Sirindingo Pisingollo i inne dziwne opowiadania

Okładka książki Sirindingo Pisingollo i inne dziwne opowiadania Samuel Feijóo
Okładka książki Sirindingo Pisingollo i inne dziwne opowiadania
Samuel Feijóo Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Proza Iberoamerykańska literatura piękna
Proza Iberoamerykańska
Cuentacuentos
Wydawnictwo Literackie
1982-01-01
1982-01-01
Elżbieta Komarnicka
literatura kubańska opowiadania

Okładka książki Koralowy koń. Opowiadania kubańskie Victor Agostini, Luis Agüero, Antón Arrufat, Guillermo Cabrera Infante, Onelio Jorge Cardoso, Alejo Carpentier, Calvert Casey, Jesús Díaz, Samuel Feijóo, Jorge Guerra, César Leante, Rogelio Llopis, José Lorenzo, Virgilio Piñera, Félix Pita Rodriguez, Enrique Serpa, José Soler Puig
Koralowy koń. ... Victor Agostini, Lu...

Większość z opowiadań Feijóo jest do zapomnienia; wpadają jednym, a wypadają w zasadzie tym samym uchem, zanim jeszcze dotrą do drugiego.

Ale oddajmy im sprawiedliwość: kilka zasługuje na uwagę.

"Domek w górach" to ciekawa opowieść o idyllicznym domku na szczycie góry, który z jakiegoś niewyjaśnionego powodu napełnia swych kolejnych mieszkańców melancholią. "Bezzębna piła" czaruje niewymuszonym urokiem, "Nad morzem" jest pięknym zapisem miłości ojca do córki, a "Niewierna opowieść o chłopie, byłym cyrkowcu z wielką fantazją" to już jazda bez trzymanki, rozbuchany konglomerat fantastyki i surrealizmu.

W powiastkach dominują opisy codziennego życia, bohaterowie to często włóczędzy, wałęsający się od wioski do wioski, szukający swego miejsca w świecie. Jest i miłość, ciężka praca, szczęśliwe chwile i tragiczne choroby. Zaskakuje mocny akcent na historie cyrkowe – w historiach kubańskiego pisarza roi się od brudnych namiotów cyrkowych, odrapanych karuzel i starych wielbłądów.

Wspomniane opowieści oraz kilka ciekawych zabiegów zastosowanych przez Kubańczyka wynoszą książkę powyżej przeciętności. Feijóo pozwala sobie na własne komentarze, puszcza oko do czytelnika.

Nienachalnego humoru jest tu więcej - trudno nie uśmiechnąć się, czytając np. historię lwa oddającego mocz na zamarłych z wrażenia widzów w cyrku.

Niektóre opowieści zostały celowo urwane przed samym końcem i pozostawiły mnie z nieznośnym uczuciem niedosytu ("Powstanie" !),inne z kolei kończą się "zwyczajnie", bez żadnej puenty czy morału.

I może właśnie w zwyczajności tkwi siła tych opowieści. Nie mają parcia na szkło, nie silą się na oryginalność, a mimo to (a może właśnie dlatego) emanują autentycznością i nie ulega dla mnie żadnej wątpliwości, że zaklęta w nich jest dusza i charakter kubańskiego narodu.

Feijóo był zresztą nie tylko pisarzem: zajmował się badaniem folkloru kubańskiego; kolekcjonował kubańskie legendy i gawędy, by ocalić je od zapomnienia. Takie podejście zasługuje na szacunek.

Czy warto więc tę książkę przeczytać? Niekoniecznie warto, to bardziej ciekawostka niż perełka. "Sirindingo Pisingollo i inne dziwne opowiadania" czasem śmieszą, czasem ciekawią, ale najczęściej nie robią zupełnie nic.

Ale oddajmy im sprawiedliwość: kilka zasługuje na uwagę.

nie jest to książka, po którą sięgnęłabym świadomie. ale wpadła w ręce, tak się stało. tak też się stało, że akurat pociąg, którym jechałam nie miał prądu. więc się stało, że się przeczytało.

zostanie ze mną jeszcze jakiś czas wyobrażenie tamaryndowców i podsłowny mrok. ta nienachalna, mentorska metafora, kończąca każde opowiadanie. jedno skończyło się nawet przyjemnie, reszta.. to fado.

• Proza Iberoamerykańska
  • Proza iberoamerykańska
  • Seria "Proza iberoamerykańska"
  • Ameryka Łacińska
  • Na półce, oczekujące