Druhna weselna

1999-01-01
1999-01-01
Natalia Wiatrowska
druhna weselna

Kolejna dobra książka Ruth Rendell, trochę chyba niedocenianej w Polsce brytyjskiej pisarki.
Jej powieści wydawane były/są dosyć przypadkowo, przez różne wydawnictwa i na przestrzeni kilkudziesięciu lat.
"Druhna weselna" wygląda początkowo na powieść obyczajową z elementami romansu. Jednak uważny czytelnik od razu wyłapie niepokojące szczegóły, fakty i zachowania kierujące intrygę w stronę thrillera i kryminału.
Nie chcę za bardzo zdradzać fabuły, ale od jakiejś połowy książki akcja zaczyna być coraz bardziej niepokojąca i czytelnik zastanawia się, podobnie jak główny bohater Phillip, co jest prawdą, co kłamstwem, a co być możne fantazją.
Historia może wydawać się mało realna i zachowanie Phillipa irytować naiwnością, niedojrzałością czy po prostu głupotą. Ale trafiają się tacy ludzie, którzy widzą tylko to co chcą widzieć, a jeśli dodamy do tego młody wiek bohatera plus jego totalne zakochanie (połączone z pożądaniem) to przyjmijmy, że pewne rzeczy mogły mu umykać.
Całość okazuje się logiczna, aczkolwiek zakończenie jest zastanawiające i dla mnie nie do końca satysfakcjonujące.
Na pewno nie jest to najlepsza powieść Rendell, jaką czytałam. W połowie książki niepotrzebnie przeciągała niektóre sytuacje, wdarła się nuda. Rozumiem, że miało to ukazać zafiksowanie głównego bohatera na nowopoznanej kobiecie, ale nie było to ukazane w ciekawy sposób.
Plus za postacie (także drugoplanowe: matki, sióstr, klientek, szwagra, kloszarda),klimat i pomysł.

• Ulubione 💖
  • Kiedys
  • London calling
  • 2016
  • 2016
  • * THRILLER / KRYMINAŁ

Dodaj cytat z książki Druhna weselna