Kultura krytyki

Tłumaczenie: Michał Szczubiałka
Wydawnictwo: Aletheia
978-83-61182-97-9
Ag2S

Kevin MacDonald (ur. 1944), profesor psychologii ewolucyjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim, należy do najbardziej kontrowersyjnych intelektualistów w USA, a „Kultura krytyki” jest najobszerniejszym i reprezentatywnym wykładem jego poglądów. MacDonald bada naród i kulturę żydowską od strony jej cech „rasowych” i etnicznych. Wychodzi z założenia, że Żydzi jako grupa reprezentują pewną strategię ewolucyjną: dobór grupowy. Polega ona na etnocentryzmie, który oznacza obronę własnej etniczności przy jednoczesnym osłabianiu etniczności innych grup. I tak np. w USA środowiska żydowskie propagują uniwersalne prawa człowieka w celu „rozmycia” dominacji ludności pochodzenia europejskiego (m.in. przez liberalne przepisy imigracyjne), ściśle pilnując zarazem integralności własnej grupy. Przykładami takiej działalności na polu intelektualnym byłyby psychoanaliza i szkoła frankfurcka, którymi autor w tym tomie poświęconym kulturowemu wymiarowi etnocentryzmu obszernie się zajmuje. Choć krytycy uznają czasem jego badania za antysemickie, a skrajna prawica chętnie się na nie powołuje, są to prace niezwykle rzetelne naukowo, oparte na ogromnej erudycji i błyskotliwym wywodzie (druzgocąca krytyka szkoły frankfurckiej z naukowego punktu widzenia jest tu warta lektury sama w sobie). MacDonald podjął temat tabu – żydowskiej etniczności – uważając, że brak takiej analizy we współczesnym świecie warunkują przede wszystkim uprzedzenia poprawności politycznej.Spis treściRozdział I. Żydzi i radykalna krytyka kultury nieżydowskiej: wprowadzenie i teoriaRozdział II. Boasowska szkoła antropologii i zmierzch darwinizmu w naukach społecznychRozdział III. Żydzi i lewicaRozdział IV. Zaangażowanie Żydów w ruch psychoanalitycznyRozdział V. Szkoła frankfurcka w socjologii i patologizacja więzi w społecznościach nieżydowskichRozdział VI. Żydowska krytyka kultury nieżydowskiej: repryzaRozdział VII. Zaangażowanie Żydów w kształtowanie polityki imigracyjnej USARozdział VIII. Konkluzja: dokąd zmierzają Żydzi i Zachód?

źródło opisu: Matras

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/

Koval | 2013-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Książka amerykańskiego psychologa i historyka o kwestiach żydowskich powinna wywołać burzę w jego kraju, a oprócz paru zdawkowych omówień spotkała ją zmowa milczenia. Być może była zbyt trafna. Tym bardziej jednak okazuje się być ciekawa i dosyć ważna, gdyż może pomóc w rozmaitych sporach i dyskusjach o stosunkach polsko-żydowskich. Autor skupia się na specyficznej - ukształtowanej przez wieki i obce środowiska - mentalności narodu izraelskiego, którą nazywa etnocentryczną, podkreślając takie jej cechy jak kolektywizm, określony typ rodziny, nacisk na identyfikację z własną grupą oraz podległość autorytetowi i charyzmatycznym przywódcom, a także moralność „swoich” i „obcych”.
Odróżnia to Żydów od całkiem innej mentalności europejskiej. Kevin MacDonald punktuje i pokazuje główne tendencje zbiorowej tożsamości, wewnętrznego wsparcia, stosunek do zbiorowości nieżydowskich, strategię wpływu na nie oraz inne pola działalności, na które składają się: działalność w polityce i ideologii,...

Artur Kiela | 2012-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2012

Nie wiem, co o tym napisać i właśnie to chciałbym wyartykułować. Jeśli myśleliście, że temat antysemityzmu został obrócony na już na wszystkie strony, to co powiecie na to? Czy to jest antysemityzm? A jeśli jest, to czy w takim antysemityzmie jest coś złego? Antysemityzm jako siła napędowa potężnego myślenia nie jest specjalnie ohydny. Robi się ohydny dopiero, kiedy autor się go wypiera. Ale w tym czasie my sami stajemy się antysemitami, bo autor nie jest głupcem. Ładnie, ładnie. Wolałbym, żeby polska prawica tego nie czytała.

Leehoo | 2017-09-05
Przeczytana: 2012 rok

Praca odważna, przenikliwa i druzgocąca w swych ocenach. Jedna z najważniejszych książek przełomu wieków, na którą spadły ostracyzm, oskarżenia o antysemityzm, faszyzm, która jest bojkotowana i przemilczana. Żydzi i lewica, Żydzi i psychoanaliza, żydowska krytyka kultury nieżydowskiej - to tylko kilka wybranych zagadnień, o których pisze autor. Z pewnością daleki od antysemityzmu, ale równie daleki od neomarksistowskiego rygoru politycznej poprawności i relatywizmów etyki, religii i moralności. Lektura obowiązkowa.

tentacles67 | 2017-09-25
wrobello | 2014-11-24