Miasto Boga

Tłumaczenie: Jacek Jaroszewicz
Seria: 80 Światów
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Cidade de Deus

Kilkadziesiąt lat temu rząd brazylijski zadecydował, że napływająca do rajskiego Rio de Janeiro ludność wiejska zakłóca porządek skwerów i plaż karnawałowego miasta. Rozpoczęły się przesiedlenia do oddalonej od centrum miasta faveli trudno nazwać to miejsce dzielnicą, nie sposób nazwać domami, pomieszczeń, w których przyszło ludziom mieszkać. Naiwni byli ci, którzy uwierzyli, że będzie im dobrze. Zepchnięci na margines życia, pozbawieni perspektyw, sposobem życia uczynili przemoc.Wstrząsająca opowieść o mieszkańcach Miasta Boga: miejsca skąpanego we krwi, powstawała niejako na marginesie badań antropologicznych Alby Zaluar, w trakcie realizacji projektów badawczych Przemoc i przestępczość w Rio de Janeiro . Uczestniczył w nich Paulo Lins, który w swej na poły reporterskiej, na poły lirycznej opowieści wykorzystał materiały z wywiadów i artykułów naukowych. Siłą tej opowieści jest brutalna szczerość, wręcz namacalna duszna aura dzielnicy, w której przez pewien czas mieszkał autor. Niedawno na polskich ekranach gościł głośny film Katii Lund i Fernanda Meirellesa oparty na książce Paulo Linsa kilka migawek wyjętych z prezentowanej powieści.

źródło opisu: http://piw.pl/

źródło okładki: http://piw.pl/

„Miasto Boga”
Paulo Lins

Tytułowe Miasto Boga to tani kompleks mieszkaniowy, który powstał w ramach projektu rządowego, aby zapewnić dach nad głową i lepsze warunki życia mieszkańcom dzielnic nędzy zniszczonych powodzią. Ludzie wprowadzili się tam z całym bagażem obyczajowym i kulturowym brazylijskich slumsów…

Zacznijmy od okładki. Jest ona dość nietypowa, ponieważ widnieje na niej nóż, lufka, kip papierosa, popielniczka i jak mniemam – narkotyki. Myślę, że w pełni oddaje ona treść, którą zawiera książka.

Wydawać by się mogło, że książka Paulo Linsa to ciekawa, interesująca, na poły reporterska, na poły liryczna powieść, która porwie moje serce i nie będę mogła się od niej oderwać. Zanim zaczęłam ją czytać to wszystko, naprawdę dosłownie wszystko mówiło mi, że to będzie coś dobrego, coś godnego mej uwagi. No cóż, myliłam się…

Paulo Lins może i jest dobrym pisarzem, ale do mnie niestety nie przemawia jego twórczość. Naprawdę chciałam przeczytać „Miasto Boga” w całości. Z...

Mallwa | 2010-09-02
Przeczytana: 01 września 2010

Ciężka, bardzo ciężka lektura ale na pewno warta przeczytania. Dotyczy wstrząsających wydarzeń, o których nawet nie spodziewałabym się, że mogłyby się wydarzyć gdziekolwiek na świecie. Przekracza granice najczarniejszej wyobraźni i na pewno do niej nie wróce ale zapamiętam na długo.

wiking | 2011-07-20
Przeczytana: 2009 rok

film 10 x lepszy, książka bez zacięcia, z tematu ostrego jak brzytwa zrobiono przytępiony nóż

Rebel | 2014-02-22

Polecam każdemu! Autor świetnie oddał życie w fawelach. Pokazał jaki wybór mają mieszkańcy. Postawić na przemoc, udawać że nic się nie dzieje i dostać rykoszetem, albo uciekać. Do tego emocje, opisy miejsc i ludzi. Mnóstwo bohaterów i tak szeroki czas akcji, bo az kilkadziesiąt lat. Uwielbiam takie klimaty

Macgregor | 2013-11-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2010

Super książka. Rewelacyjnie opisane w realistyczny sposób życie, trwanie w brazylijskiej faveli.

agata_m | 2011-06-24
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Mocna książka, przerażająca tym bardziej, że oparta na autentycznych wydarzeniach.
Tytułowe Miasto Boga to tani kompleks mieszkaniowy, tzw. favela, który powstał aby zapewnić dach nad głową i lepsze warunki życia mieszkańcom dzielnic nędzy zniszczonych powodzią. Miasto Boga zamieszkuje różnorodna społeczność-są tzw. porządni ludzie, ale są także bandyci, handlarze narkotyków i innej maści przestępcy i to o nich głównie jest ta książka.
Jest w niej dużo, bardzo dużo przemocy, napady, rabunki, zabójstwa, strzelaniny i gwałty są chlebem powszednim. Ludzie ciężko i uczciwie pracujący na utrzymanie swoich rodzin są określani mianem frajerów. Natomiast poważaniem i szacunkiem cieszą się bandyci zwący siebie chojrakami. Im bardziej brutalny i bezwzględny chojrak tym większe ma poważanie. Szacunek tym większy im większa liczba ofiar na jego koncie.
Między chojrakami nie ma żadnych zasad, a nawet jeśli są to bywają one bardzo płynne: to co dziś zabronione, jutro może być dozwolone....

macdej | 2014-10-18

Trudna i monotonna lektura, która sprawia wrażenie, jakby ciągnęła się w nieskończoność. Paulo Lins skacze między bohaterami, zdarzeniami i prawdopodobnie płaszczyznami czasowymi, nie uniemożliwiając czytelnikowi odpowiednie zaznajomienie się z wyżej wymienionymi.

Bezsensowna, wywołująca trwogę brutalność, wszechobecna beznadzieja, okultyzm i patologie – to świat, ukazany w „Mieście Boga”, gdzie najgorsze szumowiny żyją w najlepsze, terroryzując całe dzielnice, a tych, którzy decydują się na przerwanie spirali nienawiści, najczęściej spotyka najgorszy los.

Bardzo ciężka, ale i prawdziwa, bo na poły reporterska książka. Niestety, przyjęta przez autora karkołomna forma przesłania niewątpliwe plusy.

alja | 2013-07-24
Przeczytana: 19 maja 2010

Wielokrotnie odkładałam tę książkę z obrzydzeniem, ale doczytałam do końca.
Pozycja niewątpliwie ważna dla wszystkich zainteresowanych brazylijskimi fawelami, ale poziom brutalności mordów, gwałtów, tortur i niegodziwości przechodzi chwilami wszelkie wyobrażenia.

Nie ma jednego bohatera, który prowadziłby czytelnika przez całą fabułę. Wątki postaci, których historie poznajemy, rzadko kończą się tym, że ŻYLI długo i szczęśliwie.

Film w porównaniu do książki to łagodna, mocno uproszczona bajeczka.

Araushnee | 2016-03-14

Zawiodłam się. Chyba jedyna pozycja o której mogę powiedzieć, że ekranizacja jest lepsza od książki.

button_with_a_dot | 2014-09-24
Przeczytana: 24 września 2014

Myślę, że gdybym dorwała chociażby angielskie wydanie moja ocena mogłaby wyższa.