Wszystko dla niej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Krótkie formy". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Amea
978-83-934098-6-0
Madziulka

Obsesje, lęki, skrywane pragnienia , świat realny i baśniowy, a nade wszystko Ona. Za każdym razem inna. Silna, słaba, zaborcza, obojętna, bierna i aktywna. Kim jest Ona? Ofiarą? Oszustką? A może to wcale nie o Niej? Wszystko dla niej to zbiór opowieści , które układają się w obraz intymnych emocji, łączących lub dzielących bliskie – i nie tylko bliskie – sobie osoby. Czytelnicy odnajdą w...

Wszystko dla niej to zbiór opowieści , które układają się w obraz intymnych emocji, łączących lub dzielących bliskie – i nie tylko bliskie – sobie osoby. Czytelnicy odnajdą w tekstach Beaty Rudzińskiej kobiety, które czasem chciałaby zabić i mężczyzn, którzy wolą lalki od kobiet. Znajdą też mówiące zwierzęta: psy na błękitnych smyczach i pchły, które widzą i wiedzą najlepiej.

W barwnych obrazach Beata Rudzińska tworzy literaturę, która wgryza się i wsysa w myśli i w pamięć Czytelników.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Isadora | 2012-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2012

"Jakie to wszystko zwyczajne, gdy patrzy się na to z boku. Jakie ponure i nie do ogarnięcia, gdy osobiście się przeżywa"

Zbiór czternastu opowiadań autorstwa Beaty Rudzińskiej opatrzony tytułem "Wszystko dla niej" to zupełnie niepozorna książeczka nieśmiało i jakby mimochodem wtapiająca się w naszą codzienność, próbująca się w niej zakorzenić - z całkiem dobrym rezultatem. Choć zawiera proste historie opisujące życiowe ludzkie dramaty - małżeńskie zdrady, rozpadające się związki, wypalające się namiętności, samotność w tłumie ludzi, poczucie zmarnowanego życia, wyalienowania, niespełnienia, pustki, a także duchowe rozterki, skrywane pragnienia i lęki, tłumione emocje lub wręcz przeciwnie, uczucia wybuchające z gwałtowną siłą, czyli wszystko to, co znamy z własnego doświadczenia i możemy odnieść do konkretnych życiowych sytuacji - nie znajdziecie w nich niczego stereotypowego i banalnego, każda z nich jest wyjątkowa i niezwykle osobista. Wrażenie to potęgują oszczędne, pełne...

Margoo | 2013-07-14
Przeczytana: 2012 rok

Z pozoru niezależna, piękna i szczęśliwa. Z przystojny mężem u boku, w idealnym domu, z gromadką wspaniałych dzieci. Współczesna kobieta. Spełniona pod każdym względem.
Z pozoru… bo świat często nie jest dla niej ani idealny ani piękny. Niekiedy wcale nie czuje się ani spełniona ani kochana. Znużona ciągłym udawaniem miłości do męża. Rozgoryczona i wiecznie zmęczona matka. Samotna. Zdradzana. Niedoceniana.

Beata Rudzińska w swojej książce „Wszystko dla niej” rysuje nam prawdziwy obraz kobiety współczesnej. Nie tej z pierwszych stron gazet i podziwianej przez innych ale tej, która siedzi w każdej z nas. Przedstawia kobietę taką, jaka jest naprawdę. Taką, która pod idealną fryzurą i starannym makijażem ukrywa wszystko to, o czym nie mówi się głośno. A przynajmniej, mówić nie powinno.

W 14-tu krótkich opowiadaniach autorka przedstawia nam różnorodne portrety kobiet. Kobietę, która nie czując się spełniona przy mężu, znajduje prawdziwe spełnienie w ramionach innej kobiety. Tę,...

