Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Czarodziejska góra

Tłumaczenie: - -
Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [Czytelnik]
Wydawnictwo: Czytelnik
Der Zauberberg
Ewa

Losy młodego Niemca,który przyjeżdża do sanatorium w Davos,w odwiedziny do chorego kuzyna.Jego pobyt z 3 tygodni,przedłużył się do 7 lat,z powodu wykrycia u niego choroby płuc.Tu styka się ze światem innym niż ten,z którego przyjechał,z leniwie płynącym czasem,oswaja się ze śmiercią i chorobami.Tutaj też przebywa wśród ludzi,którzy reprezentują przeciwstawne osobowości:filozofię i sposób myślenia Zachodu i wschodnie zainteresowanie złem,gnostycyzmem,mistyką i cielesnością.Zaczyna sie swoista "walka" o jego duszę.

źródło opisu: opis własny

VenusInFur | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, Klasyka
Przeczytana: 05 czerwca 2014

"Gorzka diagnoza w arcydzielnej formie"

Thomas Mann to niesamowity nowator – obok Joyce’a – powieści dwudziestowiecznej, która zawdzięcza mu nie tylko wysoką rangę artystyczną, ale przede wszystkim rzadko dotąd spotykany poziom intelektualny. Prezentują go zwłaszcza dwie powieści Niemca: „Doktor Faustus” i „Czarodziejska góra”, stawiające diagnozę powojennej Europie i kondycji współczesnego człowieka. Oceniana przeze mnie „Czarodziejska góra” to powieść niełatwa, przeznaczona nie tyle do czytania, co jej niespiesznego kontemplowania w maksymalnym skupieniu zmysłów. Mnie jej lektura zajęła trochę ponad miesiąc – dopiero po tym czasie pojęłam w pełni sens słów samego autora, który we wstępie zaznacza, że siedem dni, ba! niekiedy siedem tygodni to czas za krótki na zaznajomienie się z historią Hansa Castorpa.

Thomas Mann niejednokrotnie podkreślał, że „Czarodziejską górę” tworzył na wzór powieści edukacyjnej, jednocześnie ją parodiując. Miał rację, choć przeważa w niej rys prozy...

Łokieć_Pana_D | 2018-05-06

Trzech spraw brakuje mi do szczęścia. Doczekania świtu (wcale nie takie pewne). Żeby się sąsiad mój wyprowadził. Do Suwałk na przykład. I, ta trzecia sprawa, żeby mi kolega Tomek Mann pisał więcej. Mało realne mam życzenia.
Ta książka się klei do dłoni. Klei się do oczu. Każda strona to labirynt. Żadnej akcji, żadnej sprawy. Ulotność życia "muszę coś zrobić" zamieniona na życie "kim i po co jestem?". My, dziś, wszyscy "musimy coś zrobić". Gdzieś być. A to jest takie miałkie.
"Masz chłopie lustro" - rzecze Mann - "masz lustro i patrz w swoją gębę". Czytaj z niej kim jesteś. Kim nie jesteś. Kim być chciałeś ale Ci się nie udało. Kim jeszcze stać się możesz.
To jedna z najlepszych książek jakie czytałem o sobie. Tak, o sobie. Bo wariat Mann napisał książkę o mnie. Tej historii w zasadzie nie czyta się po to, żeby dowiedzieć co tam z bohaterem. To sprawa drugorzędna. Czy tak, czy inaczej jego losy - dynda czytelnikowi. Czyta się po to, by poznać siebie. Wygrzebać, brudnymi od...

Ania | 2014-06-13
Przeczytana: 20 września 2013

Jedna z moich ulubionych książek.
"Czarodziejska Góra" jest bardzo wymagająca.
Początkowo trudno było mi się wczytać. Z czasem dostosowałam tempo czytania do codziennego rytmu kuracjuszy z Davos i książka pochłonęła mnie całkowicie.
Doświadczyłam atmosfery senności i braku pośpiechu, a jednocześnie wyczekiwania, napięcia i niepokoju.
Thomas Mann zabrał mnie na swoją górę. Spędziłam tam 3 tygodnie i kiedy po przeczytaniu zamknęłam książkę było mi smutno, że musiałam wracać.

Nobliszka | 2017-05-07

Szpiczasty stożek wystaje spośród chmur. A dookoła za-góry, za-rzeki, aż po nieba kres. Szczyty swymi niebezpiecznymi grotami strzegą bram do Olimpu. A kto zamieszkuje to tajemnicze miejsce? Szklani ludzie. Ludzie z mgły i zimnej wody, nieprawdziwi, wydumani. Majestatycznie powłócząc nogami obchodzą swe królestwo. Królestwo choroby i śmierci, królestwo na niby. Ułuda zaplata swe lniane warkocze, zarzuca je na szyje zbłąkanym wędrowcom. I biada im jeśli poddali się zwodniczej sile marazmu, jeśli zatracili swe zmysły w niemocy. Odtąd są straceni dla świata, odtąd tworzą Czarodziejską Górę.

