Wyznania upiornej mamuśki

Confessions of a Scarry Mommy
978-83-7839-263-7
Rodzicielstwo
Barbara

Rodzic nie musi być doskonały! „Wyznania upiornej mamuśki” to zbiór esejów prezentujących kpiarskie spojrzenie na rodzicielstwo. Poruszają kwestie, na temat których matki za żadną cenę nawet się nie zająkną, choć mają z nimi do czynienia dzień w dzień. Teksty są brutalnie szczere i nieziemsko zabawne. Pozwalają czytelniczkom uwolnić się od wrażenia samotności w świecie macierzyństwa, który...

Rodzic nie musi być doskonały!

„Wyznania upiornej mamuśki” to zbiór esejów prezentujących kpiarskie spojrzenie na rodzicielstwo. Poruszają kwestie, na temat których matki za żadną cenę nawet się nie zająkną, choć mają z nimi do czynienia dzień w dzień. Teksty są brutalnie szczere i nieziemsko zabawne. Pozwalają czytelniczkom uwolnić się od wrażenia samotności w świecie macierzyństwa, który bywa przytłaczający i zbyt wymagający. Jeśli więc jesteś matką, zamknij się przed wyjącymi dziećmi w łazience, przygotuj sobie kąpiel z pianą i czytaj… Kolejne rozdziały poprowadzą cię przez anegdoty o mężach, spostrzeżenia na temat cudzych dzieci i inne atrakcje codziennego życia, jak choćby zbieranie funduszy na rzecz szkoły…

Niezależnie od tego, czy jesteś mamą czy tatą, babcią czy dziadkiem, ciotką czy wujkiem, nauczycielem albo chrzestnym, ewentualnie nastolatkiem stosującym środki kontroli urodzeń, czytając „Wyznania upiornej mamuśki” – będziesz kiwać głową ze zrozumieniem i śmiać się do rozpuku.

Jill Smokler wywróciła do góry nogami opinie na temat doświadczeń związanych z macierzyństwem. Zrobiła to z poczuciem humoru i przy użyciu soczystego języka potocznego. Dzięki „Wyznaniom upiornej mamuśki” macierzyństwo rzeczywiście stało się nieco mniej przerażające. Autorka porusza sprawy, o których większość matek myśli, jednak mało która ma odwagę głośno je nazwać.
ABC News

„Wyznania upiornej mamuśki” powinna przeczytać każda świeżo upieczona i każda przyszła matka, choćby po to, żeby jak najszybciej pozbyć się ciągotek do doskonałości. Książka Jill Smokler jest zbiorem komentarzy wybranych z jej strony internetowej, okraszonych spostrzeżeniami wyjętymi z życia autorki. Czytanie postów bezsprzecznie wciąga i zdecydowanie poprawia nastrój. Człowiek czuje się po tej lekturze cholernie dobrze.
Cafe Mom

Książka przesympatyczna, urocza, wciągająca i śmieszna.
Babble.com

W książce znajdujemy tę samą szczerą, serdeczną mądrość, która przyciągnęła tysiące blogerów na stworzoną przez Jill Smokler stronę internetową „Straszna mama”, dającej nieprzeliczonej rzeszy rodziców błogą świadomość, że nie są sami.
„Baltimore Magazine”

Jeśli któraś matka przeczyta „Wyznania upiornej mamuśki” bez chichotania, powinna się zastanowić, czy jej poczucie humoru przypadkiem nie zdechło przywalone stertą pieluch.
Julie Klam, autorka „You Had Me at Woof”, bestselleru „New York Timesa”

„Wyznania upiornej mamuśki” to lekko zaserwowana trudna prawda o najtrudniejszym zajęciu na świecie. Połóż tę książkę na torbie z pieluchami!
Lauren Weisberger, autorka „Diabeł ubiera się u Prady”

Jill Smokler podsuwa nam doskonałe antidotum na koszmarnie zasadnicze poradniki dla świeżo upieczonych rodziców. „Wyznania upiornej mamuśki” są dla zatroskanych mam jak domowy posiłek, przyprawiony sporą dawką poczucia humoru.
Cynthia Copeland

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Wyznania_upiornej_mamuski-p-31682-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Wyznania_upiornej_mamuski-p-31682-1-30-.html

