Europa w epoce globalnej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Współczesna Europa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Europe in the Global Age
Livi

Anthony Giddens szuka odpowiedzi na pytanie o przyszłość europejskiego modelu państwa. Dotychczasowy społeczny model państwa opiekuńczego - duma Europejczyków - został wystawiony na ciężką próbę. Pod wpływem problemów społecznych: rosnącego bezrobocia, dywersyfikacji kulturowej, zmian demograficznych musi dojść do reformy systemu społecznego. "Obecnie trwa „walka o Europę”. Wyrażenie to ma...

"Obecnie trwa „walka o Europę”. Wyrażenie to ma kilka znaczeń. Chodzi o walkę o Europę w sensie starcia między różnymi wersjami tego, co reprezentuje Unia i jaką formę powinna przybrać w przyszłości. Trwa jednak także walka, w którą Europa musi się zaangażować, aby zapewnić sobie miejsce w świecie, w którym zachodzą daleko idące zmiany. Moje poglądy są proeuropejskie i chcę, aby Unia rozkwitała, a wierzę, że może. Nie będzie to jednak łatwe, a w żadnym razie nie ma na to żadnej gwarancji. Jeżeli ta książka stanie się choćby drobnym przyczynkiem do aktualnie prowadzonych dyskusji o kierunkach rozwoju Unii, będę bardzo zadowolony."
(Fragment Przedmowy)

źródło opisu: http://www.pwn.pl/

źródło okładki: http://www.pwn.pl/

Koval | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Stwierdzenie, że od mniej więcej dekady Europa ulega przeobrażeniom jakim chyba jeszcze nigdy w historii nie była poddawana nie jest niczym odkrywczym. Tak samo problemy toczące Unię Europejską (kryzys strefy €, wojna na Ukrainie, brak wspólnej polityki wobec Rosji, bankructwo Grecji i problemy finansowe innych państw, uchodźcy, ogromne zadłużenie większości krajów unijnych, relacje z Chinami etc.) są faktem i zostały już wielokrotnie, na różne sposoby opisane. Sprawę podgrzewają także codzienne doniesienia medialne, które nierzadko poprzetykane „fake newsami” nie ułatwiają zrozumienia co tak naprawdę dzieje się wokół nas. Jak w tym wszystkim odnajduje się książka Anthony’ ego Giddensa – jednego z najczęściej cytowanych współczesnych przedstawicieli nauk społecznych? Dwojako. Autor szuka odpowiedzi na pytanie o przyszłość europejskiego modelu państwa skupiając się głównie na problemie wielkiego mieszania się różnorodnych społeczności. Jest to głos w sprawie zagrożenia o jakim...