Książę w cukierni

Wydawnictwo: Format
Ag2S

Dwójka znakomitych bohaterów, szczypta humoru i wdzięk stylu – Marek Bieńczyk, laureat nagrody literackiej Nike, podsuwa nam z pozoru tylko żartobliwą powiastkę o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty” – mówi Duży Książę, jeden z bohaterów Bieńczyka. I mnoży przykłady owych kłopotów, analizując powody ulotności szczęścia. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, dla której szczęście ma smak napoleonki, bajaderki albo szarlotki.
Za sprawą niezwykłych ilustracji Joanny Concejo i oryginalnego projektu (książka ma formę ponad 6-metrowej harmonijki) świat cukierni przechodzi w nowy wymiar – na pogranicze najpiękniejszego snu i jawy. To świat pełen lekkości, nieco marzycielski i poetycki, ale i zawadiacki. Książka-majstersztyk, książka-dzieło sztuki.

źródło opisu: Wydawnictwo Format, 2013

źródło okładki: http://www.wformat.com/page.php?p=243

książek: 2081
Ola | 2013-12-31

Wielką fanką Marka Bieńczyka byłam, jestem i będę. Piękno i subtelność jego prozy zachwyca mnie za każdym razem. "Książę w cukierni " to książka dla dzieci, tych mniejszych i tych większych. Bardzo większych 😉. Jest to pozycja wyjątkowa, filozoficzna, nawiązująca do "Małego księcia" i do klimatu, jaki stworzył Marcel Proust w swym dziele. Często mam poczucie, że pan Bieńczyk pisze właśnie w ten sposób, mieszając twórczość autora "Małego księcia " i poszukiwacza czasu utraconego, i uzyskując z tej mieszanki esencję doskonałą, swoją własną. Do tego wszystkiego forma i szata graficzna genialnie współgrają z treścią. Jest to dzieło nieszablonowe, jedyne w swoim rodzaju. Dla mnie to arcydzieło ☺

Anna | 2017-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2017

„Książę w cukierni” to książka obraz. Można czytać tradycyjnie przewracając strony. Czymś zaskakującym i niespotykanym jest to, że książkę można rozłożyć na podłodze w jeden obraz długi na ponad sześć metrów. Piękna i krótka opowieść o szczęściu. Kiedy jest, a kiedy go nie ma. Bo „ze szczęściem są same kłopoty”. Autorem z humorem napisanego tekstu jest Marek Bieńczyk. Książkę wzbogaconą o ilustracje Joanny Concejo można rozłożyć jak harmonijkę.
Małe dzieło sztuki. Nie tylko dla dzieci. GORĄCO POLECAM!

chiave | 2013-10-07
Przeczytana: 07 października 2013

Jak dobrze, że polscy wydawcy zainteresowali się wreszcie Joanną Concejo i ilustrowane przez nią książki zaczęły się w końcu pojawiać na naszym rynku! Bo "Księcia w cukierni" kupiłam przede wszystkim dla ilustracji - poetyckich, zachwycających, pełnych subtelnego humoru i zachęcających do wielokrotnego oglądania. Tekst, bardzo zresztą dobry, staje się punktem wyjścia dla obrazkowej opowieści równoległej, w moim odczuciu nawet bardziej interesującej i inspirującej. Ciągłość tej narracji dodatkowo podkreśla nietypowy sposób złamania książki: ma ona formę harmonijki, której strony można odwracać, ale można ją też rozłożyć. Wielkie brawa dla wydawnictwa Format, które przygotowało ten edytorski przysmak.

Skakanka | 2013-10-19
Przeczytana: 2013 rok

Książka po prostu piękna. O tym, co każdy (?) mężczyzna czuje, ale może nie wie jak o tym powiedzieć przepięknie zilustrowana przez Joanna Concejo, ilustratorkę polskiego pochodzenia. Według mojej wiedzy to druga jej książka na polskim rynku (pierwsza to Dym, wydany w Tako), . Uwielbiam te subtelna, ołówkowe ilustracje. Na osobny aplauz zasługuje również oryginalna i wyrafinowana introligatorka książki. Nie mylić z książką dla dzieci. To raczej książka na prezent dla mądrego mężczyzny.

Figa87 | 2018-10-02

Wspaniała, delikatna, pełna dobrego tekstu i pięknych ilustracji książka, która spodoba się nie tylko najmłodszym. Doskonałe połączenie dwóch świetnych twórców.

Książę w cukierni to publikacja, która zaskakuje czytelnika formatem i formą: oto mamy filozoficzną dykteryjkę, która ma charakter moralitetu, natomiast piękne ilustracje, są obok tekstu. Przy okazji Książę… to jeden z niewielu przykładów na to, że picturebooki, to książki również dla dorosłych.
Wydano ją w twardych okładkach, w niebanalnym formacie: podłużny, stojący prostokąt o proporcjach 3:1. Gdy przewracamy okładkę, okazuje się, że mamy do czynienia z długim na ponad sześć metrów leporello; jak w klasycznej książce – możemy kartkować strony, ale z racji tego, że ostatnia nie została przyklejona do okładki, wskazane jest, aby w ramach eksperymentu całość rozłożyć na podłodze w jeden, długi obraz. Tekst oraz ilustrujące go rysunki zostały umieszczone na „prawej” stronie, natomiast na „lewej”, tylnej rysownicza naszkicowała czterolistną koniczynkę, która opada, unosi się, znów opada i znów się unosi.
Marek Bieńczyk napisał swoisty „mini-wykład o maxi-sprawach” (aby posłużyć się...

mikrotubula | 2017-12-06

Niektóre ilustracje ludzi są ciut groteskowe (albo zwyczajnie nie lubię ludzi), rekompensują mi to cudowne psy! Wolę grafiki Concejo w 'Kiedy dojrzeją porzeczki" i w "Zgubionej duszy". 'Książę' spoko, tylko trochę szkoda, że na drugiej stronie tej wielkiej i pięknie rozkładanej karty, którą jest książka, nic się nie dzieje (są tylko koniczynki) I tak, moim zdaniem, wciąż warto mieć na półce zamiast książek z ilustracjami grafików komputerowych. Widać, że ilustracje są pieczołowicie rysowane.

Abdita | 2013-10-26
Przeczytana: 22 listopada 2013

Podwójny komplet gwiazdek. Za wszystko.

Olka Rdm | 2015-01-03
Przeczytana: 19 grudnia 2014

Ta przepiękna i krótka książka opowiada o szczęściu... Kiedy jest, a kiedy go nie ma. Kiedy rozpoznamy, że to szczęście już było i nigdy nie wróci... Przepiękna, POLECAM ! ! !

imbryczka | 2018-03-28
Przeczytana: 2018 rok

To przedziwna, ale i prawdziwa, książka Marka Bieńczyka, lecz nie byłaby ta sama, gdyby nie ilustracje jednej z moich ukochanych artystek, Joanny Concejo. Ostrzegam jedynie, że raz otwarty “Książę w cukierni,” to zapewniona, długowieczna miłość. Tę cudowną książkę mam zawsze obowiązkowo pod ręką. Czuję się jak dziecko spędzając godziny nad rozkładaniem i ponownym składaniem harmonijki, przyglądaniem się najmniejszym szczegółom, a uwierzcie – jest ich całe mnóstwo! Książki ilustrowane przez Joannę Concejo zawsze mają w sobie duszę, niepowtarzalną i jedyną.