Śpiąc w płomieniu

Wydawnictwo: Rebis
Sleeping in Flame
megii24

Inne wydania

Powieść ta jest uważana za najbardziej błyskotliwą w dotychczasowej twórczości Carrolla. Walker Easterling, były aktor i scenarzysta, zakochuje się w Maris York, artystce i pięknej modelce. Rozkwitające uczucie powoduje, że jego życie nabiera nowego znaczenia, ale też coraz częściej przytrafiają mu się przedziwne historie. Easterling odkrywa w sobie zdolności do odczytywania przyszłości, ale...

Easterling odkrywa w sobie zdolności do odczytywania przyszłości, ale równocześnie odczuwa potrzebę poznania własnej przeszłości. Przypadkowo poznaje Venasque´a, tajemniczego człowieka o reputacji szamana, który pomaga mu wydobyć z mroku wiele jego poprzednich wcieleń.
Walker szybko uzmysławia sobie, że w jego życiu odżył nie rozwiązany konflikt z przeszłości, który zagraża jego miłości do Maris.

źródło opisu: z okładki

Opinie czytelników (1953)
wiech | 2017-04-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Magiczny realizm w doskonałym wydaniu!
Chciałam spróbować tego autora.
I wpadłam. W magiczny świat Carrolla. W świat bajki.
Wszystko się tu miesza - sen z jawą, fantazja z rzeczywistością.
Tak szalonej książki jeszcze nie czytałam.
Metafizyka. Reinkarnacja. Magiczne moce.
Roi się od absurdów.
Magik? Bajkopisarz? Sama nie wiem jak nazwać tego pisarza. Jego wyobraźnia jest niesamowita. Odjazdowa.
To bardzo oryginalna literatura. Magiczna.
Ale czy to moja bajka?… nie wiem.
Komu mogę polecić?… też nie wiem.
Zawrót głowy gwarantowany... to wiem. :)
I wiem, że Jonathan Carroll jest intrygującym pisarzem!!!

PS
Jak dobrze, że nie jestem świadoma moich poprzednich wcieleń. Strach pomyśleć. ;)

Roland | 2014-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2014

Kolejna błyskotliwa powieść Jonathana Carolla. Autor już od pierwszych stron urzeka czytelnika opowiadaną historią. Ponownie w zwykły świat bohaterów wkraczają zjawiska niewytłumaczalne. Znów książkę przepełnia magia. Po raz kolejny miejscem wydarzeń jest stary, dobry Wiedeń. Chociaż pojawiło się kilka nowych elementów, chociażby obecność bohatera z innej książki Carrolla, czy też sięgnięcie po baśnie. Carroll stworzył swoisty miszmasz, który bynajmniej nie ma cech chaosu.

Walker Easterling, były aktor poznaje w dramatycznych okolicznościach piękną modelkę Maris York. Szybko między nimi rodzi się uczucie. Jednocześnie wokół Walkera zaczynają się dziać dziwne zjawiska. Szybko dostrzega, że jest w stanie zobaczyć to co się zdarzy, ale również obrazy nie tylko z własnej przeszłości, ale także z poprzednich wcieleń. W jego życiu ożywa konflikt z minionych lat, który teraz zagraża miłości do Maris. Czy Walker zdąży odkryć prawdę o sobie nim będzie za późno?

Nie wielu jest...

Luiza | 2013-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2013

Carroll, jak to Carroll, ciągle mnie zachwyca ;)
Oczywiście po raz kolejny niespodziewane zakończenie, ale to już "normalne" u tego autora.
Ogólnie książka wciągnęła mnie od samego początku i nie nudziła ani razu, a tak nie miałam dawno, za to więc duuuży plus :)

Jest to pozycja, do której jeszcze na pewno wrócę.
Osobiście gorąco plecam! :)

Cammie | 2014-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2014

Książka jak zwykle rewelacyjna i nieprzewidywalna.
Zaczyna się jak zazwyczaj "zwyczajnie" mianowicie relacją z życia Walkera Easterlinga - rozpad małżeństwa, poznanie Maris kobiety na całe życie prześladowanej przez psychopatycznego byłego kochanka, relacja z najlepszym przyjacielem Nicholasem.
I wtem Carroll przenosi nas w wyjątkowy, magiczny świat, który jest absolutnie nieprawdopodobny i nieprzewidywalny. Wraz z Walkerem, posiadającym niespotykane zdolności, autor wciąga nas w jedną z baśni Braci Grimm.
Początek książki nie jest zbyt prosty, bowiem styl Jonathana Carrolla jest bardzo specyficzny, trzeba się w go "wczytać", jednakże książka niewątpliwie godna polecenia i przemyślenia, bowiem jego utwory wnoszą w życie czytelnika pytania i myśli, na które warto sobie samemu odpowiedzieć lub poszukać odpowiedzi. I oczywiście nieustannie pojawiający się Wiedeń. :) Dzięki Carrollowi, kiedyś to miasto niewątpliwie odwiedzę.

