Bracia Lwie Serce

Jung-Off-Ska
2012-01-01
2012-01-01
Teresa Chłapowska
literatura dziecięca literatura szwedzka bracia przygoda

Nie czytałam tego w dzieciństwie, a teraz nie bardzo rozumiem, jak można się tą bajką zachwycać. I nie bardzo trafia do mnie koncepcja życia po śmierci, w którym znów można umrzeć. To po co człowiek jest szlachetny za życia? Żeby po śmierci znów narażać swoją nieśmiertelną duszę na śmierć?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cudowna opowieść o nietoksycznej i bardzo wzniosłej braterskiej miłości Jonatana i Sucharka. Tragicznie umierających w bardzo młodym wieku jeden krótko po drugim i udających się najpierw do pierwszej krainy zaświatów - Nangilimy a potem Nangijali. Perypetie Obu Braci rozgrywają się w na poły baśniowych światach czerpiących pełnymi garściami z mitologii Skandynawskiej i legend ludów Północy. Katla i Skarn to bynajmniej nie jedyne potwory objawiające swe zabójcze piękno na kartach powieści. Jest tam jeszcze kilka potworów . . . . w ludzkiej skórze, równoważonych jednak przez cały oddział dobrych duchów. Na poły oniryczna, a na poły krwista aż do bólu i twardo stąpająca po ziemi fabuła.

Powrót do historii z dziecińtwa. Piękna, wzruszająca, dodająca otuchy.

Powrót do historii z dziecińtwa. Piękna, wzruszająca, dodająca otuchy.

Chyba to nie jest odpowiednia książka dla dzieci. Zaczyna się dość smutno - choroba Karola i nieszczęśliwa śmierć Jonatana. Potem mamy baśniową krainę, którą odbierałam jaką metaforę Nieba, więc wywało mi się , że "będą żyć długo i szczęśliwie" a tu zonk. Ani szczęśliwie, ani długo.

"Bracia Lwie Serce" to książka, którą poznałam już wiele lat temu. Do dzisiaj mam wspomnienie czytania jej pod drzewem czereśni w ogrodzie. Wtedy bardzo mi się podobała, czy tak było również i teraz?

Książkę przeczytałam w jeden dzień. Nie mogę powiedzieć, że jakoś bardzo się wkręciłam, po prostu nie jest zbyt długa i skomplikowana. Całą historię opowiada młodszy z braci - Karol.

Sama historia nie jest zła, opowiada o przygodzie pokonania tyrana. Samo przygotowanie to tego zadania jest całkiem dobrze opisane, ale ostatnie rozdziały mam wrażenie, że są napisane na szybko. Co trochę mnie rozczarowało.

Ostatni rozdział jest dla mnie w ogóle nieporozumieniem. Ja sama nie wiem jak mogłam zapomnieć, że ta książka zakończyła się w taki sposób. UWAGA SPOJLER! Bracia na koniec historii popełniają samobójstwo. Co więcej, opisane jest to tak, jakby to było coś dobrego! Co według mnie nie powinno mieć miejsca, szczególnie w książce dla dzieci. KONIEC SPOJLERU!

Mimo wszystko motyw braterskiej miłości jest cudowny. Pokazuje silną więź pomiędzy chłopcami. Jest to zdecydowanie jej największy plus.

W twórczości Astrid Lindgren jest kilka świetnych książek, które stały się klasyką literatury dziecięcej np. "Dzieci z Bullerbyn", "Pipi Pończoszanka" "Ronja - Córka Zbójnika", "Lotta z Ulicy Awanturników". To są książki, które miałem okazję poznać i śmiało powiedzieć że są bardzo dobre, wartościowe i warto aby dziecko je przeczytało.

Co do pozycji "Bracia Lwie Serce" mam mieszane uczucia. Dlaczego ?

