Chwała krucjat

Seria: Nasza Historia
Wydawnictwo: eSPe
historia
Getos

Znakomicie napisana, obalająca rozpowszechnione mity historia zbrojnych wypraw, mających na celu odzyskanie chrześcijańskich ziem zagrabionych przez muzułmanów. Wyprawy krzyżowe należą do najbardziej zafałszowanych i źle rozumianych wydarzeń w historii Kościoła. Ich obraz w masowej, ukształtowanej przez media, książki i filmy, wyobraźni jest przesycony ciemnymi barwami, a odpowiedzialność za...

Wyprawy krzyżowe należą do najbardziej zafałszowanych i źle rozumianych wydarzeń w historii Kościoła. Ich obraz w masowej, ukształtowanej przez media, książki i filmy, wyobraźni jest przesycony ciemnymi barwami, a odpowiedzialność za krucjaty należy do standardowego katalogu oskarżeń wobec Kościoła. Tyle że, jak udowadnia autor Chwały krucjat, współczesne badania naukowe jednoznacznie wskazują, że ów obraz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Steve Weidenkopf postawił sobie za cel ukazanie prawdziwej, opartej na najnowszych ustaleniach badaczy, historii krucjat. Prezentuje te wyprawy w ich historycznym kontekście, pokazując to, czego możemy krzyżowcom zazdrościć i co stanowi rzeczywistą chwałę krucjat. Nie oznacza to bynajmniej wybielania tego, co było w nich niegodziwe, złe czy zbrodnicze. Autor nie tworzy wyidealizowanej laurki, lecz przedstawia rzeczywiste historie mężczyzn i kobiet z krwi i kości, którzy kierowali się w swoich wyborach szczerą wiarą i wartościami, nie wahając się dla nich porzucić swego komfortu i zaryzykować życia.

Chwała krucjat to przedstawiona w żywy i absorbujący sposób opowieść o dramatycznych losach krzyżowców, o bohaterach i łotrach, bitwach i oblężeniach, intrygach i cudach, o wydarzeniach, które, choć oddalone od nas o stulecia, wpływają na los świata do dzisiejszego dnia.

Steve Weidenkopf jest wykładowcą historii Kościoła w Notre Dame Graduate School of Christendom College w Alexandrii, w stanie Wirginia, USA; twórcą i współautorem Epic: A Journey Through Church History; członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

„Ta znakomita książka czerpie z dorobku dekad naukowych badań, by pokazać zwykłemu czytelnikowi to, co historycy średniowiecza wiedzą od dawna: że obraz krucjat rozpowszechniany przez kulturę popularną nie ma nic wspólnego z faktami. Katolicy, którzy wzdragają się na wzmiankę o krucjatach, znajdą w tym dziele zaskakującą i inspirującą opowieść o wierze”.
Thomas F. Madden, dyrektor Center for Medieval and Renaissance Studies, Saint Louis University

„To książka, którą powinniśmy dać do przeczytania każdemu, kto uważa krucjaty za plamę na historii Kościoła”.
Robert Spencer, autor The Politically Incorrect Guide to Islam (and the Crusades)

Pośród powszechnych mylnych wyobrażeń na temat wypraw krzyżowych można wyodrębnić siedem głównych mitów. Książka ta jest poświęcona ich prostowaniu i wyjaśnianiu:
1. Wyprawy krzyżowe stanowiły niczym nieuzasadniony akt agresji.
2. Wyprawy krzyżowe narodziły się głównie z chciwości i chęci rabunku.
3. Po zdobyciu Jerozolimy w roku 1099 krzyżowcy zabili wszystkich mieszkańców miasta – na ulicach miasta brodzono po kostki we krwi.
4. Wyprawy krzyżowe miały na celu kolonizację zamorskich terytoriów.
5. Wyprawy krzyżowe były skierowane również przeciw Żydom i powinno się na nie patrzeć jak na holokaust.
6. Wyprawy krzyżowe były wojną prowadzoną w celu nawrócenia pogan.
7. Wyprawy krzyżowe są przyczyną obecnych napiętych stosunków między krajami Zachodu a islamem.
(fragment książki)

źródło opisu: http://boskieksiążki.pl

źródło okładki: http://boskieksiążki.pl

dzerik | 2019-02-04
Przeczytana: grudzień 2018

Jak zwykle nadrabiam zaległości z lat wcześniejszych. Tym razem temat padł na krucjaty. Wiele się mówi obecnie o ich sensowności lub bezsensowności. Dla mnie zaskakującym, poza częścią historyczną i faktograficzną ukazaną w książce, część dotycząca zrozumienia jak myśleli ówcześni. Może nie jak myśleli a wierzyli. Wierzyli bardzo, z dużym zapałem choć zwyle krótko. Na krótko w sensie trwania ich wyprawy, dążeniu do celu, ale również wiary. Wiary nie tylko jednostki ale przede wszystkim zbiorowości którą stanowią narody. Mam oczywiście na myśli Francję, Hiszpanie, Anglię, Belgię. Co się stało z tymi narodami po następnych kilku wiekach? I dlatego też książka i opowieści o krucjatach nie kończy się kiedyś. Krucjaty trwają. Być może niedługo zacznie się następna. Ilu z nas odpowie na wezwanie?.....Warto przeczytać.

