Bracia Lwie Serce

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Bröderna Lejonhjärta
megii24

Szłam przez cmentarz w Vimmerby i przeczytałam napis na jednym z nagrobków. „Tu leżą młodzi bracia Fahlen, zmarli w 1860”. I już wiedziałam, że to będzie opowieść o śmierci i dwóch braciach — mówi Astrid Lindgren. - Kiedy wybieraliśmy Emila do wersji filmowej, panował straszny zamęt, flesze błyskały wokół małego Janne Ohlssona. Kiedy wreszcie było po wszystkim, chłopiec wymknął się i usiadł na kolanach starszego brata. Przytulił się do niego, a brat go objął, pochylił się i pocałował go w policzek.
Wtedy ujrzałam przed sobą „Braci Lwie Serce” — opowiada Astrid Lindgren.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2004

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Diana23 | 2019-06-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Ksiażka mojego dzieciństwa,przeczytana z mojej własnej chęci .Niestety nie przerabialiśmy jej w szkole podstawowej ,dostałam w prezencie od mojej kuzynki.To piękna,smutna,chwytająca za serce historia o miłości braterskiej i poświęceniu.Zawiera głębokie prawdy i przekazuje ważne ,uniwersalne wartości.To opowieść o walce o to co słuszne,o siebie i o rodzinę,przyjaciół,o życie .Ciekawe przygody,zero nudy,głęboka miłość braci,którzy są najlepszymi przyjaciółmi. odnalezienie sensu życia,a także swojej tożsamości,mimo bardzo młodego wieku i przeniesienia się do innej krainy po śmierci .To wszystko sprawia,że ta historia jest ponadczasowa,można czytać w każdym wieku .Myslę,że każdy człowiek ją powinien przeczytać przynajmiej raz w życiu.Pamiętam jak płakałam przy pierwszym czytaniu w paru momentach,co najmiej na pięciu.Bardzo poruszyła mnie ta powieść,uczy o tym by pamiętać co jest ważne,by widzieć dobro nawet w najtrudniejszych momentach,by nie poddawać się tylko mieć nadzieję,że we...

Herodott | 2019-06-03

Piękna klasyka. Warto!

Karina | 2019-05-26

Czytałam wieki temu, ale do dziś dokładnie pamiętam okładkę i miejsce, gdzie czytałam tę zapierającą dech w piersiach powieść. Było to na letnich koloniach, moje łóżko stało przy oknie.

Maciej Lock | 2019-02-21
Przeczytana: 21 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka ta jest rzeczywiście piękną historią o przyjaźni, odwadze i poświęceniu. Napisana przyjemnym takim quasi-dziecinnym językiem. Wzruszająca i wciągająca. Nie podoba mi się jednak jej filozofia. Przedstawienie raju bez żadnej Istoty Wyższej, jako dziwne miejsce, gdzie zgodnie z katolicką wiarą każdy robi to, co lubi najbardziej, ale mimo tego pojawia się tam zło i nieszczęście. Do tego kwestia zakończenia, która sugeruje, że jednak raj nie jest ostatecznością, tylko... czym? Kolejnym światem? Jeszcze jednym wcieleniem? Pomieszanie z poplątaniem, bo z kolei filozofia wschodu mówi o tym, że reinkarnacji w istoty wyższe, a więc do lepszego świata, dostąpi się dzięki dobremu życiu, a tu bohaterowie przechodzą dalej dzięki samobójstwu. Ze względu na dyskusyjność tej warstwy powieści uważam, że książka absolutnie nie nadaje się dla dzieci. Nie wiem, czy jest jakaś religia czy system wierzeń, które by się odnalazły w tym, co nam zaproponowała autorka.

Magdalena | 2019-02-21
Przeczytana: luty 2019

Jedyne czego żałuję po przeczytaniu tej książki to to, że tak późno na nią trafiłam.
Przepiękna opowieść o miłości, przyjaźni, wytrwałości.

Nela | 2019-02-14

Książka z dzieciństwa. Ta pierwsza z ukochanych. Ta, którą się kończyło, by zacząć od nowa. O bohaterstwie, męstwie, przyjaźni, wierze. O odwiecznej walce dobra ze złem. Cudowny, uniwersalny przekaz. Uwielbiam to:)

Paweł | 2019-01-22
Przeczytana: 2012 rok

moja wyobraźnia osiągnęła dosłownie orgazm podczas spotkania z tą książką. XD

Ulubiona książka mojego dzieciństwa, teraz jedna z ulubionych córki. Baśniowy świat, w którym wszystko jest możliwe, a miłość zawsze wygrywa ze śmiercią. Do dzisiaj pamiętam te emocje, kiedy czytałam ją jako dziecko. Klasyka, którą pokochają nasze dzieci. Ponadczasowa, wciągająca, wzruszająca. Jako dziecko przeczytałam dwa razy i chętnie do niej wróciłam po latach.

golteria | 2018-10-19

Astrid Lindgren... Teraz literatura skandynawska, szwedzka stała się modna. Ale kiedyś była tylko Astrid i potem długo, długo nic. To jest autorka, której książki wyróżniają się rozumieniem dziecięcej natury, co więcej widać, że ona dzieci lubi!

Tymoteusz | 2018-09-22
Przeczytana: 2017 rok

Długa, trochę nudnawa, a szczególnie początek, ale potem jest 7/10.