Co do samej treści: Dwóch braci Karol i Jonatan po śmierci trafiają do krainy zwanej Nangijali. Tam walczą z tyranem, który podporządkował sobie część krainy.

Pierwsze dwa rozdziały (podobnie jak ostatni) opisujące sytuację braci, są w moim przekonaniu zdecydowanie nie dla dzieci: są bardzo smutne, bez przygotowania młodego czytelnika opisują od razu śmierć: najpierw Ojca, potem dwóch braci.

Kolejna sprawa: mówiąc wprost: nikt nie wie co czeka człowieka po śmierci a pisanie o tym że potem będzie ci lepiej niż teraz (choroba Karola) - przestanie cię boleć i będzie fajnie to nic innego jak zachęcanie do skrajnych zachowań w tym np. do samobójstwa. Nawet przy założeniu że istnieje coś takiego jak reinkarnacja i ktoś wierzy że tak jest, nie jest to temat dla dzieci - nie na tak wczesnym etapie ich rozwoju.

Jeśli chodzi o wydarzenia w samej krainie Nangijali to ok. Wzajemne oddanie, odwaga, miłość, walka ze złem - to wszystko wzrusza jest piękne i łezka się w oku kręci, choć nawet tu pokazane mroczne wydarzenia też niekoniecznie są dla dzieci jak np. Katla - opis jak się znalazła tam gdzie się znalazła i co ważniejsze, co robi.

Z pewnością książka nie pozostawia człowieka obojętnym. Wzbudza emocje. Z jednej strony pozwala odkryć to co dobre w człowieku: bezwarunkową miłość, oddanie, walkę o to co słuszne i wartościowe: ludzką wolność i godne życie. Z drugiej strony jest mroczna, brutalna, może pozostawić ślad w umyśle dziecka. W tym kontekście ZDECYDOWANIE odradzam czytanie tej książki zwłaszcza dzieciom młodszym. Moim zdaniem "Bracia Lwie Serce" w ogóle nie powinni się znaleźć w dziale literatury dziecięcej. Jeśli już to młodzieżowej.

Pozycja jak dla mnie bardzo trudna do jednoznacznej oceny dlatego 5 na 10. Nie ukrywam też ze zastanawia mnie niezwykle wysoka ocena tej książki, dlatego z zainteresowaniem przeczytam inne opisy.

Na koniec: Myślę że jeśli już ta książka ma trafić do dzieci, które mają ją przeczytać, to rodzice którzy tej pozycji nie znają, niech się zapoznają:-).

Co do pozycji "Bracia Lwie Serce" mam...

Recenzja z oprawą fotograficzną i muzyczną na http://kwyrloczka.pl/2023/10/30/o-tym-jak-prawdziwie-kochac-bracia-lwie-serce-astrid-lindgren/

KSIĄŻKA O ZADZIWIAJĄCYM POCZĄTKU

Bohaterami historii są dwaj bardzo kochający się bracia. Jeden z nich, młodszy, jest od urodzenia ciężko chory i w zasadzie leżąc w łóżku, z pełną świadomością swojego losu, oczekuje na śmierć. Starszy brat umila mu długie i nudne dni opowieściami o cudownej krainie – Nangjali, do której przenosi się każdy odchodzący z tego świata. Na to właśnie czeka i tak wyobraża sobie życie po śmierci dziesięcioletni Karol, chociaż strasznie mu smutno, że będzie musiał zostawić starszego brata i mamę. Dziwne jednak są losu koleje. Zupełnie nieoczekiwanie to Jonatan ratuje życie swojego chorego braciszka, a sam jednocześnie je traci. Fragment ten zdecydowanie wbija w fotel. Na usta cisną się pytania, ale jak to? Co to się teraz wydarzyło? Czemu, czemu tak się stało? Żadne z nich jednak niczego nie zmienia, Karolkowi pozostaje tylko czekać na własną śmierć, by znów móc zobaczyć brata.
Bracia Lwie Serce - Astrid Lindgren