Kokosanka | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 maja 2014

Może nie powinnam tak wysoko oceniac takiego rodzaju literatury, ale chyba każda młoda matka odnajdzie w tej książce cząstkę siebie. Zgadzam się z jedną opinią, że książka jest na styl amerykański i są rzeczy, które w Polsce raczej nie mają miejsca, ale przyznam, że uśmiałam się nieziemsko..Owszem, mimo, że kocham swoje dziecko (a niedługo już dwoje) to czasem mam ochotę szeroko otworzyc okno, ustawic katapultę i wyrzucic córkę z 5 piętra. Książka napisana z przymrużeniem oka, cienka, połknęłam w kilka godzin w jeden dzień. Nie polecam osobom, które nie mają dzieci, bo nie zrozumieją sarkazmu. Szczerze, gdybym nie była matką książka ta by mnie zdegustowała:)

firanka | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

Zdecydowanie nie są to wyżyny literackie, już bardziej coś w rodzaju pamiętnika. Książkę polecam każdej mamie, okazuje się bowiem ze wszystkie mamy w głowach podobne koszmary, o których (bron Boże!!) się nie mówi.

rosa-yeryha | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2013, Ulubione:

Przezabawna książka w formie dziennika. Główna bohaterka- żona a przede wszystkim matka gromadki dzieci. cały czas śmiałam się wręcz połykając historię tej kobiety instytucji. w szczególności rozbawiły mnie krótkie, jednozdaniowe wyznania innych matek. bo przecież my matki jesteśmy wręcz takie same.

"mojemu drugiemu, z trojga dzieci wiele uchodzi na sucho. zwyczajnie dlatego, że często o nim zapominam"

Cyrysia | 2012-08-24

W życiu niektórych kobiet nadchodzi taki moment, kiedy w umyśle dojrzewa decyzja do macierzyństwa. Wyobrażamy sobie obraz idyllicznej rodziny: mama, tata i cudowne dziecko. Rzeczywistość przedstawia się jednak zgoła inaczej. Taka mała, krucha istotka, to wielka odpowiedzialność i zarazem ogromna, emocjonalna huśtawka uczuć zmieniająca nasz świat o 360 stopni. Więcej na ten temat wie również Jill Smokler, autorka książki ,,Wyznania upiornej mamuśki’’. Po urodzeniu pierwszego dziecka Smokler (obecnie ma troje pociech) będąc na urlopie macierzyńskim zapragnęła podzielić się z innymi ludźmi spostrzeżeniami i doświadczeniami młodej matki pisząc bloga, który następnie stał się inspiracją do wydania powyższej książki.

Dziennik Jill składa się z dwudziestu pięciu rozdziałów, w których autorka porusza szereg istotnych problemów i trosk, z jakimi zmaga się większość rodziców. Już na samym wstępie dowiadujemy się m.in., że odmienny stan kobiety wcale nie jest okresem nieustanej radości....

ZielonaCytryna | 2012-08-26
Przeczytana: 23 sierpnia 2012

Strona jedenasta – chichoczę w duchu.
Strona dwudziesta piąta – chichoczę na głos.
Strona trzydziesta druga – wybucham nieopanowanym śmiechem i ocieram łzy rozbawienia.

"Wyznania upiornej mamuśki" wyzwoliły we mnie szaleńczą chęć posiadania dziecka. Już, teraz, zaraz, nie za rok! Nie odstraszyły mnie zapaskudzone pieluchy i rozstępy na brzuchu. Dodatkowe kilogramy i permanentna senność. Jill Smokler sprawiła, że moi sąsiedzi na pewno momentami szukali już numeru do najbliższego szpitala psychiatrycznego. Wyłam ze śmiechu, po prostu wyłam.

„Sikam przy kasłaniu, pierdzę przy kichaniu i na pewno narobię na łóżko porodowe” (str. 17)

Sama nie wiem, co jest w tej książce najlepsze. Szczerze przyznanie się autorki do własnych zachowań podczas ciąży? Komentarze internautek, zostawione pod postami Jill Smokler na jej blogu, które są tu zacytowane? Nie wybieram, nie umiem wybrać, to zresztą nieistotne. I jedno i drugie ubawiło mnie do granic możliwości i nie pamiętam już, kiedy...

