Dwa brzegi ponad tęczą

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-857-3
literatura polska
Ag2S

"Bardzo interesująca lektura, poszerzająca spectrum historii tego niezwykłego miejsca i dająca pole do refleksji i dyskusji. Warto przeczytać, by wiedzieć, jak różnymi drogami można podążać w celu poszukiwania odpowiedzi, na czym polega genius loci Kazimierza Dolnego". Grażyna Torbicka "Jaką czułą ręką to pisane. Ile troski, mądrości, wiary, pasji. Czytam i czytam do sytości serca". Anna...

Grażyna Torbicka

Anna Maria Jopek

"Taką książkę rekomendować P.T. Czytelnikom to czysta przyjemność. Tym bardziej, że książka Ewy Pisula Dąbrowskiej należy do tych, po które dziś sięgam najchętniej, do gatunku non-fiction. Chociaż niezbyt dokładne tłumaczenie - nie zawsze właściwie oddaje sens tej klasy publikacji, w tym przypadku jednak nie ma najmniejszych wątpliwości. Aż nadto trafnie zdefiniowane we wstępie Zdzisława Skroka Jest i po wsze czasy pozostanie faktem. Nie ze wszystkimi stwierdzeniami autora wstępu godzę się równie skwapliwie. Dla mnie, nie jest to bynajmniej lektura, która olśni i zachwyci tylko tych owładniętych . Czarowi tej książki ulegną także wszyscy, którzy podobnie jak jej Autorka kochają swoje , nawet kiedy nie są Kazimierzem Dolnym".
Tadeusz Górny
"Książki z górnej półki"

"Jestem pod wielkim urokiem tej książki pełnej wdzięku, ciepła i głębokiej, ludzkiej mądrości. To znacznie więcej niż opowieść autorki o ukochanym przez nią jej rodzinnym od kilku pokoleń, najbardziej w Polsce magicznym miasteczku. Kazimierz jest jej głównym tematem, ale też - a może nawet przede wszystkim - tłem do rozważań o znacznie szerszym zakresie. Składające się na nią, napisane pięknym, prostym językiem, nieraz króciutkie teksty mówią o sprawach wielkich i najdrobniejszych; o codziennych i nadzwyczajnych, o ludziach, zwierzętach i roślinach; o rodzinie, małżeństwie, przyjaźni, miłości i śmierci; o urodzie życia! Gorąco Dwa brzegi ponad tęczą polecam".
Maria Piechotkowa

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Monka | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Od zawsze chciałam pojechać do Kazimierza Dolnego i nadal chcę,ale niestety nie zakochałam się bardziej w tym miejscu po przeczytaniu książki Ewy Pisuli - Dąbrowskiej. "Dwa brzegi ponad tęczą" czyta się przyjemnie, ale nie jest to lektura, która na długo pozostaje w pamięci czytelnika. Dla mnie była zbyt przeciętna i momentami za bardzo mdła.

ciociasamozloeluta | 2014-05-29

Dwa brzegi ponad tecza, Ewa Pisula - Dabrowska. Kazimierz Dolny znany jest tylko z tego, ze jest ...maly. Teraz *warszawka*tam urzaduje i z festiwalu filmowego Dwa Brzegi. Nie bede nowa i dodam, ze miasteczko z festiwalem filmowym w ktorym nie ma kina. Powyzsze zdanie wypowiedziala Grazyna Torbicka. Honorowy obywatel Kazimierza i tworczyni wspomnianego festiwalu.
Dwa brzegi to wspomnienia. To spotkania. To rodzina i zycie wspolnoty. Jak to w malych miescinach, kazdy jest tu bohaterem i kazdy zasluguje na osobny rozdzial. Tak jest i w tym przypadku a trafne podsumowania zycia malomiasteczkowego zasluguje na ciepla recenzje. Przedmowy i cytaty to osobny rozdzial. Dobrane tak, ze czasem smiejemy sie do rozpuku.

Justyna | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Bardzo piękna, klimatyczna opowieść o Kazimierzu Dolnym. O Kazimierzu tym teraźniejszym, ale i o tym przedwojennym. Autorka przedstawia nam świat swojego dzieciństwa, świat, którego nie sposób gdzie indziej doświadczyć :) Opowiada o realnych ludziach i realnych miejscach i to chyba najbardziej urzeka w tej książce.

kolmanka | 2012-10-15
Przeczytana: 15 października 2012

Kazimierz Dolny, jak dla mnie,jest jednym z najciekawszych, najpiękniejszych i najromantyczniejszych miast w Polsce. Ma w sobie urok malutkich włoskich miasteczek, gdzie życie toczy się bardzo leniwie i powoli. Kiedy rozmawiam ze znajomymi, to mało kto zna to miejsce i wyraźnie ożywia się na moje wspomnienie o nim (dotychczas byłam w nim 3 razy). Tylu zabytków w jednym miejscu nie spotkałam dotąd nigdzie. Kazimierz Dolny od jakiegoś już czasu przyciąga niezliczoną ilość turystów, miłośników sztuki i kultury filmowej. Tutaj odbywa się słynny festiwal filmowy "Dwa brzegi".

Okładka książka jest strzałem w dziesiątkę. Idealnie oddaje klimat tego niewielkiego miasteczka. To właśnie z tym kojarzy mi się Kazimierz Dolny. Z długim czytaniem, który umila filiżanka kawy lub herbaty na Rynku Głównym.

Książka "Dwa brzegi ponad tęczą" to olbrzymi zbiór (ponad 400 stron) opowiadań o życiu, które tętni w Kazimierzu Dolnym. Bohaterami opowiadań są zwyczajni mieszkańcy tego urokliwego miasta,...

joly_fh | 2013-01-20
Przeczytana: 06 stycznia 2013

Ewa Pisuła - Dąbrowska pisze o Kazimierzu nad Wisłą, o urokach małych miasteczek, życia na łonie natury, tradycjach, własnych przodkach. Często cofa się myślami do czasów wojennych, przedwojennych, powstańczych... Siedem pokoleń wstecz. Snuje rozważania o podstawowych wartościach. Jest piewczynią powolności i smakowania życia. To książka zdecydowanie w stylu i klimacie opowieści o Toskanii Frances Mayes, choć więcej w niej typowo słowiańskiej nostalgii i melancholii, niż radości życia. To taka bardzo leniwa lektura, do delektowania się w gorące letnie popołudnie, lub też zimowy wieczór, przy trzaskającym kominku.
Wydaje mi się, że autorka jednak nie oddała klimatu Kazimierza, bardziej jest to książka osobista o niej samej i jej wspomnieniach związanych z tym miastem. Nie ma w "Dwóch brzegach" właściwie opowieści o historii Kazimierza, jego architekturze, zabytkach, czy ciekawych historii o jego mieszkańcach. Ja nadal nie wiem na czym polega jego genius loci, bo przecież miejsc,...

Dorota | 2013-01-28
Przeczytana: 14 stycznia 2013

Ta książka to wołanie o zwolnienie w życiu, refleksję; powrót do dzieciństwa, odkrywanie korzeni, historii rodzinnej. Przypomina o wartości życia, jakże krótkiego.

moniskape | 2017-10-01
Patrycja | 2017-07-10