KAROL ZWANY SUCHARKIEM W NANGJALI

Tak też wreszcie się staje. Karol umiera i tafia do tej cudownej upragnionej krainy, w której czeka na niego ukochany Jonatan. Od teraz Dolina Wiśni staje się jego nowym domem. Nie dzieje się jednak dobrze w Nangjali. Sąsiadująca z Doliną braci, Dolina Dzikich Róż jest okupowana przez paskudnego Tengila, jego czarną świtę i potworną Katlę. Wyciągają oni teraz łapska po nowy dom Karola i Jonatana, a chłopcy muszą stanąć w jego obronie.

WOLNOŚĆ PONAD WSZYSTKO

Czy teraz ciągle tak się pisze o umiłowaniu i wielkiej potrzebie wolności? Nie wiem. Nie spotkałam się w dotychczasowych naszych dziecięcych podróżach po literaturze z tym zagadnieniem. Przyznaję, że książki przychodzą do nas dość chaotycznie i nie kierujemy się w ich wyborze jakimiś specjalnymi kryteriami poza ideologiczną szkodliwością. Może tak o wolności pisać potrafią tylko Ci co, przeżyli wojnę? Niemniej w powieści Bracia Lwie Serce walka o wolność właśnie i o godność każdego człowieka stanowi zagadnienie najważniejsze. Wypływa ona bezpośrednio z miłości do drugiej osoby i pięknego świata, na którego zniszczenie nie można pozwolić, nawet za cenę własnego życia.

SMUTNE PRAWDY O WSPÓŁCZESNOŚCI

Powieść opisuje bardzo niepopularne w naszych czasach wartości. Poświęcanie siebie dla innych, umiejętność oddania życia za sprawę, za drugiego człowieka, za brata, nie są teraz modne. Z każdego medium sączy się w nas i nasze dzieci pochwała egoizmu, nastawienia wyłącznie na własne pragnienia i przyjemności. Od dziecka wmawia się wszystkim, że nasze osobiste bezpieczeństwo jest najważniejsze. (Pewnie da tego w jednej z recenzji przeczytałam, że książka przedstawia motyw śmierci szkodliwy dla dzieci). Na każdym kroku zabezpiecza się wszystkich przed ponoszeniem konsekwencji swoich działań. Żyjemy w niewoli, która nie wojną, a powolnym urabianiem, za aprobatą wielu wystraszonych ludzi, stała się naszą rzeczywistością. Dla tego wydaje mi się tak ważnym, aby o tej książce Wam opowiedzieć, chociaż jest to pozycja raczej chłopięca, opowiadająca o smokach, rycerzach i wojnie.

POCHWAŁA SAMOBÓJSTWA

Wyczytałam w komentarzach, że w powieści idealizuje się samobójstwo. I owszem jest taki moment, ale jest to samobójstwo raczej w kategorii Jezusa, idącego na śmierć, żeby uratować nasze dusze, a nie forma ucieczki od nieodpowiadającej nam rzeczywistości.

Myślę też, że wzbudzanie kontrowersji wśród czytelników, szczególnie dorosłych, to jednak zaleta powieści. Świat mierzymy bowiem swoją miarą, a nie miareczką dziecięcego rozumu, który jakbyśmy się nie wysilali nie postrzega trudnych wydarzeń tak dramatycznie jak my.

KSIĄŻKA O ZADZIWIAJĄCYM POCZĄTKU

Piękna historia, wiadomo, że bardziej dla dzieci, ale nawet starsza osoba może się wzruszyć.

nie wyobrażam sobie czytać tego w wieku 10 lat. Romantyzowanie samobójstwa nie powinno być dla dzieci🤡🤡🤡

Ulubiona książka mojego dzieciństwa i zarazem najpiękniejsza historia o braterskiej miłości, jaką czytałem.

• Lektury
  • Dzieciństwo