Ted | 2018-08-13

Pierwsze rozdziały wydawały się mało przekonywujące (ogólne), ale później książka nabiera tempa...Pomimo niewielkich rozmiarów to świetna synteza krucjat...Autor nie ogranicza się do Średniowiecza tylko zajmuje się całym zagadnieniem krucjat obecnym do czasów nam współczesnych...Nawiązuje do poglądów z okresu Oświecenia i Reformacji ale również cytuje współczesne wypowiedzi autorów i polityków...Książka posiada wiele wątków...Na uwagę zasługuje duża ilość źródeł oraz bardzo lekki styl....Książka nie jest przeładowana faktami, nazwiskami, datami...Ciekawa synteza polecam...

Nagzymsie | 2018-05-10

Jak tu opisać książkę, z której przesłaniem się zgadzam, ale już z formą uzasadnienia niekoniecznie. Wbrew chęciom autor wydaje się nie mieć wystarczającej wiedzy do tego, by skutecznie polemizować z autorami niechętnymi lub wrogimi wobec krucjat. Gdyż czasem powiela ich sposób myślenia. Dla porównania powiem, że np. Haag "główkuje" znacznie lepiej. Krucjaty były obroną i wyzwoleniem ziem zagarniętych przez muzułmanów. Rzecz oczywista! Inna sprawa, że były to ziemie należące wcześniej do Bizancjum (i tu jest temat na oddzielną rozprawkę). Autor zarzuca Runcimanowi, że jego dzieło o krucjatach jest tendencyjne. To samo można zarzucić jemu, jako bożogrobowcowi :). Jest jednak w tej książce cała masa ciekawych informacji. Np. takich, że słowo krucjata zostało użyte dopiero w XVIII wieku! Słusznie też autor zwraca uwagę na zbieżność Chwały Pana idącej z Mojżeszem i Izraelem, z a ... no właśnie ... Chwałą (?) krucjat. Wylicza też różnice między krucjatami a dżihadem i nazywa je formą...

fuzja | 2017-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2017

Bardzo, bardzo cenne, rzetelne kompendium wiedzy o krucjatach - temacie faktycznie zakłamanym, zawoalowanym, dla wielu wstydliwym. Czas z tym skończyć! Rozdziały są krótkie, obfite w ciekawe szczegóły, nie przesadzone. Książkę polecam z całego serca!

Leehoo | 2017-09-04
Przeczytana: 2016 rok

Kompendium wiedzy o krucjatach napisane bez filtra politycznej poprawności i historycznych przekłamań. Próby odbicia z rąk wrogów, świętych dla Chrześcijaństwa i Zachodniej Cywilizacji krain - z pewnością zasługują na odkłamanie, poznanie i uznanie.

Dorota Zarzycka | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Dobrze przedstawiona faktografia. Zdecydowanie wzbogaci w wiedzę.

Adrian F | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Wreszcie rzetelne opracowanie bardzo ciekawego tematu. Co do obalania mitów, bardziej nazwałbym to wyjaśnieniem wydarzeń, biorąc pod uwagę ducha epoki, oraz dodanie dużej ilości szczegółów trudno dostępnych w innej literaturze. Niemniej jednak książka naprawdę niesamowicie wciąga i co ważniejsze dostarcza w miarę kompletnej wiedzy o krucjatach.

Marcin | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016

Książka dobra chociaż tak naprawdę nie wnosi nic nowego do tematu, nie ma żadnego obalania mitów itp. bądźmy szczerzy nie możemy oceniać tego co działo się w średniowieczu stosując standardy które teraz wyznajemy, w tamtych czasach one nie obowiązywały i takie rzeczy jak 3 dni plądrowania zdobytego miasta (które nie chciało się poddać) były czymś naturalnym, tak samo z zabijaniem jeńców (to także było stosowane nawet w czasach II wojny światowej) co ma zrobić armia która rusza dalej z np. 5 tys. żołnierzy wroga, przecież nie zostawi ich na własnych tyłach a wypuszczenie równałoby się z dostarczeniem przeciwnikowi sporej ilości żołnierzy. Książka ta ma nas przekonać, że krucjaty były prowadzone w większości przypadków z duchowej potrzeby (odbicie Ziemi Świętej) i dla ludzi którzy się tym interesują jest to oczywiste. Autor nie ukrywa, że książkę pisze aby obalić mity o krucjatach które streszcza już na początku, są to jednak mity w które wierzą ludzie którzy o krucjatach wiedzą...