Drugie oblicze Wall Street, czyli dlaczego odszedłem z Goldman Sachs

Why I Left Goldman Sachs: A Wall Street Story
wall street, giełda, pieniądze
literatura faktu
Maciej

Te słowa Greg Smith wielokrotnie słyszał od swoich przełożonych w czasie dwunastoletniej, świetnie rozwijającej się kariery w banku inwestycyjnym Goldman Sachs. Zaczynał w momencie, gdy nazwa banku i słowo „kryzys” nie miały prawa znaleźć się obok siebie. Uczył się, inwestował, zarabiał i korzystał z życia, generalnie zadowolony z tego, jak toczy się jego kariera, przekonany o słuszności wybranej przez siebie ścieżki. Przełom nastąpił w momencie, w którym jeden z największych klientów banku powiedział jemu i jednemu z partnerów prosto w oczy: „Prawda jest taka, że nie mamy do was zaufania… Robimy z wami interesy, bo musimy”.

Po tym doświadczeniu Greg odbył wiele rozmów ze wspólnikami banku, lecz nie przyniosły one żadnych rezultatów. Okazało się, że „moralność” to nie jest ulubione słowo finansistów. Dlatego też Smith odszedł z Goldman Sachs. Jednak nie rzucił pracy tak po prostu. Czternastego marca 2012 roku ponad trzy miliony czytelników zapoznały się z tekstem zatytułowanym Why I Am Leaving Goldman Sachs (dlaczego odchodzę z Goldman Sachs), opublikowanym na łamach „New York Timesa”. Tekst wzbudził wielkie emocje, a opinia publiczna zaczęła w jeszcze większym stopniu kwestionować rolę Wall Street w życiu społecznym. Mentalność typu „bierz kasę i uciekaj”, z powodu której kilka lat wcześniej światowa gospodarka znalazła się na kolanach, została jeszcze raz napiętnowana. Ta książka stanowi rozszerzoną wersję artykułu Grega Smitha.

źródło opisu: http://onepress.pl/ksiazki/drugie-oblicze-wall-str...(?)

źródło okładki: http://onepress.pl/okladki/326x466/wallst.jpg

sinnerinc | 2016-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2016

Jak dla mnie bardzo dobra lektura. Mam wrażenie, że to nie jest o Wall Street i Goldman Sachs jako tako, ale o kulturze organizacyjnej Goldman Sachs. O tym jaka była 10 lat temu i jak się zmieniała. I jak taka duża zmiana może przejść niezauważenie. Obawiam się też, że ktoś kto nigdy nie był "zakochany w swojej firmie" tego nie zrozumie. Ja akurat doskonale rozumiem autora, zaznaczyłem naprawdę dużo cytatów, które odnoszą się do sytuacji firmy, którą sam znam osobiście.

Czy to jest laurka ku Goldman Sachs? Nie powiedziałbym. Raczej opis/wspomnienie tego w co autor wierzył i doświadczał jak dołączył do firmy oraz jak w pewnym momencie zderzył się z nową rzeczywistością.

Nie brakuje też wątku o tym, jak to "wszystko" działa od środka, brutalnie ukazuje, że asymetria informacji zawsze stawia niektórych w lepszej sytuacji. O tym, że łatwo się kierować niskimi pobudkami.

Faktycznie sam kryzys z 2008 jest potraktowany dość po łebkach. Szkoda, akurat tutaj można by się pokusić o...

tattwa | 2015-04-14
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Książka w stylu "Cityboy" czy "City Girl", tyle że osadzona w nowojorskich realiach. Dużo łagodniejsza w treści niż jej londyńskie odpowiedniki, niemniej opisuje ten sam rodzaj banksterskiej działalności. Najbardziej przerażającą wiedzą jaką zyskałam po lekturze jest fakt że kryzys z 2008 roku nie ukrócił bankowej samowolki. Bynajmniej! Banki się wręcz rozbestwiły, tylko że jakoś się o tym nie mówi głośno. Lektura ku przestrodze.

qoqosz | 2014-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Przeczytałem jednym tchem. Osobom zainteresowanym światem finansów z pewnością przypadnie do gustu.

Pawel_N | 2015-03-29
Przeczytana: 26 marca 2015

Książka niestety bardzo słaba za wyjątkiem posłowia, które jest najlepsze. Przede wszystkim autor leje wodę w sposób wręcz niemożliwy. Po drugie, zero kontrowersji, Goldman Sachs zawsze był super, cudowny itd, dopiero przyszli ludzie-wilki i spowodowali kryzys zaufania. Apropos kryzysu: autor wyjątkowo gładko przechodzi nad kryzysem z 2008 roku, wręcz niezauważalnie, tak jakby Goldman był jedynym sprawiedliwym w odmętach nieprawości bankowości inwestycyjnej i funduszy hedgingowych. Na dodatek zero tekstu o papierach typu CDO, które były odpowiedzialne za kryzys, a warto przypomnieć, że Greg Smith był szefem działu derywatów, do których CDO niewątpliwie należały. Widać, że autor nie chce skrzywdzić poprzedniego pracodawcy. Książka słaba, całkowicie się na niej zawiodłem, mimo że łyknąłem ją w trzy dni. Zmarnowany czas.

Duncan | 2015-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2015

Opowieść człowieka który był wręcz beznadziejnie zakochany w swojej firmie. Książka trochę o niczym, 3/4 to laurka wystawiona bankowi i parę anegdot, a tylko końcówka jest troszkę refleksyjna. Duża lania wody i brak spójności.

Można lepiej spędzić ten czas.

książek: 1950
Kamila | 2015-11-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 listopada 2015

Książka ciekawie napisana. Chociaż trochę niekiedy przydługa.

TheWonski | 2018-10-12
Błażej Pakuła | 2017-11-02