Z najlepszymi życzeniami śmierci

Okładka książki Z najlepszymi życzeniami śmierci Ruth Rendell
Okładka książki Z najlepszymi życzeniami śmierci
Ruth Rendell Wydawnictwo: Replika Cykl: Inspector Wexford (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Inspector Wexford (tom 1)
From Doon with Death
Replika
2018-07-10
2018-07-10
2010-01-01
Martyna Plisenko
Martyna Plisenko

Nie rozumiem tak niskich ocen tej książki. Może nie jest najwyższych polotów, ale zmusza czytelnika do wysilenia swojego móżdżku. Nie jest typowo napisana, przypomina mi trochę scenariusz filmowy. No cóż ja polecam, aczkolwiek nie każdemu będzie się podobać. Widzę teraz, że jeżeli książka jest prosto napisana, wyłożone wszystko jak kawa na ławę, to zbiera wysokie recenzje. Ja lubię się napracować nad książką i ta do tych należy.

Z najlepszymi życzeniami śmierci jest pierwszym tomem cyklu kryminalnego autorki z nadinspektorem Wexwordem. Zapowiadał się ciekawie i miałem nadzieje na wciągający kryminał napisany w starym stylu z intrygującą fabułą. Zresztą umiejscowienie w małym miasteczku, u mieszkańców mających swoje sekrety i morderstwa popełnionego mimo panującego w miasteczku spokoju. Wexword rozpoczyna śledztwo w sprawie wyjaśnienia kto zabił Margaret Parsons i zagłębia się w spokojną na pozór lokalną społeczność próbując odkryć co doprowadziło do zbrodni.

Książka Z najlepszymi życzeniami śmierci jest kryminałem stworzonym w klasycznej odsłonie, bez makabry, ale stawiający na śledztwo prowadzone przez Wexworda w spokojnym miasteczku Kingsmarkham w wyjaśnieniu zagadkowej zbrodni. Autorka postawiła na szukanie poszlak, śladów, przesłuchania świadków z odkrywaniem tajemnic jakie posiadają. Nie odkrywa za szybko kart i dopiero wraz z rozwojem dochodzenia pomału pojawiają się tropy mogące przynieść upragniony przełom i próbę odkrycia kim jest tajemniczy Doon. Zagłębiając się w przeszłość ofiary za sprawą dochodzenia i chcąc poznać odpowiedzi zostajemy wciągnięci w intrygę kryminalna od samego początku. Pojawiające się mylne i fałszywe tropy tylko gmatwają sprawę jeszcze bardziej, bo komu zależało, aby pozbawić życia Margaret Parsons w tym na pozór przyjaznym miasteczku. Wexword nie ma łatwego zadania i dopiero żmudna praca i przesłuchania wydobywające na światło dzienne sekrety przyczynia się do poznania sprawcy morderstwa. Podejrzanych mamy kilka osób mogących być mordercą i mających motywy. Jednak nie odgadłem kto za wszystkim stał i dopiero w zakończeniu dostałem na to pytanie zaskakującą odpowiedź. Śledztwo Wexworda jest prowadzone przez autorkę dobrze i wciąga. Intryga posiada kilka zwrotów akcji sprawiają, że trudno podążyć za swoimi podejrzeniami jakie mamy. Tak było w moim przypadku, gdzie zostałem pod koniec zaskoczony odpowiedziami na temat motywów, kto za wszystkim stoi i dlaczego popełnił morderstwo na nie wyróżniającej się osobie jaką była Parsons. Osadzenie akcji w miasteczku, gdzie wszyscy znają się było dobrym pomysłem. Tajemnice mieszkańców jakie skrywają, powiązania między bohaterami i relacje pomiędzy nimi jakie występują tylko dodawało kryminałowi swojego uroku. Podczas czytania miałem wrażenie, że próbowała stworzyć kryminał ze znanych elementów jak zbrodnia, śledztwo i wyjaśnienie wszystkiego przy zaproszonych osobach na samym końcu jak w przypadku Agathy Christie, gdzie Poirot przy wszystkich wskazuje sprawcę zbrodni. Dostałem kryminał ciekawy, w miasteczkowym klimacie ze zbrodnią popełnioną w nim i sekretami jakie skrywają bohaterowie wychodzące nie za szybko na światło dzienne.