Lubię opowiadania. Uważam, że krótka forma jest sycąca i adekwatna do naszych szybkich czasów, w których liczy się błyskawiczny przekaz. Jednocześnie wierzę, ze skondensowana historia może być przyczynkiem do głębokich refleksji.*
Pozwoliłam sobie na początek zacytować słowa autorki, których użyła w rozmowie z Martą Szarejko z nieistniejącego już miesięcznika Bluszcz.
Bardzo lubię opowiadania. Szczególnie te, które na niewielkiej przestrzeni, kryją bogatą treść, kondensację tego wszystkiego, co w powieści zajmuje kilkadziesiąt stron. Tu nie ma miejsca na zbędne słowa. Ważna jest ich oszczędność, ale także złożony sens, który musi mienić się tęczą.
Tak jest w przypadku tego niewielkiego zbiorku autorstwa Beaty Rudzińskiej. Czternaście krótkich opowieści, które w zasadzie nie traktują o niczym nadzwyczajnym. Ot, zwykła codzienność, w której obraz wtapia się miliony kobiet. A jednak ta codzienność, dzięki zdolnościom autorki jest tak fascynująca, tak prosta, a jednocześnie...

miqa | 2013-01-13
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 13 stycznia 2013

(...)
Ta niedługa, bo licząca sobie 164 strony książeczka należąca do serii “Krótkie formy” prezentuje nad wyraz wartościowy zbiór 14 opowieści, których elementem łączącym jest “Ona” – kobieta. Autorka postarała się, by każde opowiadanie, choć łączy je wszystkie jeden czynnik – kobieta – były kompletnie różne. Oczywiście mężczyzny tu także nie zabraknie :) Ponieważ to właśnie kobieta ma być bohaterką opowiadań, możemy porównać każdą z bohaterek i ze smutkiem stwierdzić, że życie kobiety jest nie tylko przerażająco melancholijne, ale także zaskakująco przewidywalne w swoim szybkim przemijaniu. Rodzimy się, dojrzewamy, kwitniemy, mamy dzieci lub nie, przekwitamy, starzejemy się i umieramy.
(...)

[Całość recenzji na moim blogu: http://miqaisonfire.wordpress.com/2013/01/13/287-wszystko-dla-niej-beata-rudzinska/ Zapraszam]

Lexie | 2016-02-23
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka składa się z kilku opowiadań o różnej tematyce, aczkolwiek jest coś, co je wszystkie ze sobą łączy. Tym łącznikiem według mnie jest ludzkość oraz nasze zachowanie wobec różnych sytuacji, jakie się nam przydarzają.
Ogólnie książka jest dobra. Lekka, przyjemna. Polecam na samotne wieczory przy dobrej herbacie lub kakao.

bibliofilka | 2012-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2012

Ewa - znudzona codziennością gospodyni domowa, Barbara – nauczyciela biologii, w której nowy, młodszy kolega z pracy wzbudza namiętność, dawno już wypaloną, mężczyzna przyłapujący swoją żonę w łóżku z kochankiem, inny mężczyzna, dla którego ideałem kobiety jest erotyczna lalka, małżeństwo pracujące w Anglii, Franek walczący z nadwagą, aby się przypodobać na nowo żonie, kobieta, która podpala własne mieszkanie, bo nie jest w stanie rozpalić żaru we własnym małżeństwie – to tylko niektórzy z plejady bohaterów krótkich opowiadań Beaty Rudzińskiej znajdujących się w tomiku “Wszystko dla niej”.

Dość sceptycznie podchodziłam do tych opowiadań, myślałam, że będą zbyt banalne. Tymczasem zamiast spodziewanego rozczarowania, przeczytałam 14 niesamowitych historii, takich do bólu prawdziwych. Beata Rudzińska porusza trudne problemy, takie z którymi miało do czynienia większość z nas, jeżeli nie osobiście, tu u bliskich znajomych. Ze wszystkich opowiadań przebija się smutek, poczucie...

