Opowiadania

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Monika

Inne wydania

Zbiór zawiera opowiadania: Panny z Wilka, Brzezina, Bitwa na równinie Sedgemoor, Stara cegielnia, Matka Joanna od Aniołów, Ikar, Kochankowie z Marony, Opowiadanie z psem, Kościół w Skaryszewie

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://lc-upload-new.s3-external-3.amazonaws.com/b...»

Hubert | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Jarosław Iwaszkiewicz. Nazwisko znane z lekcji języka polskiego, twórczość jednak dawno już wyleciała z głowy i zmierzenie się z jego czterema opowiadaniami było dla mnie czymś nowym.

Spotkanie z tą książką było jednak przyjemne. Cztery historie, dość różne co prawda w klimacie i tematyce łączy fakt, że żadne z nich nie napawa optymizmem, nie ma jednoznacznie szczęśliwego zakończenia, zamiast niego dając nam jakąś smutną refleksję nad życiem.

Pomimo tego czyta się przyjemnie. Język autora dość przystępny, ale jednak barwny, pomysły na fabułę niesztampowe, a i postacie, wątki, motywy zapadają dość mocno w pamięć.

Uważam, że jak najbardziej warto spróbować.

Józefa | 2015-02-06

Przyznaję bez bicia - słabo znam wiersze Iwaszkiewicza, nie czytałam "Sławy i chwały", ale za to uważam, że jego opowiadania to jedno z arcydzieł literatury polskiej. I co ja poradzę, że znów mam skojarzenia literacko-filmowe. "Brzezina" - Wajda. "Panny z Wilka" - Wajda. Tak, Iwaszkiewicz pisał Wajdzie genialne scenariusze. A i Wajda stanął na wysokości zadania. Cóż to za film te "Panny". Jakie aktorstwo! I jakie to piękne opowiadania.

piękne wydanie i te opowiadania, może nie wszystkie oceniłabym 10/10 Ale matka Joanna od aniołów np jest dla mnie ponad wszystkie kategorie, (również wersja filmowa z Lucyną Winnicką) jest tu coś co hipnotyzuje. kocham... oraz się utożsamiam, bardzo lubię większość z nich, a nawet jeśli nie, to uważam, że wybór zawarty w tomie jest bardzo trafny - trzyma poziom ;)

dymitrop | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Absolutne arcydziełka, perełki literatury światowej, które o mały włos bym zignorował, ponieważ czytając kiedyś zbiór "o psach i kotach" (czy coś podobnego) się zraziłem do Iwaszkiewicza, ale postanowiłem dać mu drugą szansę i nie żałuję.

Opowiadania są napisane w prosty z sposób, ale autor wyciska z tej formy 100%. Historie też na pozór nie są zjawiskowe, jednak najważniejsza jest tutaj to co się dzieje "pod powierzchnią", te subtelne emocje bohaterów, ich przeżycia i rozmyślania. Dodatkowo to wszystko nie jest podane w rozległy sposób, tutaj mamy do czynienia z skondensowaną esencją tego co autor chce nam pokazać (coś a'la styl Czechowa).

To co wydawać się może zwyczajnie, okazuje się w każdej chwili niezwyczajnie i niepowtarzalne. Powrót w rodzinne strony okazuje się swoistą walką z własną przeszłością, zmierzeniem z tym kim się było i z tym co się kiedyś chciało zrobić. W pierwszym opowiadaniu bohater szybko dochodzi do wniosku, że nic nie jest takie jak być powinno i nawet...

ewkaatje | 2012-07-16
Przeczytana: 2004 rok

Iwaszkiewicz to kolejna ofiara kanonu lektur szkolnych. Do ich przeczytania zabierałam się z dużymi oporami. Tymczasem z każdą kolejną stroną rosło we mnie uczucie podziwu dla autora tych wspałniałych opowiadań. Są przepięknie napisane a zarazem tak głebokie i przejmujące, że potrzebowalam więcej czasu by ochłonąć po ich lekturze niż by je przeczytać.
Po poznaniu "Panien z Wilka" i "Matki Joanny od Aniołów" wydaje mi się, że Iwaszkiewicz jest najlepszym polskim pisarzem XX wieku. Strach pomysleć, jakie arcydzieła mógłby stworzyć, gdyby urodził się w innych czasach.

Andrzej | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza wydane przez wydawnictwo Zielonej Sowy przedstawiają wybór opowiadań z lat 1932-1967.Mimo że jest to kropla w morzu ,to wybór opowiadań jest trafny,znajdują się tu opowiadania które zostały już zekranizowane jak Brzezina,Panny z Wilka,Matka Joanna od aniołów,kochankowie z marony.Jednak należy dodać że bardzo dobre mimo że jest opowiadanie ikar,stara cegielnia,kościół w skaryszewie.Ikar,stara cegielnia,kościół w skaryszewie są opowiadaniami czasu okupacji, dotyczą one chłopaka który czyta książkę niezauważając na nadjeżdżający samochód gestapo,kościół w skaryszewie opisuje historię zlecenia wykonania wyroku przez tajną organizację na jednego z mieszkańców,osoba która ma wykonać wyrok to młody człowiek który prosi o rozgrzeszenie księdza,jednak ksiądz namawia jego że to on wykona wyrok.Jednak opowiadanie się kończy tym że ksiądz razem z osobą co ma zaginąć,wyjeżdząją ze wsi jednak giną w czasie wojny,nieznany jest los partyzanta Rysia ,który miał...

Kinga | 2013-04-12

To jest piękno... to jest Iwaszkiewicz.

GabrielL Kamiński | 2010-11-21
Przeczytana: 03 lipca 1975