Książka Z najlepszymi życzeniami śmierci posiada dobrze skrojone postacie głównych bohaterów, bo na dalszym planie różnie bywało. Niektóre były interesujące, inne pojawiały się i znikały, a jeszcze inne miały do odegrania rolę w kwestii wypłynięcia informacji, poszlak lub tropów do sprawdzenia. Najlepiej wypada nadinspektor Wexword, który jako bohater wydaje się stosować metody śledztwa oparte na dedukcji i powiązania uzyskanych informacji w jedną całość. Jego sylwetkę autorka nakreśliła bardzo dobrze i ciekawie. Pozostali bohaterowie są dobrze nakreśleni, ale miałem wrażenie, że nie poświęcono im takiego czasu na pogłębienie sylwetek poszczególnych postaci niż można oczekiwać tego po autorce. Czasami wzbudzają nasza niechęć swoim zachowaniem, arogancją i wyborami jakich dokonują. Najlepiej z nich wszystkich wypada Wexword jako główny bohater, którego można polubić i nawet poczuć sympatii do niego w czasie czytania. Relacje pomiędzy nimi wypadają dobrze i wiele w nich dzieje się. Skupiając się na interakcjach i rozmowach między bohaterami książki dostajemy ciekawy obraz zależności jakie łączą ze sobą poszczególne postacie, które odkrywa pomału Wexword. Dialogi sprawnie napisane i dobrze wypadające. Przynoszące nieraz upragnione informacje dotyczące toczącego się dochodzenia lub popychające akcję do przodu jak potrzeba. Lekko napisane, przyjemnie czytające się, nieraz z humorem, pewną ironią i z poważnymi tonami. Akurat z nich wiele możemy dowiedzieć się również w czasie czytania w sprawie wypływających na wierzch tajemnic albo pojawiających się poszlak dotyczących prowadzonej sprawy morderstwa.

Książka Z najlepszymi życzeniami śmierci jest zbudowana jak klasyczny kryminał jakich wiele przeczytałem do tej pory. Stawiający na pracę bohatera i nie epatujący jak teraz zdarza się makabrą i litrami krwi. Mała miejscowość wydaje się spokojnym miejscem, które wstrząsa morderstwo na Margaret Parsons. Autorka kreśli obraz znających się mieszkańców ukrywających nie jedno za swymi drzwiami domu. Każdy tutaj jest podejrzany, bo skrywane sekrety nieraz mogą okazać się niebezpieczne. Początek nie wydawał mi się taki ciekawy, bo nie mogłem wczuć się w fabułę za sprawą Burdena i jego działań. Później gdy do akcji wkracza Wexword i przejmuje stery od swojego podopiecznego kryminalny wątek robi się ciekawszy. Intryga jaka serwuje autorka jest dobrze poprowadzona i znalazło się miejsce na kilka zwrotów akcji, pojawienie się kilku tropów do zbadania i dopiero w końcówce poznajemy prawdę jeśli chodzi o wyjaśnienie popełnionego morderstwa. Książka posiada pewne niuanse wymienione przez ze mnie lub drobne potknięcia i nieraz czuć w niej pewne schematy rzucające się w oczy z jakich korzystała autorka tworząc pierwszą część z Wexwordem. Jednak pomimo tego jako kryminał w klasycznym wydaniu dobrze daje sobie radę. Zakończenie przypomniało mi takie jakie stosowała Christie w swoich książkach, bo zebranie wszystkich w jednym miejscu i odkrycie pomału motywów wywołuje reakcje łańcuchową. W takim stylu poznajemy tożsamość sprawcy i jakimi motywami kierował się przy popełnianiu morderstwa. Finał zaskoczył mnie i końcówka wraz z odkryciem kto zamordował Parsons podobała mi się na tyle, że pasowała do prowadzonej intrygi kryminalnej jaką dostałem od autorki.

Książka Z najlepszymi życzeniami śmierci jest pierwszą częścią cyklu z Wexwordem, którego spotkanie mogę zaliczyć do dobrych, lecz pewne niuanse rzucały się w oczy podczas czytania. Pomimo tego otrzymałem przyjemny, lekki, przystępnie napisany kryminał w starym stylu będący moim pierwszym w ogóle spotkaniem z autorką. Akcję tutaj poprowadzono w miarę szybko do przodu. Czasami potrafi trochę zwolnić, ale nie przeszkadzało mi w czasie czytania. Wydarzenia mają szybkie tempo i cały czas coś dzieje się. Dlatego nie nudziłem się i kryminalna intryga trzymała mnie w napięciu. Sięgając po książkę nie wiedziałem czego spodziewać się po nim, bo zapowiadał się dobrze, lecz miałem swoje obawy co dostanę od autorki. Jednak okazało się, że mimo niuansów Z najlepszymi życzeniami śmierci jest dobrym i wciągającym kryminałem z ciekawą intrygą jaką serwuje nam autorka. Moje pierwsze spotkanie i nie ostatnie, bo gnany ciekawością na pewno sięgnę po kolejny drugi tom z Wexwordem licząc, że dostanę lepszy i warty jeszcze bardziej uwagi kryminał, który okaże się wciągający od pierwszych stron. Z najlepszymi życzeniami śmierci to kryminał lekko napisany, ciekawy i ukazujący sekrety jakie skrywane są za zamkniętymi drzwiami. Dlatego kolejne moje spotkanie z książkami autorki jest pewne i chętnie dam jej szansę jeśli będę miał do tego okazje.

