Klimatyczna katastrofa

2010-09-02
978-83-7648-470-9
Małgorzata Głowacka-Grajper
cywilizacja kryzys polityka klimat Ziemia

Przeczytałem Klimatyczną Katastrofę po 10 latach od jej premiery i część tematów stała się nieaktualna. Pewne tezy zaproponowane przez autora wydają mi się wysoce naiwne i nierealistyczne. Rozumiem jego intencje, ale to co opisał w swojej publikacji jest po prostu nierealne.
Ciekawie czyta się książkę z 2010r. gdzie autor proponuje rozmowy USA z Chinami, aby USA poluzowało patenty na technologię, gdzie w 2020r. trwa "zimna wojna" USA vs Chiny o kradzież technologii.
Również ulubione porównanie Pana Anthonego Eiddensa odnośnie aut klasy Suv jest kompletną klapą. No, ale cóż, tak to jest jak się czyta książkę z pogranicza analityki, geopolityki po dekadzie od publikacji.
Jedno co udało mi się odnaleźć i co ma obecnie wysokie zastosowanie, a autor to sugerował to dofinansowania przez państwo panel fotowoltaicznych. Taki miły akcencik, a może ktoś od nas z rządu to przeczytał? :)

Wspaniała. Poznasz jedna stronę problemu i drugą oraz zobaczysz trzecią :-D. Polecam ludziom zaangażowanym społecznie i politykom ( ekologią też) !

Giddens, znany brytyjski socjolog zabrał się za temat bardzo ważny. Książka odnosząca się do tematu zmian klimatycznych, ale napisana nie przez specjalistę z nauk ścisłych, lecz od nauk społecznych, była niewątpliwie potrzebna. Giddensowi ten projekt udał się średnio, książka pozostaje na poziomie skryptu, którego autorowi nie wystarczyło już zanadto czasu, aby zamienić go w rzeczowy podręcznik. Wywołane tematy kolejnych rozdziałów są istotne i oczywiście aktualne, jednak zaproponowana analiza pozostaje bardzo powierzchowna. Co nie oznacza, że dzięki rozpoznawalnemu nazwisku autora może trafić "pod strzechy".

Wszyscy wiemy o zmianach klimatycznych i wszyscy się ich boimy. Książka ciekawa, odpowiedziałam sobie dzięki tej lekturze na kilka dręczących mnie pytań.

• Nauka
  • Ekonomia
  • Chcę dać w prezencie
  • Serio serio
  • Papier
  • Lewactwa

Dodaj cytat z książki Klimatyczna katastrofa