Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Dziewczyna w błękitnej sukience

Wydawnictwo: Znak Literanova
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Girl in A Blue Dress
978-83-240-2273-1
Ag2S

Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange Kiedy się poznali, miała na sobie błękitną sukienkę. Zachwyciła go, rozkochała w sobie. On był ubogi, ale utalentowany. Ona zamożna, młodziutka i bardzo naiwna. Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej...

Nominacje do Nagrody Bookera i Nagrody Orange

Wkrótce Alfred zdobywa sławę jako pisarz. Życie u boku uwielbianego artysty nie jest jednak usłane różami. Alfred zamienia życie Dorothei w piekło: podkreśla na każdym kroku jej niższość, upokarza ją nieustannie cierpkimi komentarzami, romansuje z innymi kobietami, być może nawet z jej młodszą siostrą. W końcu wyrzuca żonę z domu, chociaż ich najmłodsze dziecko jest wówczas zaledwie niemowlęciem.

Stłamszona i niepewna siebie Dorothea przez lata nie przyznaje się, jak jest nieszczęśliwa. Wszystko się zmienia, kiedy otrzymuje zaproszenie na prywatną audiencję u królowej Wiktorii. Odkrycie, jak wiele łączy ją z najbardziej wpływową kobietą w Anglii, ośmiela ją do opowiedzenia swojej historii.

***
Ta soczysta i mądra powieść przedstawia prywatne życie znanej pary: Catherine i Charlesa Dickensów.
Autorka śledzi historię pisarza, ale zmienia imiona wszystkich bohaterów. Wystarczy jednak połączyć kropki, by odkryć, czyim życiorysem jest inspirowana ta opowieść.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

allison | 2012-10-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 07 października 2012

Oddająca klimat epoki opowieść o skomplikowanym związku artysty i jego żony oraz dzieci.
Całość zainspirowana została losami Dickensa i jego małżonki, ale - jak zaznacza w posłowiu autorka - większość fabuły to fikcja literacka. Pomimo tego trudno było mi się oprzeć wrażeniu, że czytam o rzeczywistych ludziach i zdarzeniach, gdyż perypetie i wewnętrzne przeżycia bohaterów zostały przedstawione bardzo przekonująco.
Najbardziej pogmatwane są odczucia i losy tytułowej bohaterki, która zmaga się z tęsknotą, żalem, rozpaczą i - pomimo wszystko - pełną oddania miłością, która nie wygasła nawet po burzliwym rozstaniu.

Powieść ta to także portret artysty - człowieka niejednoznacznego, pełnego sprzeczności, zmagającego się z traumatycznymi przeżyciami z dzieciństwa i skutkami wielkiej sławy, która nieraz go przerasta.

Ciekawa jest nie tylko treść, ale i forma. Narratorką jest tytułowa bohaterka, żona pisarza, ale jej opowieść urozmaicają fragmenty listów i utworów jej męża.
Akcja...

Przyznam, że dałam się uwieść cudownej okładce i obietnicy, że poznam jednego z najsłynniejszych pisarzy... Zwiodły mnie ładnie napisane słowa, które okazały się pozbawione dźwięku. A może po prostu nie lubię opowieści o miłości nieszczęśliwej... Bezlitośnie muszę przyznać i to nie tylko przed samą sobą, że nie dobrnęłam do końca tej opowieści. Gorzej nie zrobił tego nikt z moich domowników... Dlatego nie wystawiam własnej oceny, bo nie godzi się oceniać książki bez doczytania jej do ostatniej strony.

Peyton | 2016-01-20
Na półkach: Przeczytane, 2016, Z biblioteki
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Trudno mi jest ocenić tę książkę... Biorąc się za nią nie zwróciłam nawet uwagi, że autorka inspirowała się losami Charlesa Dickensa (ekspresowy wybór :D) i dowiedziałam się o tym dopiero po dokładniejszym przeczytaniu opisu z tyłu.
Wspaniale było zagłębić się w świat stworzony przez autorkę, poznać Dodo i Jednego Jedynego (który mnie irytował tak, że szkoda gadać...), cudowną Kitty, panią Wilson. Polubiłam tych bohaterów, polubiłam całą historię, wspaniale obmyśloną i przeplecioną z życiem Dickensa. Z pewnością mogę polecić zarówno fanom tego wielkiego pisarza jak i nie.

Muminka | 2016-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 27 sierpnia 2016

Lubię literackie gry z czytelnikiem. Tutaj mamy zakamuflowane dzieje słynnego, uwielbianego angielskiego pisarza Charlesa Dickensa i jego żony Catherine. Z jednej strony jest to apologeta moralności, surowych zasad, z drugiej- prywatnej- to tyran i apodyktyczny ojciec oraz człek niestałego charakteru i upodobań. Alfed, mąż Dorothei, ostatnie dziesięć lat swego życia spędził poza domem rodzinnym. Łożył co prawda na utrzymanie pierworodnej Kitty i samej Dorothei, ale mieszkał z kochanką, panną Ricketts.
Zdumiewające, że przez 20 lat niedobrane stadło mu nie doskwierało. Potem publicznie prał swoje brudy, ogłosił w gaziecie stek kłamstw, oszczerstw i pomówień pod adresem żony, że była kiepską matką i partnerką. Pielęgnował pozory, dla uwielbienia publiki był w stanie kłamać i manipulować innymi. Niby solidaryzował się z ludźmi biednymi, ale nie wspierał swoich dzieci. Miał duży temperament seksualny, a narzekał że za wiele urodziła mu Dorothea dzieci, że trudno wykarmić osiem gąb....