"Z najlepszymi życzeniami śmierci" to debiutancka powieść detektywistyczna autorki. To była bardzo przyjemna lektura ,co prawda w bibliotece trupa nie było lecz na łące ,ale i tak też zdarzyć się może . Główni bohaterowie wykreowani na prostych ludzi takich przyziemnych . Mamy , garstkę podejrzanych ,cięte dowcipne riposty inspektora Wexforda, zagadkę i suspens, zebranie wszystkich i szokujące zaskoczenie. Książka jest ciekawa , chęć poznania tego co będzie sprawiał że kartki same się przewracały. Polecam miłośnikom czytającym przygody Holmesa !

"Z najlepszymi życzeniami śmierci" Ruth Rendell
Cykl kryminalny z nadinspektorem Wexfordem w roli głównej. Jest to bestsellerowy dorobek brytyjskiej autorki Ruth Rendell, jest to jej debiutancka powieść z 1964 roku. A jak się czyta - dla mnie rewelacyjnie,z przyjemnością sięgnę po kolejne części serii,ten tom był dość ciekawy, nietypowy. Tą brytyjska autorka (1930-2015) jest bardzo mało znana na polskim rynku czytelniczym, wiadomo że niekoronowaną królową kryminału jest Agata Christie, miłośnicy jej dzieł, na pewno nie będą bardzo rozczarowani tą książką.
Akcja powieści rozgrywa się w 1964 roku w małym, spokojnym,sielskim miasteczku Kingsmarkham na prowincji. Zostaje tam zamordowana Margaret Parsons gospodyni domowa, bardzo skromna,niepozorna, niczym nie wyróżniająca się kobieta. Nadinspektor Reginald Wexford prowadzi śledztwo, tropów brak, motywów też brak, szukaj igły w stogu siana, czego szukać, czego się chwycić? A samo rozwiązanie zagadki okaże się zaskakujące. Może nie ma tu zaskakujących zwrotów akcji, napięcia trzymającego w ryzach, barwnych postaci, nie ma tu też krwawych opisów. Dlatego tak dobrze mi się czytało. Tu ważne jest tło obyczajowe,obserwacja otoczenia i ludzi, prowadzone rozmowy. Musimy też wziąć pod uwagę, że wiele się zmieniło na rynku literackim od wydania tej książki, nie bądźcie dla niej krytyczni. To miła,przyjemna lektura,sama autorka w posłowiu do wydania w 2014roku napisała że jest to,, powieść historyczna, osadzona w przeszłości tak odległej,jak wiktoriańska poezja,,.
Jeśli chcecie lekkiej, przyjemnej lektury to ta książka Wam to zapewni. Do tego jej objętość nie obciąży ani objętości biblioteczki ani budżetu.
Polecam, miłej lektury.

"Z najlepszymi życzeniami śmierci" Ruth Rendell

Margaret Parsons – dbająca o męża i swój ukochany ogród gospodyni domowa ze spokojnego miasteczka Kingsmarkham – nie wyróżnia się absolutnie niczym szczególnym. Jednak z jakiegoś powodu zostaje ona brutalnie zamordowana, a jej zwłoki porzucone w pobliskim lesie.
Nie mając żadnych sensownych wskazówek i wiedząc o życiu ofiary tylko tyle, że było nudne, nadinspektor Wexford rozpoczyna śledztwo, w wyniku którego odkrywa mroczną tajemnicę Margaret – kolekcję rzadkich książek, z których każda ma dedykację napisaną przez kochanka podpisującego się jako „Doon”. W miarę rozwoju postępowania Wexford zagłębia się w przeszłość zarówno Margaret Parsons, jak i całej lokalnej społeczności.
Kim jest tajemniczy Doon? I czy w odpowiedzi na to pytanie kryje się rozwiązanie pierwszej sprawy kryminalnej Wexforda?