shczooreczek | 2012-09-17

Wbrew powszechnie panującym stereotypom nie każda kobieta stworzona jest do macierzyństwa. Nie każda odczuwa ten naturalny zew krwi, który powoduje, że na widok małych zaróżowionych nosków, rączek i stópek otwiera jej się serce i natychmiast wylewa się z niego cała gama matczynych uczuć, z gorącą miłością i wyrozumiałością na czele.
Nie każda kobieta marzy dniami i nocami o tym, by zajść w ciążę, nie każda w tym czasie rozkwita, a już prawie żadna nie chce przyznać się do tego, że w jej wypadku natura chyba się pomyliła – że ona naprawdę nie najmniejszej chęci i nie umie być wzorową matką, że to nie tylko fanaberia, poprzez którą kobieta nie chce przyjąć do wiadomości, że jej życie pełne wolności właśnie zostało skreślone, a zaczął się znój i praca na pełnym etacie, bez możliwości zwolnień, urlopów czy jakichkolwiek spóźnień. To po prostu naga prawda.
Oto prawda – nie każda kobieta chce i potrafi być matką. I nie zmieni tego nic – widok niemowlaka, jego uśmiechu, pierwszych kroków...

asialc | 2012-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Jak bym czytała o sobie, swoich uczuciach, przeżyciach, myślach... Dla mnie genialna książka. Pod warunkiem, że mamy do siebie dystans i nie bierzemy wszystkiego zbyt mocno do siebie ;-)
Ach... jak ta książka podniosła mnie na duchu i w pewnych momentach rozbawiła. Dzięki niej wiem, że nie jestem jedyną Mamą, która:
- Ma ochotę czasami uciec z domu, ucieka przed dziećmi do łazienki, je po kryjomu słodycze i ma ochotę je rozszarpać na strzępy ;-)
- Nie ja jedna miałam obawy, że nie pokocham drugiego dziecka tak mocno jak pierwszego. A po urodzeniu drugiego skarba uświadomiłam sobie, że nie istnieje coś takiego jak niedobór matczynej miłości. Niewyczerpane są pokłady czułości i dumy. Na szczęście każde z dzieci otrzyma tyle ile Mu trzeba, chociaż jest jedna rzecz której nie da się podzielić sprawiedliwie - zainteresowanie. Jeszcze do niedawna nad tym ubolewałam, miałam sobie za złe, ale wiem, że nie jestem sama i nie można się rozdwoić.
-Potwierdziłam się w przekonaniu, że Mama...

dzieckowojny | 2015-03-07
Przeczytana: 07 marca 2015

Tytuł oryginału: Confessions of a Scarry Mommy
Tłumaczenie: Agnieszka Kwiatkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok: 2012
Strony: 193
ISBN: 978-83-7839-263-7

Cieszę się, że powstają takie książki. Może nie mam dzieci, ale jak autorka zdarza mi się niańczyć czyjeś pociechy. I mimo iż nie mam ich 24 h to wiem, że potrafią zajść za skórę, a i tak uwielbia się je ponad wszystko. Rodzicielstwo może jeszcze przede mną, ale wiele wpadek z dziećmi już mam zaliczone, np. upaćkanie siebie i wszystkiego dookoła, niezbyt ładne słówka w towarzystwie, bieg za golasem, który stwierdził że nie chce pampersa. Ale i tak przeraża mnie świadomość, iż to wierzchołek góry lodowej, zaś wyobraźnia dziecka nie zna granic. Ale i tak na ogół się na to piszemy.

I właśnie o tym jest książka Jill, nic nie jest idealne - ani dzieci, ani rodzice, ale jesteśmy wyjątkowi i to się liczy. Nie wszystko wyjdzie nam idealnie i będą rzeczy do poświęcenia, jednakże w ostatecznym rozrachunku, nie sądzę by ktoś żałował...

lipka02 | 2013-07-30
Przeczytana: 2013 rok

Ta książka jest bardzo szczera,brak w niej długich wywodów przemądrzałej mamusi,która uważa,że najlepiej na świecie potrafi wychować dziecko prowadząc dom oraz pracując zawodowo.Po przeczytaniu tej ksiażki podniosłam się na duchu uświadamiając sobie,że mam prawo być czasem zmęczona,zdenerwowana czy chora i to nie znaczy że jestem złą,niekochającą matką.Wiem teraz także,że moje dziecko musi sobie czasem bez powodu popłakać lub zamiast obiadu zjeść batonika.

miqa | 2012-09-06
Na półkach: Przeczytane, 2012