozycja jaką przeczytam o gen. Petelicki i samej Grupie Reagowania Operacyjno-Mobilnego. Drugą książkę już zamówiłem i nie mogę się doczekać.

Joker | 2016-08-23

Książką z tych wysokogatunkowych. A dalczego tak? Jakość, dordzy państwo. Generał opowiada historię powstania Gromu zaczynając w zasadzie od siebie. O akcjach dywersyjnych, Haiti (dowiadujemy się dlaczego nie mieliśmy tam kamizelek i jak to się stało, że orzeł wzbudzał powszechny szacunek), szkoleniu z specjalsami z US oraz szkoleniu żołnierza Gromu. Ten ostatni jest o tyle ważny, że nie stawia na typowych "koksów", ale na ludzi z odpowiednią psychiką. Całość dobrze i szybko się czyta, napisana "lekkim piórem".

Cotta | 2013-02-26
Przeczytana: 2012 rok

Lektura obowiązkowa dla każdego zainteresowanego tematyką wojskowości. Po dość "topornym" wstępie, później czyta się ją naprawdę dobrze. Wiele zaskakujących faktów nie znanych dotąd nawet w pozycjach poświęconych tematowi.

Konrad Tomczyk | 2014-09-21

Książka bardzo dobra opowiadająca o wybitnej jednostce jaką jest GROM kulisy jej powstania nie bez powodu jest to jednostka stawiana na równi z Amerykańskim SEAL's czy Brytyjskim SAS'em