Maira
Alma_Mexicana

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=f10905...»

alja | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Niewątpliwie jedna z najciekawszych brazylijskich (i nie tylko) książek, jakie dotąd przeczytałam.
Jest to powieść kryminalna obudowana mocno wątkami pobocznymi, ukazującymi przede wszystkim kulturę i życie plemienia Mairów, ale też rolę misji katolickich i protestanckich, działania wobec Indian rządu i ludzi żądnych wzbogacania się. Nie jest to jednak pusty wykład. Dużo miejsca autor, zasłużony antropolog, poświęca swoim głównym bohaterom, Almie i Izajaszowi.
Mnogość narracji i nielinearny tok prowadzenia opowieści jest atrakcyjnym zabiegiem stylistycznym, a język polskiego tłumaczenia nie zestarzał się po 30 latach, wręcz dodaje uroku przy dużej ilości określeń dotyczących życia seksualnego bohaterów.

Powieść godna polecenia. Nie jest grzeczna - przeciwnie - a dostarcza wyobrażeń na temat losu Indian brazylijskich w bardzo przyjemny sposób.

Anna | 2016-11-27
Na półkach: Ibero, Posiadam, Przeczytane