Klaudia Lewandowska | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Nie w moim stylu, chociaż ciekawe. Widzę zarzuty, że wtórne, że słabe. Moim zdaniem, gdyby tak zajrzeć przez ścianę do sąsiada/sąsiadki, to można by napisać kilka podobnych krótkich opowiadań. Niestety. Brutalna rzeczywistość z kobiecej perspektywy w lapidarnej formie.

adorable | 2012-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2012

Beata Rudzińska jest zarządcą wydawnictwa Amea oraz pomysłodawczynią i współautorką antologii opowiadań: "Babskie Gadanie", "Dziewczyńskie bajki na dobranoc", "Nie pytaj o Polskę" i "Wbrew naturze". Młodsi czytelnicy znają ją z "Baśniowych okruszków". Powyższe antologie od dawna kusiły mnie i zachęcały do przeczytania, jednak nigdy nie miałam okazji ku temu. W końcu dostałam propozycję zapoznania się z twórczością pani Beaty, zatem nie mogłam odmówić.

"Wszystko dla niej" to zbiór czternastu opowiadań. W każdym z nich występuje kobieta. W niektórych opowieściach stanowi jedynie tło przedstawianych wydarzeń, a w innych jest główną postacią nadającą sens opisywanym historiom.

Opowiadania są krótkie, ale poruszające istotne problemy, na które natykamy się w codziennym życiu. Znajdziemy tu homoseksualizm, który nadal jest niemile widzianym zjawiskiem oraz tematem tabu. Spotkamy kobietę pragnącą czułości i...

figlarna24 | 2013-01-14
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Zbiory opowiadań rzadko czytam. Być może jest to błąd i mam złe nastawienie do tego typu formy słowa pisanego. Ale nie mogłam pozwolić, by dłużej ta pozycja leżała na półce. Czas opróżniać własne stosiki i tak czynię.

Nazwisko Rudzińska, a właściwie Beata Rudzińska było mnie do tej pory kompletnie obce. Po przeczytaniu informacji na obwolucie okładki wiem już , że autorka to nie tylko kobieta pióra, ale i kobieta twardo stąpająca po ziemi, gdyż jest ona osobą decyzyjną w Wydawnictwie Amea. Pisarka jest także pomysłodawczynią i współautorką antologii opowiadań: "Babskie gadanie" (2007), "Dziewczyńskie bajki na dobranoc"(2008), "Nie pytaj o Polskę" (2009) oraz "Wbrew naturze" (2010). Dla młodego czytelnika też się coś znajdzie. Otóż są nimi "Baśniowe okruszki" (2007).

Jak wcześniej wspomniałam "Wszystko dla niej" jest zbiorem opowiadań. Opowiadań jest czternaście. Są one króciutkie, ale literacko bardzo wartościowe, oplecione pięknymi słowami, zawierające różnorakie przesłania. A...

projekt_książki | 2017-03-26

Generalny remont życia wciąż w fazie planowania. To o mnie, ale i o niej. Ona ma na imię Ewa. Jest żoną, matką a czasem, kiedy raz do roku wyrwie życiu chwilę dla siebie, także marzycielką. Marzy o innym życiu. O tym, by zacząć robić coś kreatywnego. Najczęściej marzy o pisaniu. Grzęznąc w codzienności plany życiowej rewolucji wciąż odkłada jednak na później. A może nawet o nich zapomina. Przysypane rutyną nie przypominają o sobie zbyt często...

W przeszłości zdarzało się, że Ewa zaczynała coś robić. Fotografować, piec angielskie torty, malować, pisać... Ostatecznie nic jednak z tego nie wychodziło. Brak czasu? Brak odpowiednich warunków, brak możliwości? A może nieodpowiedni moment? Bo przecież nie sama Ewa, która tak pragnie tej zmiany. A może?

Dlaczego, tak trudno jest zacząć robić to, czego się naprawdę pragnie? Dlaczego tak łatwo jest złamać daną samej sobie obietnicę „poprawy”?

Finalnie Ewie udaje się zmobilizować. Kiedy zasiada do komputera i zaczyna pisać wierzę, że tym...