miki24gr | 2012-03-10
Przeczytana: 06 marca 2012

To kolejna przeczytana przeze mnie książka J. Carrolla. Coraz bardziej mnie fascynuje jego proza. Pogranicze jawy i snu, nastrój tajemniczości. Zaskakujący przebieg fabuły. Polecam!

Awenturyna | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Dobra, ale dla mnie nic poza tym. Przez pierwsze 100 stron tak naprawdę niewiele się dzieje, lektura trochę nudzi, trochę żenuje. Bo taka naiwna miłość jest dobra dla nastolatków, w wydaniu dorosłych osób budzi jedynie cień politowania. I denerwuje człowieka, bo z jednej strony sam chciałby taką miłość mieć, a z drugiej wie, że takie rzeczy to tylko w bajkach.
Na szczęście po pierwszych stu stronach ta piękna, ale nierealna miłość, staje się tylko jednym z wątków, a nie wątkiem głównym. Jesteśmy świadkami niezwykłych wydarzeń, magii mieszającej się z człowieczeństwem, baśni z realizmem.
Reasumując - jest kilka plusów tej książki:
1. Przywołanie baśni braci Grimm, o których w dorosłym życiu już niewielu z nas pamięta, a jeszcze mniej po nie sięga
2. Atmosfera tajemnicy towarzysząca czytelnikowi
3. Zaskakujące zakończenie
i pewnie jeszcze inne.
Ale jest też parę minusów. Nie czyta się tego jednym tchem i to jest chyba mój główny zarzut. Oprócz - oczywiście - przywołanej już naiwności...

Tinkerbelle | 2013-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2013

Powrót do Carrolla po 10 latach przerwy, wciąż wciąga, klimat fenomenalny. Nie jest to moja ulubiona jego powieść, dodatkowo, te napisane później nie robiły na mnie już takiego wrażenia. To, co mnie urzeka w jego powieściach to swoisty realny-nierealizm, możliwość zagłębienia się w świecie który mógłby być prawdziwy, choć nie jest, ale ta świadomość przychodzi dopiero po odłożeniu książki, w trakcie czytania wszystko wydaje się takie naturalne.
Jestem wielką fanką sposobu w jaki autor kreuje relacje między bohaterami powieści.

Kolejna książka Jonathana Carrolla, która porwała mnie bez reszty! Tak jak w "Krainie Chichów" akcja rozkręca się w połowie książki, powoli, a gdy zdążymy się odnaleźć i osiedlić w fabule, wszystko zaczyna się toczyć coraz szybciej i szybciej, doprowadzając nas do zaskakującego rozwiązania. Zręczne połączenie życia z baśnią, które po zakończonej lekturze nakłania do przemyśleń "jak to możliwe?" i "skoro ... to czemu nie ...?". Polecam oczywiście :)

Besia | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 19 października 2015

Dynamiczna,interesująca, naprawdę ciekawa, ale dla mnie już za bardzo bajowa. Tyle, że czasem fajnie jest poprzebywać w dobrej bajce.

dorota | 2012-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2012

Sięgnęłam po tę książkę zachęcona zapowiedzią z okładki, zgodnie z którą ma ona opisywać zdarzenia dziwne, tajemnicze. Przyznam, że lubię lektury opisujące zwykłe życie okraszone jednak elementami magii- takie współczesne bajki dla dorosłych. Gdy zaczęłam czytać stopniowo ogarniała mnie niecierpliwość, ponieważ bardzo długo nic tajemniczego się nie działo- ot, jeszcze jedna historia o miłości. Postanowiłam jednak dać książce szansę i przeczytać do końca. Nie żałuję tej decyzji. Jak już zaczęło się dziać, to na całego.
Reasumując, pomijając zbyt długie wprowadzenie, książkę czyta się bardzo przyjemnie, pozwala oderwać się od szarej rzeczywistości, skłania też chwilami do przemysleń na różne istotne dla myślącego człowieka tematy. Pewnie sięgnę prędzej czy później do innych pozycji tego autora.

zobacz kolejne z 1943