Kultura krytyki

Okładka książki Kultura krytyki Kevin B. MacDonald
Okładka książki Kultura krytyki
Kevin B. MacDonald Wydawnictwo: Aletheia literatura piękna
The Culture of Critique: An Evolutionary Analysis of Jewish Involvement in Twentieth-Century Intellectual and Political Movements
Aletheia
2012-10-30
2012-10-30
Michał Szczubiałka

Czasami się zastanawiam jak to się dzieje, że niektóre książki trafiają do nas w najbardziej odpowiednim momencie. Nie za wcześnie, nie za późno - dokładnie wtedy kiedy powinny. I tak właśnie było z tą pozycją. Gdy zaczęłam ją czytać od razu zorientowałam się, że wspaniale nie tylko wpisuje się we wszystkie przeczytane w ostatnich latach lektury, ale łączy rozproszone kropki w jedna spójną całość. Po dłuuugim, lecz bardzo ciekawym wstępie następuje bogactwo treści stanowiące wielkie podsumowanie tego co znajdujemy w książkach m.in. Feliksa Konecznego ("Cywilizacja żydowska"),E. Michaela Johnesa ("Libido dominandi" oraz "Zdeprawowani moderniści"),Normana Finkelsteina ("Przedsiębiorstwo Holokaust", "Wielka hucpa"),Izraela Szahaka ("Żydowskie dzieje i religia"),oraz wielu innych. Co najważniejsze, autor przytacza twarde fakty i dane statystyczne , często bardzo niepoprawne politycznie, a znane mi wcześniej z innych źródeł jak np.to, że rasa czarna ma średnio o 15% niższy iloraz inteligencji od białej (Żydzi i Chińczycy mają wyższy więc , jak sadzę, to JEST poprawne:)). Ciekawie jest omówione zaangażowanie Żydów w radykalne ruchy lewicowe (oraz oczywiście w bolszewizm i komunizm - z wyraźną nadreprezentacją wśród działaczy, nie tylko w Polsce, ale w innych krajach gdzie próbował się panoszyć, ze szczególnym uwzględnieniem USA - "zaangażowanie Żydów w bolszewizm jest zapewne najbardziej bezwstydnym przykładem żydowskiego partykularyzmu w całych dziejach"),stopniowe zdobywanie przez nich ogromnych wpływów od wieku XIX, poprzez wiek XX, aż do dzisiaj (tu świetnie opisana cała droga jaką przeszli zanim stali się pociągającymi za sznurki światowej polityki),stosowane przez nich podwójne standardy w wielu kwestiach, w tym m.in. w walce o jak najszersze rozpowszechnienie ideałów multi-kulturowości (Vincent Sheenan: "Zaiste są faszystami we własnych sprawach, w stosunku do Palestyny, i internacjonałami we wszystkich innych") - co wiąże się z wspieraniem szeroko pojętej imigracji do krajów Zachodu kolorowej ludności z całego świata (cóż, niedawno mieliśmy okazję obserwować to zjawisko i u nas, a od dawna obserwujemy w USA i Europie Zachodniej i raczej nie jest zbiegiem okoliczności, że to lewica i media lewicowe oraz powiązani z nimi celebryci najwięcej w tej kwestii pyskowały),wpływ Żydów na nauki społeczne w XX w, (przy tej okazji opis nieuczciwości żydowskich naukowców oraz podważanie i przekreślanie przez nich nauki sprzecznej z celami politycznymi),promowanie twórców żydowskich bez względu na wartość ich prac (tu przykład m.in. Jerzego Kosińkiego - jego "Malowany ptak" to nie tylko kłamliwa, ale też najbardziej plugawa książka jaką miałam w rękach) oraz przeciekawy rozdział o psychoanalizie i rozpowszechnieniu się tej "pseudonauki" na świecie. Nie tylko z tej książki dowiadujemy się niestety, że ciągle ma się dobrze - wmawianie dzieciom, że wszystkie ich problemy to wina opresyjnych rodziców trwa w najlepsze do dnia dzisiejszego, co obserwować mogłam u tracących dziecko z każda kolejną sesją u psychiatry przyjaciół (w efekcie tej "cudownej" terapii ich 20-letnia córka lata temu wyprowadziła się z domu i nie utrzymuje z rodzicami żadnego kontaktu)... Bardzo ciekawe było dla mnie zapoznanie się z okolicznościami niewpuszczania do Stanów Zjednoczonych uciekinierów z Niemiec hitlerowskich w latach 30-tych. Zawsze przekonana, że to sami Żydzi amerykańscy niewiele w kwestii pomocy swoim braciom z Europy zrobili przekonałam się, że było dokładnie odwrotnie - robili co mogli...

Zagadnienia opisane w książce mogłabym dalej wymieniać i wymieniać, a fakt, że autor czasami się powtarza zupełnie mi nie przeszkadza - książkę dosłownie się pochłania. Zachęcam do przeczytania - to prawdziwy podręcznik wiedzy jak obecnie działa świat i dlaczego właśnie tak...

