Wielkie złudzenie? Esej o Europie

Wydawnictwo: Rebis
978-83-7510-908-5
castagna

Wielkie złudzenie? to prorocza, sceptyczna refleksja nad kondycją naszego konty-nentu nakreślona tuż po powstaniu Unii Europejskiej i przystąpieniu do niej państw byłego bloku wschodniego. Tony Judt stawia w niej pytania, na które wciąż musi sobie odpowiedzieć europejska wspólnota narodów: Jakie są perspektywy tego młodego organizmu? Które kraje powinny należeć do Unii Europejskiej i we-dle jakich kryteriów? Czy jej rozrastanie się nie doprowadzi do upadku? Jak duża byłaby zbyt duża? I wreszcie - cóż to w ogóle jest Europa? Co łączy państwa i narody tworzące tę współczesną wieżę Babel?

Marfield | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Momentami nawet ciekawa ale z wieloma poglądami autora się nie zgadzam. Najdziwniejsze jest to, że książkę wydano w 2012r. (wydanie anglojęzyczne było chyba w 2011) a jak pisze sam autor opiera się ona na jego przemyśleniach z połowy lat 90. To powoduje, że większość prognoz i analiz dotyczących przyszłości UE jest po prostu błędna bo sprawy poruszane przez autora potoczyły się w większości przypadków inaczej niż zakładał... Po co wydawać taką książkę??

Natalia Wajer-Mindak | 2016-09-19
Na półkach: Przeczytane, Historyczne