Monka | 2012-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2012

Po przeczytaniu "Dziewczyny w błękitnej sukience" dochodzę do wniosku, że wolę jednak prawdziwe, interesująco napisane biografie niż beletryzowane, fikcyjne historie nawiązujące do życia znanych postaci. Książka G. Arnold nie urzekła mnie, a wręcz rozczarowała. Po przeczytaniu kilku recenzji miałam wrażenie, że będzie to bardzo,ale to bardzo ciekawa książka. Nic bardziej mylnego. Jak dla mnie okazała się nużąca. Do tego drażniła mnie zbyt infantylna narracja. Można przeczytać, ale jakoś tak szczególnie nie polecam tej książki.

violabu | 2018-08-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Życie z artystą nie może być zwyczajne. Jeśli jest to umysł genialny, to tym bardziej. Codzienność z nim jednak oprócz szerokiego wachlarza soczystych barw, może mieć również ciemne kolory.
Przekonała się o tym główna bohaterka książki „Dziewczyna w błękitnej sukience”. Dorothy dzieli się z czytelnikami swoimi wspomnieniami sięgając do młodości, kiedy poznała dobrze zapowiadającego się pisarza.
Autorka powieści Gaynor Arnold inspirowała się życiem Catherine i Charlesa Dickensów. I choć niektóre fakty zostały przedstawione inaczej niż było w rzeczywistości, to główne zdarzenia pokrywają się z życiorysem pisarza. Jak sama autorka wskazuje, jej podstawowym celem było uchwycenie charakteru Dickensa. Jest to najmocniejszym punktem książki, bo niezwykle trudne, a wręcz niemożliwe jest jednoznaczne ocenienie skrajnych cech człowieka.
„Był najlepszym i najmilszym człowiekiem na ziemi. I najmądrzejszym, i najzabawniejszym. A to, co pisał, było dokładnie takie samo. Jeśli już miał jakąś...

miki24gr | 2013-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Przeleciałam tę powieść bez zachwytu. Być może jest to coś fajnego dla koneserów twórczości Dickensa, bowiem książka jest fabularyzowaną biografią tego pisarza, historią opowiedzianą z punktu widzenia jego żony. Zmieniono jednak nazwiska wszystkich bohaterów, dlatego osobom nieznającym tej biografii trudno jest odnieść się do niej. I wtedy czyta się utwór jak każdą inną powieść opowiadającą o czasach królowej Wiktorii. Wątki przeplatają się chaotycznie, wspomnienia mieszają ze współczesnością- zabiegi bezcelowe moim zdaniem. Polecam książkę wyłącznie miłośnikom Dickensa i jego czasów!!

eva43 | 2013-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2013

Świetnie napisana, 503 strony i zaledwie dwa dni czytania. Historia miłości tak pięknej i tak tragicznej i okrutnej. Opisy życia za czasów królowej Wiktorii, biedy na ulicach Londynu i świata teatrów oraz życia pisarza znanego z dorobku a nieznanego w życiu prywatnym. Pomimo że autorka nie używa prawdziwych nazwisk dla każdego kto zna choć trochę twórczości Dickensa łatwo odkryje o kim ta powieść jest. Polecam.

Szczypta_Chilli | 2012-11-10
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 10 listopada 2012

Nie urzekła mnie na tyle, na ile obiecywał to opis z tyłu książki i czytane wcześniej opinie. Książka była nużąca, tylko w małym stopniu dało się poczuć ducha dawnej Anglii. Książka przedstawia relacje w związku sławnego pisarza i jego żony. Ich początkowo wielkie wzajemne zauroczenie, rodzącą się miłość, która umierała z roku na rok, a kończąc na rozstaniu i śmierci pisarza.
Akcja biegnie dwutorowo: żona wspomina czas wspólnie przeżyty z mężem i wydarzenia teraźniejsze po jego śmierci.
Dal mnie to dziwna lektura, chwilami wydawała mi się historią zupełnie o niczym. Całą ta opowieść bardzo rozwlekała się w czasie, niepotrzebnie. Chyba po prostu nie lubię tego typu książek, nieudolnego malowania portretu psychologicznego postaci itd. Piękna okładka zachwyciła mnie bardziej niż treść.

Beata | 2016-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2016

Przytoczę słowa Grażyny Wolszczak - "Poruszająca historia kobiety , której miłość była zbyt mocna, by mogła odejść, i zbyt czysta , by nie miała w końcu zatriumfować". Nic dodaj nic ująć -po prostu.A dlaczego?
Otóż ,czytając tę powieść nie zastanawiałam się ,czy są to prawdziwe losy Charlesa i Catherine Dickensów czy zupełnie zmyślona historia, zafascynowała mnie sama fabuła i postać głównej bohaterki.

Dodo było piękna, młoda i naiwna gdy rozkochała w sobie utalentowanego artystę, bez grosza przy duszy.Świata poza Jednym Jedynym nie widziała, on zaś ciągle zabiegał o swych czytelników, widzów, towarzystwo , które miało mu zapewnić stały dochód.Bał się okrutnie biedy do tego stopnia , że wypominał swej oddanej Dodo ,że musi utrzymywać dzieci , które mu rodziła .Ona oddała mu wszystko co miała, najlepsze lata swego życia poświęciła mu ciągle czekając na czułe słówka, pocałunki,pieszczoty , których jej z czasem szczędził. Ile jest w stanie wycierpieć kobieta,by mieć przy boku...