O zabijaniu

On Killing: The Psychological Cost of Learning to Kill – In War and Society
wojna, śmierć
historia
Nagore

Pierwsze wydanie polskie "O zabijaniu" Dave'a Grossmana, obowiązkowej lektury dla studentów Akademii West Point traktuje o zachowaniu żołnierzy w obliczu zagrożenia na polu bitwy zarówno w historii ostatnich jak zamierzchłych konfliktów zbrojnych. Grossman opierając się na zaskakujących badaniach S.L.A. Marshalla po II wojnie światowej zastanawia się dlaczego jedynie 15-20 procent żołnierzy do wojny wietnamskiej używało broni przeciwko nieprzyjaciołom. Przełomem zdaniem autora było odpowiednie warunkowanie żołnierzy tak, by użycie broni nie wiązało się z wrodzoną człowiekowi traumą przy zabijaniu. Czytelnicy serii 360 stopni znajdą w nominowanej do nagrody Pulitzera książce emerytowanego podpułkownika marines odpowiedzi na pytania o kontrolę stresu, współpracę w ramach grupy, wreszcie przygotowanie do zadania, w której stawką może być ludzkie życie.

Krystian P | 2014-04-20

Nawet napisałem z inspiracji artykuł do gazety ;)

Dobra!

Aczkolwiek nie jest to pozycja z psychologii sądowej, czy typowych morderców. Raczej ujęcie wojenne ;)

encaminne | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

"Analizując każdy z czynników przyczyniających się do powstania zaburzeń psychicznych, natykaliśmy się nieustannie na autorytety upierające się, że ich punkt widzenia odzwierciedla wszystkie czynniki stresogenne wywierające wpływ na walczącego żołnierza. (...) Każdy ze wspomnianych ludzi maca niczym ślepiec z przypowieści kawałek słonia, a ogrom przedmiotu jego badań jest na tyle przytłaczający, że ślepiec szybko zyskuje przekonanie, iż odkrył kwintesencję słoniowatości. Bestia jest jednak znacznie większa i znacznie bardziej przerażająca niż społeczeństwo jest przygotowane uwierzyć."

Dave Grossman, jako zawodowy żołnierz po ekstremalnym przeszkoleniu, a także jako psycholog i historyk, siłą rzeczy był idealnym kandydatem do tego, by zostać autorem tej ksiażki. Jego „O zabijaniu” to przejmujący portret zabijania jako słonia w pokoju — tego, którego wszyscy widzą, o którym wszyscy wiedzą, ale którego nikt nie rozumie i o którym nikt nie mówi.

Zabijanie to jeden z najczęściej...

Fahrenheit | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Książka przypomniała mi się po obejrzeniu odcinka Black mirror pt. Man against fire. Postanowiłem dodać opinie, chociaż czytałem ją dawno i nie wszystko pamiętam.
Książka prezentuje trzy poziomy analizy zabijania. Jeden, dość naiwny, psychoanalityczny, z odwołaniem do popędu życia i śmierci - Erosa i Tanatosa. Drugi, bardziej naukowy, odwołujący się do odkryć psychologii społecznej na temat presji społecznej, presji autorytetu (np. badania Milgrama), ale też do psychologii klinicznej i wiedzy o PTSD. Trzeci poziom to opisy przypadków (również historycznych)- nie napiszę studia przypadków, bo te zazwyczaj są pozostawione bez komentarza.
Jeżeli nie traktuje się zbyt poważnie tej pierwszej części, to będzie to porządne psychologiczne studium zabijania. Niezwykłe bo chyba nie ma innej pozycji zajmującej się tym tematem.
Natomiast abstrahując od wartości naukowej tej książki, jest jeszcze jedna- moralno-etyczna. Grossman stawia tezę- zdrowy człowiek tak naprawdę nie lubi zabijać....

Cotta | 2013-02-27
Przeczytana: 2012 rok

Doskonała książka psychologiczna dotycząca aspektu zabijania. Napisana jest w sposób przystępny, dość łatwo się ją czyta. Można z niej wynieść ogromną wiedzę i zrozumieć wiele ludzkich zachowań. Smaczku dodają zawarte wspomnienia osób z którymi autor przeprowadził wywiad. Obowiązkowa lektura dla żołnierzy, psychologów i pasjonatów.

sulek2712 | 2011-04-17

Tematyka przedstawiona w sposób naukowy. Czytałem ją z wielkim zainteresowaniem. Wyjaśnia wiele kwestii związanych z aktem zabójstwa, historycznych faktów jak i współczesnych problemów. Wbrew pozorom to nie jest pozycja tylko dla fanów tematyki wojennej.

przemyslawgrzywuski | 2014-03-28
Przeczytana: 02 grudnia 2013

Książka w stylu suchar. Ciekawa analiza faktów i psychologii żołnierza i ogólnie człowieka, ale ciężko się czyta. Sama treść ciekawa. Pozwala spojrzeć na wojnę z zupełnie innej strony.
Ciekawym tematu polecam

hcrzeznik | 2012-01-30

Bardzo ciekawa publikacja, niecodzienna tematyka. Można polecić osobą zainteresowanym psychologią ekstremalną :-)

electric_cat | 2017-01-26
Na półkach: 2017, Przeczytane