Wielkie złudzenie? Esej o Europie

Okładka książki Wielkie złudzenie? Esej o Europie Tony Judt
Okładka książki Wielkie złudzenie? Esej o Europie
Tony Judt Wydawnictwo: Rebis Seria: Nowe horyzonty publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Nowe horyzonty
Rebis
2012-09-18
2012-09-18

Wielki angielski historyk wyraza swoja niechec i uprzedzenia do Europy Wschodniej. Taki powinien byc tytul. Za malo on wie na temat by ksiazke pisac, ale jak sie jest osoba slawna to sie dostaje takie propozycje. Mozliwe ze w glowie osoby slawnej powstaje w jakims momencie takie przekonanie ze jak ja cos powiem lub napisze staje sie to natychmiast wykladnia rzeczywistosci. Ciekawe co by powiedzial dzisiaj, po radosnym wystapieniu UK z Unii. Czytalem ksiazke z ciekawosci nie na temat jego proroctw, ale z ciekawosci na temat definicji Europy Wschodniej. I tu niestety sie zawiodlem. Wiekszosc stwierdzen nie ma najmniejszego sensu, sa to raczej jakies podejrzewania i spekulacje, jest natomiast odmowa dotarcia do prawdy i zainteresowania sie tematem. Moze po prostu Wschod nie jest az taki inny zeby dalo sie to sprecyzowac? Biedny autor trzyma sie granic cesartwa Karola Welkiego jako tych ktore "maja historyczny sens". Wiekszosc jego tez to jakies raczej pakowanie wielu krajow do jednego worka na sile, i ciagle cytowanie wykatkow. Europa Zachodnia to wielkie wiekowe stabilne monarchie (z wyjatkiem tego i tego i tego i tamtego). W Europie Wschodniej nie ma wolnosci prasy (z wyjatkiem tego i tego). I tak bez konca, czasami wyjatkow sie nie podaje bo okazaloby sie ze piszemy farmazony. Slowacja i Polska to bardzo mlode kraje ktore nigdy nie mialy szansy odegrac powaznej roli historycznej? Czuje sie to angielskie oskarzanie ze coz z tymi "malutkimi nowiutkimi krajami" musi byc nie w porzadku, bo ciagle sa tam wojny i konflikty, doszlo przeciez z ich powodu do wojny swiatowej. Wtedy tym dowodem na jego tezy byla wojna w Jugoslawii. On ma szacunek dla krajow wielkich, imperialistycznych. O tym ze Europa Wschodnia bronila Europy przed Islamem ani slowa, o tym ze Europa Zachodnia kolonizowala caly swiat ani slowa. To sa przeciez oczywistosci, wiec moze dlatego o nich nie wspomnial, ale o tym powinien wlasnie pisac. Doswiadczenie drugiej wojny swiatowej bylo wg niego "mocniejsze" na Wschodzie niz w Europie Zachodniej. Bardzo to leciutkie porownanie, jest znow w tym jakies lekcewazenie. Koniec koncow radzi by tych niedojrzalych podrostkow do Unii bron Boze nie przyjmowac. Tyle ze co z nimi zrobic? Oddac z powrotem Rosji? Zostawic jakis polbarbarzynski pas zabiedzonych krajow, poczekac i zobaczyc co sie tam stanie? A Rosja wtedy ich z powrotem nie chciala bo wlasnie sie zawalila. Dzis bardzo chce.

Hmm, dzisiejsze problemy Europy opisane 10 lat temu.

Hmm, dzisiejsze problemy Europy opisane 10 lat temu.

Momentami nawet ciekawa ale z wieloma poglądami autora się nie zgadzam. Najdziwniejsze jest to, że książkę wydano w 2012r. (wydanie anglojęzyczne było chyba w 2011) a jak pisze sam autor opiera się ona na jego przemyśleniach z połowy lat 90. To powoduje, że większość prognoz i analiz dotyczących przyszłości UE jest po prostu błędna bo sprawy poruszane przez autora potoczyły się w większości przypadków inaczej niż zakładał... Po co wydawać taką książkę??

• E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Polityka