Trochę słabo. Wg mnie brak dobrego kunszu na pisarza i do kryminały tutaj też daleko, owszem jest ciało, jest ofiara jest śmierć... ale to raczej powieć detektywistyczna. Sama forma pisania dialogi opisy też bezszału.
Sądziłam, że zakończenie i rozwiazanie będzie inne, bardzo mnie rozczarował finał .

Księżka przeczyta w 2 dni na chorobowym :(
Wygrałam ją w konkursie radowym, tak bym nigdy po nią nie sięgneła w biliotece czy sklepie, nie polecam.
Ale ale to tylko moja ocena... może ktoś lubi takie lekkie pozycje bez wielkich emocji.

Księżka przeczyta w 2 dni na chorobowym :(
Wygrałam ją w konkursie...

Książka Ruth Rendell pt. „Z najlepszymi życzeniami śmierci. Jest to powieść detektywistyczna,thriller psychologiczny.✨ Historia jest o kobiecie Margaret Parsons. Kobieta mieszka wraz z mężem na spokojnej ulicy w miasteczku Kingsmarhkam. Wiedzie spokojne życie wraz ze swoim ukochanym u boku,jednak pewnego dnia zostaje ona brutalnie zamordowana. Nikt nie wie co się stało. Mąż kobiety nie przyjmuje tego do wiadomości,tkwi w szoku. Policjant Wexford wraz z przyjacielem szukają wskazówek na to,kto mógł zamordować kobietę i jaki był tego cel. Z czasem na jaw wychodzą zaskakujące tajemnice. Okazuje się,że Margaret kolekcjonowała książki z dedykacjami od nieznajomego „Doona”. Kim jest Doon? Dlaczego podpisywał każdą książkę i dedykował je zamordowanej kobiecie? Co tak naprawdę jest prawdą?✨ Moim zdaniem,książka była naprawdę pokręcona. Działo się tak wiele rzeczy,że WOW. W każdym rozdziale nowe zagadki,nowe tajemnice i nowe zaskoczenia. Było to bardzo fajne,jednak zakończenie tej historii nie podobało mi się aż tak. Wydaje mi się,że zakończenie było bardzo naciągane. Można było to zrobić w inny sposób,ale szanuje za pomysł. Napewno zakończenia się nie spodziewałam oprócz małego drobiazgu. Ale niestety nie mogę go wyjawić,trzeba najpierw przeczytać książkę😅 Jeśli chodzi o bohaterów raz byli bardzo ciekawie wykreowani a raz bardzo nudno i monotonnie. Ogólnie książkę można zaliczyć do staroświeckiego kryminału,który czyta się dość przyjemnie. Fabuła może i mnie nie przekonała aż tak ale styl pisania autorki jest jak najbardziej na plus! Z tego co wiem książka ma również kontynuacje. Czy po nią sięgnę? Myślę,że w przyszłości owszem ale na tę chwilę spróbuje czegoś innego. A Was jak najbardziej zachęcam do przeczytania tej historii. Może to akurat Was zakończenie zaskoczy i ujmie za serce!✨💚

Zamknięty cykl, liczy 24 powieści + jeden zbiór opowiadań. Klasyczna seria, która nie miała szczęścia w Polsce. Parę lat temu rozpoczęto wydawanie od pierwszej części, która jest kompletnym niewypałem Polecam rozpoczęcie od pozycji wydawanych w latach 90. XX wieku. Reginald Wexford - inspektor policji w fikcyjnym mieście w okolicach Londynu, szczęśliwie żonaty. To przykład klasycznego detektywa i klasycznych spraw do rozwikłania. Polecam!

no ogólnie bardzo nudno, brak akcji, emocji, zero dynamiki.
W ogóle nie czuję tej książki. Zagadka i to, kto zabił wcale mnie nie interesowało :(

Czytając ma się wrażenie jakby to była baaardzo stara książka napisana dawno temu. Trochę czuję klimat serii Sherlocka Holmesa Arthura Conan Doyle'a (lub Agatę Christie) - ale w złym sensie.

no ogólnie bardzo nudno, brak akcji, emocji, zero dynamiki.

Intryga kompletnie nie przekonująca, a zakończenie powoduje po prostu niesmak. Mały plusik za klimat brytyjskiej prowincji, zróżnicowanie społeczne itp.

• Ebooki
  • Przeczytane 2018

Dodaj cytat z książki Z najlepszymi życzeniami śmierci