Tym razem Tomasz Mann mnie połknął, połknął mnie swa książką. Słyszałam, ze najlepsza, że ho ho. Ale żeby aż tak, żebym aż tak poddała się jej czarowi? Bo ona mnie omamiła, już szłam po skierowanie do sanatorium Berghoff, chciałam w Davos słuchać tej uwodzicielskiej opowieści. Nie czytałam na akord, czytałam wnikliwie, powoli rozciągając zdania. Każda strona była na wagę złota, rozdział nie miał...

książek: 2022
Słowianka | 2011-09-03
Przeczytana: 13 czerwca 2011

„PROSZĘ NAS NIE BUDZIĆ”
Z własnego doświadczenia wiem, że życie w oderwaniu od przyziemnych trosk w utartym schemacie dnia i koncentrowanie się tylko na rozwoju intelektualno-duchowym jest zniewalająco wciągające. Dlatego tak trudno jest podjąć decyzję o „zejściu z góry”.

Katarzyna Bartnicka | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tomasz Mann zaoferował nam coś magicznego i niezwykłego, powieść która w niezwykły sposób chwyta czytelnika za serce.
Otóż Hans Castorp udaje się z kilkutygodniową wizytą do pewnego sanatorium, w którym ma odwiedzić Joachima, swojego kuzyna cierpiącego na gruźlicę.
Tam dokonuje odkrycia, że jest to miejsce gdzie czas płynie zupełnie inaczej. Czas,który nie jest odmierzany wskazówkami na cyferblacie lecz pewnym rytuałem charakteryzującym się
dla tego typu placówek. Tam poznaje piękną Rosjankę, w której zakochuje się od pierwszego trzaśnięcia drzwiami. Nasz sympatyczny, szalony, przyzwoity i obciążony myślowymi komplikacjami bohater uświadamia sobie, że miłość do pani Chauchat mogłaby być możliwa tylko wówczas gdyby połączyła ich choroba.
Dlatego też z pewną ulgą przyjmuje do wiadomości wiadomość po przypadkowym badaniu, że sam jest cierpiący i jego pobyt w Davos powinien przedłużyć się o kilka miesięcy.
Tomasz Mann zmusza czytelnika do refleksji nad płynącym czasem, ale nie jest...

LunaSowa | 2014-01-30
Przeczytana: 04 marca 2012

Książka, którą według mnie należy czytać z wielką uwagą, w skupieniu. Traktuje nie tylko o ludzkich cierpieniach i emocjach. Nakazuje czytelnikowi filozoficznie podejść do swojego życia i wartości, jakie ono ze sobą niesie, zrozumieć zachowania i odczucia innych ludzi, przynajmniej w części pojąć zależności: ja i świat.

andzia12 | 2016-01-27
Na półkach: Przeczytane, Klasyka, 2016, Nobliści
Przeczytana: 26 stycznia 2016

„Czarodziejską górę” Manna przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego, a mianowicie czytam dzieła noblistów. Ta pozycja zalicza się do klasyki literatury. Nie jest łatwa w odbiorze, wymaga skupienia i to jest jej bardzo dużym atutem. Ale poruszane kwestie przez autora, skłaniają do refleksji. zagadnienia cierpienia i bólu człowieka, tematy filozoficzne, egzystencji człowieka. Patrzenie na człowieka, jego psychikę z każdej strony, również z tej biologicznej.
Warta poświęconego czasu!

Renax | 2014-04-02
Przeczytana: 01 kwietnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

O 'Czarodziejskiej górze' trudno jest powiedzieć coś w kilku słowach. Jak stwierdził Artur Hutnikiewicz, jest to 'twór hybrydyczny' - bardzo pojemny.
Książkę słuchałam długo, zresztą inaczej się nie da, bo nie jest to dzieło, które czyta się z wypiekami na twarzy. Dzieje się mało, raczej w umysłach bohaterów. Bardzo ważną rolę odgrywają wstawki narracyjne. Jeśli ktoś - tak jak ja - lubi Joyce'a - to i 'Czarodziejska góra' mu się spodoba.
Książka jest wybitna, skłania do refleksji nad czasem, nad filozofią, religią i nad kulturą europejską i śródziemnomorską. Również nad budową powieści, nad dziełem sztuki jako takim i nad literaturą w szczególności.
Mnie konkretnie interesowało jak Mann interpretuje fakt, że w kraju tak kulturalnym jak Niemcy narodził się faszyzm. Książka mnie nie zawiodła, choć odpowiedź jest bardzo pogłębiona. Jak wiadomo, dwaj oponenci Setembrini i Naphta stoją po dwóch stronach stanowisk. Setembrini reprezentuje pokój, kulturę, humanizm, a Naphta - ogień,...

Koronczarka | 2012-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2012

Czarodziejska? Dlatego, że odosobniona? Dlatego, że echa świata tam nie docierają? Dlatego, ze można tam się skupić na sobie, na Tobie? Że mówię i mnie słuchają i rozumieją. Że słucham rzeczy istotnych? Że życie tam to nie czyn, ale myśl. Życie tym cenniejsze, że jeszcze toczące się w cieniu śmiertelnej choroby, że śmierć tak często przypomina o sobie dyskretnie sprzątanym pokojem. Miłość, szukanie sensu, prawdy, racji politycznych, racji filozoficznych, cała ta nasza intelektualna szamotanina, nasze światy muszą zginąć. Śmierć czyha na mieszkańców sanatorium w Davos. Śmierć czyha na samo sanatorium, które pierwotnie jest wyspą, na którą nie docierają niesnaski tego świata. W miarę upływu czasu jednak światowe swary docierają i tu, zakłócają atmosferę intelektualnej dysputy coraz brutalniejszymi awanturami. Świat ginie - zabójstwo księcia, ultimatum dla Serbii, wojna. Koniec świata zaczarowanej góry, miejsca, w którym jeden człowiek chciał zrozumieć drugiego.