Ps. Nieścisłe są informacje podane przez autora na temat Żydów "wypędzonych" jakoby z Polski w latach 60-tych. Wg niego zostało ich tylko kilka tysięcy! Można się tylko roześmiać i zastanowić, dlaczego autor nie sprawdził tego dokładnie lub z jakiego źródła zaczerpnął tę informację (różne źródła szacują liczbę osób, które opuściły kraj na 12-20 tys). A może policzył tylko tych, którzy nie zmienili nazwisk:)? Co do rzekomego "wypędzania" to namacalny dowód mam na strychu, gdzie spoczywa jako specyficzna pamiątka, stara, niewykorzystana zgoda na wyjazd do Izraela jednego z członków rodziny męża, który się rozmyślił... )Stare mity trwają i są powielane, niestety nawet w takich wartościowych pozycjach jak ta książka

Najważniejsza książka minionych 30 lat dla mnie, jako osoby nie stroniącej od czytelnictwa. Pozycja tzw. obowiązkowa dla wszystkich, dla których ważne są nie tylko konsumpcja, wydalanie, regeneracja i spłata kredytów, lecz także mechanizm ściśle regulujący limity i jakość tego cyklu, w zależności od pochodzenia, wiary i położenia geopolitycznego.

Jednak rozczarowanie. Trochę trafnych spostrzeżeń i intrygujących uwag, ale czasem rozumowanie jest nieco zbyt jednostronne, zbyt daleko idące i - przede wszystkim - zbyt redundantne. Książce szkodzi włączenie do niej artykułów pisanych przez autora przy innych okazjach - często powtarza w nich nie tylko założenia, ale też cytaty i przykłady podane już w innych rozdziałach.

Wybitna książka, wraz z kolejnymi stronami przekonujemy się jak bardziej niektórym ludziom jej istnienie okazuje się ciążyć i urągać. Czasami może sprawiać wrażenie powtarzalnej ale takie są koszta pisania książki by czytelnikowi nie pozostawić pytań bez odpowiedzi. W niektórych miejscach składnia jest trudna i nastoletni czytelnicy pewnie poznają dużo nowych określeń z dziedzin socjologii, psychologii i antropologii ale to nie stoi na przeszkodzie, jedynie wydłuży lekturę o czas czytania innych źródeł. Poza tym bardzo dobrze przetłumaczona, nie mam tutaj żadnych zastrzeżeń. Symarycznie książka stanowi ciekawą podróż przez obecną sytuację polityczną w USA i część jej historii. Ze wszystkich oskarżeń o antysemityzm autor zdążył się skutecznie wybronić, polecam rozglądać się w ksiegarniach i w internecie za wydaniem drugim rozszerzonym.

Wspaniała książka otwierająca oczy na wiele spraw.

Wspaniała książka otwierająca oczy na wiele spraw.

Książkę można nazwać jako politycznie antysemicką (czego nie popieram),ale można ją też przeczytać o skonfrontować z tym, co wie się o świecie. To drugie podejście jest zdrowsze, bo książka nie jest ideologicznym bełkotem pt. źli żydzi, ale naukowym studium kultury żydowskiej i jej owoców, udokumentowanym, popartym przypisami i cytatami. To interesujące, jak pewne rzeczy układają się w całość, jak wiele medialnych sporów zostaje wyjaśnionych, np. o Jedwabne (w książce nie ma odniesienia do tej sprawy, to moje własne wnioski). Kolejny ciekawy element do układanki, przez jednych zwanej spiskową teorią dziejów, dla innych tym, co rzeczywiście ma miejsce na świecie.
Forma książki jest dość naukowa, miejscami ma się wrażenie bycia przytłoczonym detalami i autor często się powtarza. Na pewno można by napisać ją krócej, nie powinno to jednak zniechęcać do lektury, bo to książka ważna i pomocna w odbiorze współczesnego świata, szczególnie gdy chce się zrozumieć agresywne promowanie poglądów lewicowych na każdym kroku.

Dobra

Dobra

Bardzo mi się podobała. Jeśli ktoś chce znać przyczyny antysemityzmu to serdecznie polecam. Dowiemy się z niej dlaczego antropologia kulturowa, szkoła frankfurcka, neokonserwatyzm, lewica, psychoanaliza mają tak krytyczny obraz tradycji i kultury chrześcijańskiej.

8/10 bo dłużyzny i powtórzenia.

8/10 bo dłużyzny i powtórzenia.

Jak kiedyś pojawi się nowy Hitler, to tu znajdzie podbudowę ideologiczną - rzekomo naukową.

• Do kupienia
  • Priorytet
  • Judeorealism

Kevin B. MacDonald Kultura krytyki. Ewolucjonistyczna analiza zaangażowania Żydów w XX-wieczne ruchy intelektualne i polityczne Zobacz więcej