Praski elementarz

Seria: Europa Środkowa
Wydawnictwo: Czarne
monotema

Pierwsza książka Aleksandra Kaczorowskiego jest zbiorem esejów, ale też w pewnym sensie książką przygodową. Opowiada o czeskich pisarzach XX wieku, o osobistych „spotkaniach” autora z ich utworami. Zamieszczone w książce eseje ukazały się wcześniej w ''Gazecie Wyborczej''. Autor korzystał między innymi z utworów: Bohumila Hrabala ''Sprzedam dom, w którym nie chcę już mieszkać'', ''Zaczarowany...

Zamieszczone w książce eseje ukazały się wcześniej w ''Gazecie Wyborczej''. Autor korzystał między innymi z utworów: Bohumila Hrabala ''Sprzedam dom, w którym nie chcę już mieszkać'', ''Zaczarowany flet'', Franza Kafki ''Wyrok'', i ''Zamek'', Milana Kundera ''Zdradzone testamenty'' i ''Tożsamość'', Jaroslava Seiferta ''Taniec dziewczęcych koszul'' i ''Wszystkie uroki świata'', Josefa Kroutvora ''Europa Środkowa. Anegdota i historia'', Jiri Kolara ''Taki sposób grzebania...'', Ota Pavela ''Śmierć pięknych saren''.

Marta | 2013-11-22
Przeczytana: 25 września 2012

Jest! Nareszcie! W końcu doczekałam się wznowienia książki Aleksandra Kaczorowskiego "Praski elementarz". Pozycja, o której mowa, obecnie rozszerzona i uzupełniona, po raz pierwszy została opublikowana w 2001 r. jako debiut wspomnianego wcześniej autora. Wyczekiwała tej książki od dawna, gdyż pierwszego wydanie nie można było nigdzie zdobyć. A dla mnie, jako początkującej czechofilki, ta pozycja była przedmiotem największego pożądania.
Aleksander Kaczorowski jest dziennikarzem, eseistą i tłumaczem. Zebrane w debiutanckim tomiku szkice były już wcześniej publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Teksty te stanowią kompendium podstawowej wiedzy na temat najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku. W esejach przywołani zostają między innymi: Bohumil Hrabal, Franz Kafka, Jaroslav Seifert, Ota Pavel, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, V, áclav Havel, Milan Kundera.
Jakże rożne biografie literatów sprowadzone zostały do wspólnego mianownika, którym jest Praga. To w tym mieście krzyżowały się...

Kazik | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Edwin Bendyk celnie zauważa, że Kaczorowski zachorował na Pragę. Może moja przypadłość nie jest aż tak ciężka, ale i ja swego czasu zaraziłam się Czechami. Gorączka młodości została odbębniona, co nie znaczy, że nie wraca do mnie jak sezonowe przeziębienie - pewnikiem mała przygoda z językiem czeskim, Čapkiem i wakacje spędzane w małym miasteczku z przepysznym serem prażonym tak osłabiły organizm. Trzeba baczyć, gdzie się człowiek szlaja w latach młodości.

Mniejsza o to, co ja myślę o Czechach, dużo ważniejsze i ciekawsze jest to, co autor "Praskiego elementarza" ma do powiedzenia w tym temacie, bo jego zbiór esejów koncentrujących się wokół największych pisarzy czeskich XX wieku to rzecz, którą warto przeczytać. Z trudem przychodzi mi określić, kto najwięcej z nich zaczerpnie - z jednej strony, bez podstawowej znajomości pewnych nazwisk (i historii komunizmu w Czechach, konieczna powtórka!) można się pogubić, z drugiej starzy wyjadacze nic nowego się nie dowiedzą (trzeba...

