Założyciel

Seria: Proza Iberoamerykańska
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Fundador
gosszka

Urodzona w 1938 r. z ojca Hiszpana i matki Brazylijki Nélida Piñon należy obecnie do czołówki pisarzy brazylijskich. "Założyciel" zaś, przełożony już na angielski i hiszpański, jest jej najważniejszym jak dotąd dokonaniem twórczym. Specyficzne cechy pisarstwa Piñon - niezwykle oryginalna metaforyka, zaskakujące eksperymenty stylistyczne, symbolizm zmitologizowanej, wielowątkowej fabuły, a nade wszystko niepowtarzalny klimat poetycki - ujawniły się już we wcześniejszych utworach: "Guia-mapa de Gabriel Arcanjo" (1961), "Madeira feita cruz" (1963) i w opowiadaniach.

Jej dzieła mają jednak ukierunkowania epickie, szczególnie zaś "Założyciel", który - jak pisze w posłowiu tłumaczka[*] - "...jest książką trudną w odbiorze. Zakłada znajomość historii, literatury, mitów, filozofii (...) Nélida Piñon odkrywa w mitach ludzkości podstawowe wartości, które są niezmienne. Objawia wielkość człowieka - odkrywcy i twórcy historii, czy może szerzej: twórcy zdumiewającej ludzkiej przygody na ziemi. (...) Nélida Piñon jest poetką obdarzoną niezwykłą energią twórczą, a jej książka - poematem prozą. Trzeba o tym pamiętać, aby właściwie ją ocenić".

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 1977

źródło okładki: http://www.antykwariat.waw.pl