rozwiń zwiń

Praski elementarz

Okładka książki Praski elementarz
Aleksander Kaczorowski Wydawnictwo: Czarne Seria: Sulina publicystyka literacka, eseje
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Seria:
Sulina
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2012-09-05
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-05
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375362770
Tagi:
Praga Czechy Czesi kultura czeska
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Praga odczarowana



804 243 70

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
117 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
441
286

Na półkach:

Edwin Bendyk celnie zauważa, że Kaczorowski zachorował na Pragę. Może moja przypadłość nie jest aż tak ciężka, ale i ja swego czasu zaraziłam się Czechami. Gorączka młodości została odbębniona, co nie znaczy, że nie wraca do mnie jak sezonowe przeziębienie - pewnikiem mała przygoda z językiem czeskim, Čapkiem i wakacje spędzane w małym miasteczku z przepysznym serem prażonym tak osłabiły organizm. Trzeba baczyć, gdzie się człowiek szlaja w latach młodości.

Mniejsza o to, co ja myślę o Czechach, dużo ważniejsze i ciekawsze jest to, co autor "Praskiego elementarza" ma do powiedzenia w tym temacie, bo jego zbiór esejów koncentrujących się wokół największych pisarzy czeskich XX wieku to rzecz, którą warto przeczytać. Z trudem przychodzi mi określić, kto najwięcej z nich zaczerpnie - z jednej strony, bez podstawowej znajomości pewnych nazwisk (i historii komunizmu w Czechach, konieczna powtórka!) można się pogubić, z drugiej starzy wyjadacze nic nowego się nie dowiedzą (trzeba pamiętać, że eseje były pisane z myślą nie o bohemistach, a przeciętnych czytaczach gazet). Obowiązkowo melduje się Hrabal i Kafka, wiele miejsca zajął Kundera, jest i Hašek, na krótko wpadnie Čapek. Esejów poświęconych poszczególnym artystom jest jedenaście, do tego dochodzą jeszcze dwa otwierające i zamykające tomik (tytułowy tekst wspaniale wprowadza w klimat i urzeka czytelnika magiczną wizją Pragi). Kaczorowski zna się na rzeczy, i to widać - mówi i o konkretnym autorze, i o jego życiu, i książkach, i historii, i czeskiej mentalności, balansuje z wyczuciem między wątkami, dzięki czemu nie przytłacza czytelnika. Co więcej, walczy z polskim mitem Przaśnego Czecha - zapominamy (nie zdajemy sobie sprawy?), że to nie jest kraj pełen Szwejków opychających się knedlami zapijanych piwem. Wyolbrzymiając do karykaturalnych rozmiarów skojarzenia ze specyficznym humorem i podejściem do życia naszych południowych sąsiadów przestajemy ich postrzegać jako naród o skomplikowanej historii i bogatej kulturze, który przeżył krwawe czasy i zmierzył się ze swoimi demonami. Kaczorowski pamięta zarówno o artystycznej Pradze celebrującej życie, jak i stolicy z bezmyślną cenzurą, czystkami rasowymi i krwią na malowniczych uliczkach.

Warto sięgnąć po wznowione wydanie, uzupełnione i nieco zmienione przez autora. Miłym smaczkiem są zdjęcia, mało ich co prawda, ale jak już się zdarzą, to warto na nie zerknąć. Kaczorowskiemu w kwestii kultury czeskiej można zaufać, a jego nienachalnie ukazująca się w esejach szczera sympatia do niej sprawia, że po prostu z przyjemnością się czyta. Chciałabym pewnego dnia umieć wyrazić, jakie są Czechy, a nie tylko rozumieć je na intuicję.

Edwin Bendyk celnie zauważa, że Kaczorowski zachorował na Pragę. Może moja przypadłość nie jest aż tak ciężka, ale i ja swego czasu zaraziłam się Czechami. Gorączka młodości została odbębniona, co nie znaczy, że nie wraca do mnie jak sezonowe przeziębienie - pewnikiem mała przygoda z językiem czeskim, Čapkiem i wakacje spędzane w małym miasteczku z przepysznym serem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    439
  • Przeczytane
    335
  • Posiadam
    110
  • Czechy
    12
  • 2021
    11
  • Teraz czytam
    10
  • Reportaż
    8
  • Czarne
    6
  • Literatura polska
    6
  • Sulina
    5

Cytaty

Więcej
Aleksander Kaczorowski Praski elementarz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także