mag | 2013-08-18

„ Skłamałbym, mówiąc, że nigdy mnie nie korciło, żeby zamieszkać w Pradze. Od pierwszych chwil czułem się tam lepiej niż gdziekolwiek indziej, jakbym znalazł się wreszcie na swoim miejscu, jakbym odnalazł miejsce, którego zawsze szukałem. (...) poczułem się w Pradze jak człowiek ze Wschodu, który pierwszy raz znalazł się na Zachodzie, tyle że ten Zachód był swojski- nie onieśmielał i nie upokarzał." I zachwycał, bo jak mówi motto książki Kaczorowskiego: „Gdyby nie było Pragi, należałoby ją wymyślić". „Praski elementarz" (mam tu na myśli wydanie z 2001 roku, niedawno Czarne wznowiło publikację, ale nie miałam okazji jej przeczytać) to nie jest jednak książka o stolicy Czech, to zbiór esejów traktujących o najważniejszych czeskich pisarzach, którzy w swym życiu byli związani z Pragą.

Pisze zatem Kaczorowski o swoich fascynacjach literackich, przedstawia nam sylwetki Hrabala, Kafki, Kundery , Weila i Pavla, a w opowieść o ich losach wplata swoje wspomnienia z pobytu w Pradze. Te...

Wojtek | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Czechy
Przeczytana: 26 września 2014

Tuzin opowieści o najważniejszych czeskich pisarzach ostatniego stulecia na tle burzliwych wydarzeń XX wieku na ziemiach czeskich. Ale nie są to opowieści biograficzne - raczej filozoficzno-literacka refleksja nad genezą ich twórczości i przesłaniem, jakie po sobie pozostawili. Hrabal, od którego Aleksander Kaczorowski jest specjalistą, też się tu pojawia, ale nie dominuje - w panteonie wraz z nim są Weil, Hašek, Kafka, Peroutka, Čapek, Škvorecký, Ota Pavel, Kundera, Havel i wielu innych.

Tę książkę przeczytałem trzy razy - nie tylko dlatego, że bardzo lubię i cenię autora, ale także dlatego, aby ją dobrze zrozumieć. Ale chyba nie do końca mi się to udało. Być może dlatego, że erudycja pisarza wykracza niekiedy poza format tej popularnej jednak lektury. Być może aspekt filozoficzny był dla mnie zbyt hermetyczny. Być może zbyt słabo znam twórczość autorów, o których Kaczorowski pisze. Ale na pewno będę do tej książki wracał.

monotema | 2010-07-08
Przeczytana: 23 listopada 2001

Książka potwierdza, że Kaczorowski jest znawcą literatury czeskiej. Ten zbiór esejów o pisarzach czeskiech czyta się jak pasjonującą powieść. I jest to rzeczywiście obowiązkowy elementarz dla tych, którzy kochają czeskich pisarzy.

Grzybek | 2012-09-23
Przeczytana: 22 września 2012

Czechy - kraj traktowany przez nas trochę z pobłażliwością i lekkim uśmiechem. Ale Czechy to nie tylko piwo, knedle i komedie. To także wspaniała literatura o czym nie wszyscy chyba sobie zdajemy sprawę.

sapho | 2013-02-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Czarne
Przeczytana: 2012 rok

Wbrew elementarzowi w nazwie, książka według mnie nie jest dla tych, którzy swoją przygodę z literaturą czeską zaczynają. Ale może się mylę. Na pewno i ci bardziej wtajemniczeni przeczytają "Praski elementarz" z przyjemnością, znajdą w nim coś nowego.
Polecam szczególnie wydanie drugie - poprawione i grubszeo kilka tekstów.

Mateusz | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Moja wiedza jest tak niewielka i niedostateczna, by w pełni docenić wielkość tej książki, więc oceniam ją na 8/10.

Polecam wszystkim doświadczonym i początkującym fascynatom czeskiej literatury :)

Ola | 2015-07-15
Przeczytana: 10 lipca 2015

Czytałam podczas podróży po Czechach - świetna zabawa, dobra refleksja.

Marek | 2012-09-18
Przeczytana: 18 września 2012

Ta niewielka książeczka jest przewodnikiem po tym magicznym mieście. Dobrze napisane, chyba zmusi mnie jeszcze w tym roku do odwiedzenia Pragi. Właśnie ukazało się II wydanie i to dzisiaj przeczytałem...

Zaczytani w kinie - "Havel. Zemsta bezsilnych"

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy.