Praski elementarz

Seria: Sulina
Wydawnictwo: Czarne

"Praski elementarz jest eseistyczną opowieścią o niezwykłych pisarzach ostatnich stu lat najbardziej zjawiskowej z europejskich stolic. Trwałość tej literatury okazuje się najważniejsza. Tak pojmowana literatura staje się bowiem wartością niezmienną, absolutną, bo nieustannie inspirującą, pozwalającą porządkować świat (przynajmniej ten własny), odnajdywać w nim siebie, swoje miejsce. W esejach Kaczorowskiego ta stałość literatury jest tym wyrazistsza, im bardziej kruche i przemijające okazują się porządki historii oraz granice krajów. (…) A ton tych wypowiedzi, esencjonalnie szczery, nostalgiczny i przejmujący, nie pozostawia wątpliwości, że dla Kaczorowskiego prascy pisarze są autorami najważniejszego z elementarzy uczuć".
Jarosław Bytner

"Przedwojenna Praga, opisana przez polskiego autora choćby w 'Rodzinnej Europie', odurzająca 'powietrzem jak z pianki, pełnym śmiechów i muzyki, winiarniami w wąskich uliczkach koło Hradczan' należała do przeszłości. Aleksander Kaczorowski potrafił jednak odkryć w ostatnich latach ponurego dwudziestolecia pod warstwą szarości Pragę żywą (...)".
Vaclav Burian

"Praski elementarz urzekł mnie od pierwszych stron... Wprost zdumiewające, jakie bogactwo informacji, spostrzeżeń i refleksji Aleksander Kaczorowski zdołał zawrzeć w kilku krótkich esejach! ... ta książka to sama esencja 'czeskości'".
Aleksander Fiut

"To książka nie tylko napisana żywo, zajmująco i z doskonałym wyczuciem pointy, ale wręcz fascynująca... kultura czeska trafiła do kogoś, kto nie tylko z niej czerpał, ale i potrafił się odwdzięczyć".
Leszek Engelking

"W tle tych wszystkich życiorysów jest i sam Alik – spóźniony trochę, w barze nad kuflem piwa... Ta sytuacja nadaje jego esejom ton łagodności i przyzwolenia w ocenie połamanych losów".
Krzysztof Czyżewski

"To zapis stanów duszy człowieka, który zachorował na Pragę i przekonujące wyjaśnienie, że choroba ta nie jest szaleństwem, lecz jak najbardziej zrozumiałą fascynacją, której w mniejszym lub większym stopniu ulega każdy czytelnik Hrabala. Nie wszyscy, rzecz jasna, są tak zdeterminowani, by od razu jechać do Pragi... W zastępstwie powinni więc wybrać się na podróż wirtualną, w której Kaczorowski jest doskonałym przewodnikiem".
Edwin Bendyk

"Ta książka doskonale tłumaczy, dlaczego w ostatnim czasie język polski stał się jednym z najczęściej słyszanych na ulicach czeskich miast".
"Lidove noviny"

źródło opisu: czarne.com.pl

źródło okładki: czarne.com.pl

Oficjalna recenzja
Bosy_Antek książek: 630

Praga odczarowana

Kaczorowskiemu udała się rzecz szalenie istotna – „Praski elementarz”, który na pierwszy rzut oka można podejrzewać o utrwalanie mitu Pragi magicznej, pocztówkowej, zanurzonej w pianie jasnego piwa, czyta się z rosnącą pewnością tego, że obcujemy z dziełem zrywającym z idyllicznym obrazem naszych południowych sąsiadów.

Autor tylko sporadycznie zapuszcza się w bezpieczne i oczywiste zaułki. Chodzi mu o coś więcej niż o kolejny, coraz bardziej przewidywalny, zapis polskiej fascynacji tym niewielkim krajem rodzącym wielką literaturę.

Złe wybory, szamotanina moralna, zacieranie granic pomiędzy uczciwością a sprzeniewierzeniem się jej. Cyrografy podpisane w durnej młodości ciążą na reszcie życia. Tak mniej więcej wyglądały życiorysy części czeskich pisarzy XX wieku. Autor zdaje się stawia mocną tezę – nie można nie być pisarzem politycznym, to znaczy nie można uwolnić się od uwarunkowań narzuconych przez państwo, społeczeństwo i historię, żyjąc w Europie Środkowej, którą tak boleśnie pokiereszowano w poprzednim stuleciu.

Autor nie moralizuje, nie ocenia zbyt pochopnie tych, którzy nie przeszli zwycięsko próby przyzwoitości – jednak mnożąc przykłady fatalnych wyborów życiowych, nie pozostawia czytelnika obojętnym. To bardzo oczyszczająca książka, która pomiędzy wierszami stawia pytanie o dyskomfort, jaki zbyt często możemy czuć, gdy przyglądamy się poszczególnym biografiom, a następnie przypomnimy sobie, ile wspaniałych książek napisali niezbyt wspaniali ludzie…

Haszek, po...

Haszek, po części odpowiedzialny za narodziny mitu Czechów, potomków Szwejka – sam dezerter i tchórz. Kundera, ucieka na Zachód przed historią własnego kraju, z którą nijak nie może zerwać. Hrabal, poprawia swoje dzieła pod dyktando cenzury…

Oddajmy jednak sprawiedliwość czeskim autorom – ostatni z esejów poświecono zmarłemu w 2011 roku Havlowi, który jawi się czytelnikom jako szlachetny, nieco naiwny być może, idealista wierzący w posłannictwo, jakim jest uprawianie czynnej polityki. Wcześniej poznajemy między innymi wstrząsającą historię życia Oty Pavla, którego traumatyczne doświadczenia zepchnęły w odmęty obłędu, skąd podyktował jedne z najbardziej wzruszających i ciepłych opowieści, jakie dotarły do nas zza południowej granicy.

Kaczorowski co i rusz wplata w swą opowieść wspomnienia o własnych ścieżkach wydeptanych w Pradze, o prywatnych epifaniach, o intymnych chwilach, gdy pisarze przemawiają do nas ponad barierą czasu i przestrzeni. Kto wie, czy to nie jest szlak, którym powinien ruszyć każdy spisujący biografie – uczynić z czyjegoś losu nie tylko wyliczankę dat, miejsc, ludzi i dzieł, ale żywy, rozgałęziający się labirynt eseju, w którym spotykają się czytelnicy, krytycy i sami autorzy?

Tomasz Fijałkowski

Gapcio | 2017-05-18

Pierwszymi esejami mnie Kaczorowski nie ujął, ale im głębiej zapuszczałem się w ten las, tym bardziej podobały mi się drzewa. Jest to zarówno książka o Pradze, jak i o literaturze naszych południowych sąsiadów, jej podstawowym zamysłem jest jednak uchwycenie czołowych czeskich pisarzy w sytuacjach moralnie trudnych, niekiedy wręcz nierozwiązywalnych. Kaczorowski wskazuje, w jak różny sposób reagowali oni na niełatwe życiowe egzaminy, zajmując konkretne stanowisko w sporze o to, na ile można odrywać dzieło od jego twórcy. Ucieka jednak od jednoznacznych ocen, mając na uwadze zarówno skomplikowane okoliczności, jak i złożone motywacje powodujące ludźmi, nie wyłączając artystów.
Odświeżająca i mądra lektura, godna przede wszystkim polecenia tym, którzy nigdy nie zechcą jej czytać, gdyż sąd mają jasny i niezachwiany, nawet jeśli niekoniecznie własny.

KrystynaL | 2017-02-22

Dla tych, ktorzy literature czeska znaja i tych, ktorzy dopiero zaczynaja przygode z ta kultura.
Blyskotliwe eseje o gigantach slowa z sasiedztwa. Losy Kafki, Demla, Haska, Kundery czy Havla. Ich uwiklania w paradoksy czeskiej historii, zaklamywanie rzeczywistosci, podleganie represjom i spolecznemu ostracyzmowi budza refleksje. Ich zwiazki z Praga wzruszaja.
Ksiazka daje wglad w szczegoly zyciorysow i pomaga zrozumiec to co pisali.
Tekst o autorze Szwejka moze zszokowac, a ten o tworcy 'Jak tata przemierzal Afryke' porusza i wyjasnia korzenie szalenstwa pisarza.
Niebanalne i napisane z prawdziwa pasja !

almos | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2017r.
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Kolejny rodak zafascynowany naszymi południowymi sąsiadami wydał zbiór esejów o czeskich pisarzach XX wieku: o Kafce, Haszku, Hrabalu, Kunderze i wielu innych. Przy okazji dowiadujemy się sporo o powikłanej historii Czech(osłowacji) w ostatnim stuleciu. Przepojone to wszystko zachwytem nad literaturą czeską i nad Pragą – miastem magicznym. Bardzo ciekawa lektura dla amatorów tej literatury.

W tym zbiorze esejów pisze przede wszystkim Kaczorowski o najwybitniejszych pisarzach czeskich XX wieku, ale też sporo tam fascynujących rozważań o Pradze i o Czechach. I tak, w szkicu otwierającym książkę pięknie opowiada praskich knajpach w czasach komuny, prawdziwym centrum życia tamtejszego, także duchowego: „to w knajpie przyjmowało się ciało i krew czeskiej ziemi – wieprzowinę z kapustą i knedlami oraz „mleko kozła” z Velkych Popovic.” Niestety „Wiosną 1990 roku do tej „arkadii” realnego socjalizmu wtargnął kapitalizm i w ciągu kilku lat wywrócił ją na nice”, no właśnie...

Może...

Marta | 2013-11-22
Przeczytana: 25 września 2012

Jest! Nareszcie! W końcu doczekałam się wznowienia książki Aleksandra Kaczorowskiego "Praski elementarz". Pozycja, o której mowa, obecnie rozszerzona i uzupełniona, po raz pierwszy została opublikowana w 2001 r. jako debiut wspomnianego wcześniej autora. Wyczekiwała tej książki od dawna, gdyż pierwszego wydanie nie można było nigdzie zdobyć. A dla mnie, jako początkującej czechofilki, ta pozycja była przedmiotem największego pożądania.
Aleksander Kaczorowski jest dziennikarzem, eseistą i tłumaczem. Zebrane w debiutanckim tomiku szkice były już wcześniej publikowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Teksty te stanowią kompendium podstawowej wiedzy na temat najważniejszych czeskich pisarzy XX wieku. W esejach przywołani zostają między innymi: Bohumil Hrabal, Franz Kafka, Jaroslav Seifert, Ota Pavel, Jaroslav Hašek, Karel Čapek, V, áclav Havel, Milan Kundera.
Jakże rożne biografie literatów sprowadzone zostały do wspólnego mianownika, którym jest Praga. To w tym mieście krzyżowały się...

Kazik | 2014-09-17
Przeczytana: 16 września 2014

Edwin Bendyk celnie zauważa, że Kaczorowski zachorował na Pragę. Może moja przypadłość nie jest aż tak ciężka, ale i ja swego czasu zaraziłam się Czechami. Gorączka młodości została odbębniona, co nie znaczy, że nie wraca do mnie jak sezonowe przeziębienie - pewnikiem mała przygoda z językiem czeskim, Čapkiem i wakacje spędzane w małym miasteczku z przepysznym serem prażonym tak osłabiły organizm. Trzeba baczyć, gdzie się człowiek szlaja w latach młodości.

Mniejsza o to, co ja myślę o Czechach, dużo ważniejsze i ciekawsze jest to, co autor "Praskiego elementarza" ma do powiedzenia w tym temacie, bo jego zbiór esejów koncentrujących się wokół największych pisarzy czeskich XX wieku to rzecz, którą warto przeczytać. Z trudem przychodzi mi określić, kto najwięcej z nich zaczerpnie - z jednej strony, bez podstawowej znajomości pewnych nazwisk (i historii komunizmu w Czechach, konieczna powtórka!) można się pogubić, z drugiej starzy wyjadacze nic nowego się nie dowiedzą (trzeba...

mag | 2013-08-18

„ Skłamałbym, mówiąc, że nigdy mnie nie korciło, żeby zamieszkać w Pradze. Od pierwszych chwil czułem się tam lepiej niż gdziekolwiek indziej, jakbym znalazł się wreszcie na swoim miejscu, jakbym odnalazł miejsce, którego zawsze szukałem. (...) poczułem się w Pradze jak człowiek ze Wschodu, który pierwszy raz znalazł się na Zachodzie, tyle że ten Zachód był swojski- nie onieśmielał i nie upokarzał." I zachwycał, bo jak mówi motto książki Kaczorowskiego: „Gdyby nie było Pragi, należałoby ją wymyślić". „Praski elementarz" (mam tu na myśli wydanie z 2001 roku, niedawno Czarne wznowiło publikację, ale nie miałam okazji jej przeczytać) to nie jest jednak książka o stolicy Czech, to zbiór esejów traktujących o najważniejszych czeskich pisarzach, którzy w swym życiu byli związani z Pragą.

Pisze zatem Kaczorowski o swoich fascynacjach literackich, przedstawia nam sylwetki Hrabala, Kafki, Kundery , Weila i Pavla, a w opowieść o ich losach wplata swoje wspomnienia z pobytu w Pradze. Te...

Wojtek | 2014-10-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Czechy
Przeczytana: 26 września 2014

Tuzin opowieści o najważniejszych czeskich pisarzach ostatniego stulecia na tle burzliwych wydarzeń XX wieku na ziemiach czeskich. Ale nie są to opowieści biograficzne - raczej filozoficzno-literacka refleksja nad genezą ich twórczości i przesłaniem, jakie po sobie pozostawili. Hrabal, od którego Aleksander Kaczorowski jest specjalistą, też się tu pojawia, ale nie dominuje - w panteonie wraz z nim są Weil, Hašek, Kafka, Peroutka, Čapek, Škvorecký, Ota Pavel, Kundera, Havel i wielu innych.

Tę książkę przeczytałem trzy razy - nie tylko dlatego, że bardzo lubię i cenię autora, ale także dlatego, aby ją dobrze zrozumieć. Ale chyba nie do końca mi się to udało. Być może dlatego, że erudycja pisarza wykracza niekiedy poza format tej popularnej jednak lektury. Być może aspekt filozoficzny był dla mnie zbyt hermetyczny. Być może zbyt słabo znam twórczość autorów, o których Kaczorowski pisze. Ale na pewno będę do tej książki wracał.

monotema | 2010-07-08
Przeczytana: 23 listopada 2001

Książka potwierdza, że Kaczorowski jest znawcą literatury czeskiej. Ten zbiór esejów o pisarzach czeskiech czyta się jak pasjonującą powieść. I jest to rzeczywiście obowiązkowy elementarz dla tych, którzy kochają czeskich pisarzy.

Grzybek | 2012-09-23
Przeczytana: 22 września 2012

Czechy - kraj traktowany przez nas trochę z pobłażliwością i lekkim uśmiechem. Ale Czechy to nie tylko piwo, knedle i komedie. To także wspaniała literatura o czym nie wszyscy chyba sobie zdajemy sprawę.

Mateusz | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Moja wiedza jest tak niewielka i niedostateczna, by w pełni docenić wielkość tej książki, więc oceniam ją na 8/10.

Polecam wszystkim doświadczonym i początkującym fascynatom czeskiej literatury :)

Zaczytani w kinie - "Havel. Zemsta bezsilnych"

Kino niejedno ma imię. W kinie można się zasiedzieć, zakochać lub... zaczytać. Od października 2014 Kino Nowe Horyzonty stało się raz w miesiącu miejscem spotkań z autorami literatury faktu, dla których nie ma tematów tabu. Opowiedają widzom o kulisach powstawania książki, dzielą się wrażeniami, podejmą trudne tematy.