Brudna robota. Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości

Okładka książki Brudna robota. Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości Kristin Kimball
Okładka książki Brudna robota. Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości
Kristin Kimball Wydawnictwo: Czarne Seria: Dolce Vita literatura piękna
Dolce Vita
The Dirty Life. On Farming, Food, and Love
Czarne
2012-10-03
2012-10-03
Alina Patkowska
praca farmer marzenia

O życiu na wsi, o miłości, o prawdziwym jedzeniu. To nie jest kolejna historia o kobiecie, która zrezygnowała z życia w mieście, kupiła zapuszczony dom na wsi, odrestaurowała go i czerpie radość z pielęgnowania ogródka. Może takie były początkowe wyobrażenia autorki Brudnej roboty..., ale jej przewidywania szybko zderzyły się z brutalną rzeczywistością i trudną, ciężką pracą na farmie.

Wspomnienia Kimball czyta się z przyjemnością, choć wydarzenia, o których się czyta, nie zawsze są przyjemne. Autorka nie ukrywa przed czytelnikiem ciemnych stron życia na wsi, nie rozpływa się w zachwytach nad urokami sielskiego krajobrazu. Otwarcie i prosto pisze o ciężkiej harówie, o zabijaniu zwierząt, o przenikliwym zimnie. W tych realiach potrafi dostrzec piękno i podziękować za to, że spotkała na swojej drodze Marka. Będąc mieszczuchem nawet nie przypuszczała, że jej domem jest wieś. Teraz wie i za nic nie wróciłaby do lekkiego (tak, lekkiego) życia w mieście. Nie od razu była o tym przekonana - poczytajcie o syndromie odstawienia, o nieustającym przepływie pieniędzy, kiedy mieszka się w mieście. Przy okazji lektury, można wiele rzeczy przemyśleć. Warto przemyśleć.

Przyjemna lektura, która obudziła we mnie tęskontę za prostym życiem i naturą.

Przyjemna lektura, która obudziła we mnie tęskontę za prostym życiem i naturą.

Poradnik pachnący wsią. Fajnie się to czyta bo słowo daję nie na co dzień mieszkając w mieście mogę poznać tajniki dojenia krowy, czy oporządzania kur. Przez to - czyni ją unikatową i jedyną w swoim rodzaju. Polubiłam perypetie głównej bohaterki i wyobraźałam sobie wręcz siebie zesłaną na taką wieś. :-) Panom odradzam. Panie lubiące sielskie i wiejskie klimaty powinny dobrze przyjąć tę lekturkę.

A czy wy bylibyście w stanie rzucić wszystko i przenieść się na wieść? W objęcia upartego jak muł mężczyzny, który kocha naturę i dobre jedzenie? Brzmi jak sielanka, ale tak naprawdę to ciężki kawałek chleba. Tym, którzy chcą się o tym przekonać z bezpiecznej odległości polecam tę książkę. Może kogoś zainspiruje... (tak jak i troszkę mnie ;) )

2037

Już widzę taka farmę w naszym kraju - wycieczki urzędników sanepidu, skarbówki.... i kary, kary, kary- bo niehigienicznie, niezgodnie z normami UE itp...
Naśladować nie bardzo się da, bo trzeba by było latami po urzędach włóczyć w celu zebrania całej papierologii, ale poczytać warto, że gdzieś tam w świecie może być normalnie i jak za dawnych lat...

Wszystko niby fajne,ale czegoś jednak brakuje.Jest decyzja bohaterki o zmianie swojego nudnego,dotychczasowego życia i spróbowaniu robienia czegoś innego,czegoś co uczyni jej życie ciekawszym i przyjemniejszym.Ale wszystko to podane jest w jakiś nieciekawy,jak dla mnie,pozbawiony emocji sposób.Bohaterka rzuca stare,wygodne życie w mieście i rozpoczyna nowy,surowy,okupiony ciężką pracą fizyczną żywot właściciela ekologicznego gospodarstwa wiejskiego.Wraz ze swoim partnerem życiowym orzą,sieją,plewią,zbierają plony,hodują krowy,świnie.Uczą się nowego.Jeśli coś im nie wychodzi,to zawsze znajdzie się jakiś życzliwy sąsiad,który doradzi i pomoże.Mija rok,wychodzą na swoje i kończy się książka.Taki pozbawiony jakichś ubocznych wątków "Dom nad rozlewiskiem",tylko w nieco bardziej przyziemnej,w dosłownym tego słowa znaczeniu, uboższej wersji.Żadna rewelacja,wręcz przeciwnie,po prostu nuda.

Po prostu lubię te klimaty (tytuł wszystko wyjaśnia).

Po prostu lubię te klimaty (tytuł wszystko wyjaśnia).

"Usiądź i odpocznij - powiedział Mark. - Ja będę gotował."

*********************************************************************

"Profesjonalista nie reaguje już emocjonalnie na przegraną, jest to po prostu druga strona wygrywania."

Cytaty pochodzą z książki

"Usiądź i odpocznij - powiedział Mark. - Ja będę gotował."

*********************************************************************

Cytaty pochodzą z książki

Czytałam tę książkę z niemałym zachwytem, ale jednocześnie z przerażeniem. Jestem pełna podziwu dla kogoś, kto potrafi tak diametralnie odmienić swoje życie. Oczywiście, jest to możliwe tylko wtedy, gdy jest zgoda i chęć na taką zmianę. I, o ile życie na wsi i na gospodarstwie umiem sobie wyobrazić, tak wiele czynności, które się z tym wiążą - jakoś nie mieszczą mi się w głowie. Ale dowiedziałam się też wielu rzeczy: na temat krów, obsiewania pola i takich tam. Warto poczytać i się zastanowić nad tym konsumpcyjnym życiem, jakie prowadzimy.

Opowieść o życiowych wyborach, zmianach, a przede wszystkim podążaniu za marzeniem i pasją. Świetnie się czyta. Książka napisana z poczuciem humoru, dystansem do siebie.
Szczerze powiem, że aż sama przez chwilę pomyślałam - a może by tak przenieść się na wieś, wrócić do korzeni.

Kristin Kimball Brudna robota. Zapiski o życiu na wsi, jedzeniu i miłości Zobacz więcej