Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna - audiobooki, koncerty i warsztaty od Pyrkonu
Wszystko zaczęło się od pomysłu nagrania audiobooków z dziewięcioma opowiadaniami Stefana Grabińskiego. Koncept się przyjął, a jego twórcy zdecydowali się pójść za ciosem. Postanowili stworzyć całą Bilbiotekę z utworami fantastycznymi ważnych ich zdaniem twórców, udostępnionymi całkowicie za darmo. Tak z inicjatywy organizatorów Festiwalu Fantastyki Pyrkon powstała Cyfrowa Bilbioteka Fantastyczna, nad którą serwis lubimyczytać.pl objął patronat medialny.

Stefan Grabiński inspiracją Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej
Dlaczego właśnie Grabiński został wybrany na pierwszy ogień przez pomysłodawców przedsięwzięcia? To twórca trochę zapomniany i pomimo prób wskrzeszenia jego twórczości w ostatnich latach, jego status nie uległ znaczącej poprawie. W przeszłości podejmowano już próby nagrywania jego audiobooków z jego prozą, ale dopiero organizatorzy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej podeszli do sprawy w pełni profesjonalnie.
„Postanowiliśmy pójść o krok dalej i przygotować słuchowisko w formie superprodukcji. Zaangażowaliśmy do tego profesjonalnych aktorów. Narratorem jest Mirosław Zbrojewicz, a w różne role wcielają się m.in. Roch Siemianowski, Tomasz Knapik, czy Janusz German. Urzekł nas też archaiczny - z dzisiejszej perspektywy - język używany w okresie 20-lecia międzywojennego. Całość zrealizowaliśmy w profesjonalnym RPM Studio, aby słuchacze mieli ucztę dla swoich uszu i wyobraźni”, mówi nam Jakub Orłowski, Brand Manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon.
Stefan Grabiński (ur. 1887-1936), którego utwory dały początek tej wyjątkowej inicjatywie, to jeden z ojców polskiej fantastyki i horroru. Dziś znane są głównie jego opowiadania, które w ostatnich latach wznawiane były w tomach „Demon ruchu i inne opowiadania” i „Znaki niesamowite” oraz wielu antologiach w formie e-booków, a także w magazynie „Coś na progu”. Ze względu na styl i tematykę Grabiński często porównywany jest do E.A. Poe czy H.P. Lovecrafta, ale był twórcą osobnym, stworzył swoistą niszę zwaną „horrorem kolejowym” - wiele jego utworów grozy osadzonych jest w realiach życia kolejarzy.
Warsztaty, prelekcje i inne atrakcje dla miłośników fantastyki
Słuchowiska z opowiadaniami Grabińskiego to tylko początek. Organizatorzy planują już kolejne atrakcje, które trafią w szerokie gusta miłośników fantastyki i nie tylko. W ten sposób krok po kroku powstaje Cyfrowa Biblioteka Fantastyczna. Jej finansowanie zapewnił program grantowy „Kultura w sieci” Narodowego Centrum Kultury. Pośrednio pomysł został zrealizowany z powodu przełożenia tegorocznego Festiwalu Fantastyki Pyrkon na 2021 rok - oczekiwania fanów fantastyki z całej Polski nie mogły zostać bez odpowiedzi.
Twórcy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej zapowiadają już kolejne materiały, do których miłośnicy fantastyki wkrótce uzyskają dostęp. W najbliższym czasie w zasobach cyfrowej instytucji mają się pojawić nowe prelekcje oraz warsztaty związane m.in. z modelarstwem w grach bitewnych. Nie zabraknie nowych odcinków ze słuchowiskami Stefana Grabińskiego. Dla miłośników cosplayu, których fantazyjne przebrania były od lat znakiem firmowym poznańskiego festiwalu, udostępnione zostaną warszaty z charakteryzacji przygotowane z Teatrem Wielkim w Poznaniu. Ostanio w Bibliotece pojawił się zapis koncertu zespołu Percival Schuttenbach z okazji 20-lecia istnienia zespołu.
„Chcemy w przyszłości rozwijać zasoby biblioteki, szczególnie w obszarze audiobooków, ale potrzebujemy do tego dzieła partnerów, którzy zaangażują swoje środki”, dodaje Orłowski.
Oprócz słuchowisk z opowiadaniami Stefana Grabińskiego użytkownicy Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej otrzymają dostęp do niepublikowanych wcześniej nagrań z uczestnikami poprzednich Pyrkonów oraz warsztatów przygotowanych specjalnie na tę okazję. W tej chwili w Bibliotece można już znaleźć prelekcje: Michała Gołkowskiego o wymyślonym przez niego technologicznym mieście przyszłości Neosybirsku (który jest miejscem akcji powieści z cyklu „Sybirpunk”), francuskich artystów Thomasa Astruca i Wilfreda Paina o procesie powstawaniu filmu animowanego, a także nagranie z dyskusji na temat motywu wojny w literaturze i nie tylko, w której udział wzięli Robert M. Wegner, Bohdan Głębocki, Łukasz Malinowski i Cezary Zbierzchowski.
Warsztaty pisarskie
Ponadto na stronach Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej znajduje się już cykl warsztatów pisarskich przygotowanych przez Kazimierza Kyrcza jr. i Michała Walczaka. Kyrcz jest pisarzem, redaktorem, publicystą, znanym z rozlicznych antologii („15 blizn”, „Księga strachu”, „13 ran”), pisarskich duetów z Robertem Cichowlasem („Efemeryda”, „Siedlisko”) i Dawidem Kainem („Piknik w piekle”), a także powieści (m.in. seria „Kuba Szpikulec”). Walczak to anglista, muzyk i tekściarz, członek grupy filmowej Attic Film Production. Jaki pisarz debiutował w 2014 roku na portalu Niedobre Literki, na którym opublikował kilka opowiadań. Z Kyrczem współpracował przy opowiadaniach drukowanych w różnych czasopismach, a także w antologiach „City3”, „Maszyna – Antologia Horroru Industrialnego”, „2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań”).
Zapraszamy na rozmowę z pomysłodawcą Cyfrowej Biblioteki Fantastycznej
O tym skąd wziął się pomysł na Cyfrową Bibliotekę Fantastyczną i jakie są plany jej rozwoju w przyszłości opowie nam jeden z pomysłodawców inicjatywy Jakub Orłowski, Brand Manager Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Rozmowę będzie można obejrzeć w najbliższy poniedziałek 26 października o godzinie 14.00. Transmisja na żywo odbędzie się w naszych mediach społecznościowych: na Youtubowym kanale i profilu na Facebooku. Serdecznie zapraszamy!
[jj]
komentarze [2]

Całkiem fajna ta szkółka! Mogłoby być jej więcej.
Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post