27, czyli śmierć tworzy artystę

Wydawnictwo: W.A.B.
27, eli kuolema tekee taiteilijan
literatura fińska
WAB

Dla Angie dwudzieste siódme urodziny stanowią trudną cezurę. W końcu na kłopotliwie powracające pytanie o cel w życiu znajduje równie kłopotliwą odpowiedź – musi osiągnąć sławę i umrzeć młodo, jak Kurt Cobain! Chaotycznie podejmowane decyzje i chęć ucieczki od własnego życia prowadzą dziewczynę na fińską wieś, gdzie osiedla się obok rodziny, która opuściła miasto, żeby wychować trójkę dzieci w bliskości z naturą. Dotarłszy tam, Angie bierze się do pisania.Oprócz głównej bohaterki i żyjącej ekologicznie rodziny usłyszymy Pana Prosiaczka, tajemniczą Kasandrę i samochód, który rejestruje wszystkie dialogi. Wielość perspektyw składa się na gatunkowy kolaż – trochę tu komedii i farsy, trochę tragedii. Ironia i dystans łagodzą niepokój bohaterów, ich obsesje Salmela obraca w satyrę, a czułość miesza z ciętym dowcipem.
Wyjątkowo dojrzała powieść debiutującej pisarki o aspirującej pisarce.

Salmela to obdarzona żywym poczuciem humoru pisarka, która trafia w samo sedno fińskości.
„Ellit”

Zderzenie chaosu życia rodzinnego z artystowskim temperamentem ambitnej pisarki Angie to wspaniale poprowadzony wątek. Salmela z łatwością sięga po rozmaite środki literackie, pisze lekko i dowcipnie.
booksfromfinland.fi

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2012

źródło okładki: www.wab.com.pl

vampireheart | 2017-11-08
Przeczytana: 12 października 2017

Książkę "27, czyli śmierć tworzy artystę" chciałam przeczytać, odkąd rzuciła mi się w oczy wśród literatury fińskiej. Jak więc mogłabym sobie odmówić przyjemności i nie sięgnąć po ten tytuł, skoro zahaczał on o jeszcze dwa interesujące dla mnie obszary - artyzm i śmierć?

Na ponad 360 stronach miała zostać opowiedziana historia dwudziestosiedmioletniej Angie, próbującej ze swojego nędznego życia zrobić coś. Nie ma jeszcze pomysłu, co tym czymś mogłoby być, niemniej wie, że musi to być rzecz ogromnej wagi. Musi spłodzić epokowe dzieło, które zapisze ją na kartach dziejów ludzkości. Wertuje historie wielkich artystów, spostrzegając, że tworzyli oni swoje kultowe dzieło bardzo młodo i umierali w wieku 28 lat. Czas więc tyka, bo dziewczynie właśnie wybił 27 rok życia. Podejmuje w końcu decyzję, że jedyne, co potrafi, to pisanie, więc jej twórczym dzieckiem stanie się książka.

Gdybym...

Anna | 2016-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 28 listopada 2016

Ojej, co za nuda. Zaburzona 27-latka, która nie wiedząc co ze sobą począć w życiu, udaje pisarkę. Chce umrzeć przed ukończeniem 28. roku życia i dołączyć do tzw. klubu 27, ale i tu sukcesu niestety nie osiąga. O Angie można chyba powiedzieć, że to artystka ze spalonego teatru: teatr (czyli talent) już dawno spłonął (o ile w ogóle istniał), a artystka nadal uważa się za gwiazdę i tworzy pisaninę, której bez wstydu na widok publiczny wystawić nie można. Najtrafniejsze uwagi ma kot- jedyny racjonalny narrator w tej książce.

ciociasamozloeluta | 2014-05-13

„27, czyli śmierć tworzy artystę”miala mnie zaskoczyc. Klub 27 jak wiadomo, skupia wszystkie gwiazdy, ktore niestety ...umarly. Myslalam, ze ksiazka daje cos z boskosci gwiazd, obojetnie jakiej profesji. Zawiodlam sie. Myslalam, ze bedzie to opowiesc o Finlandii. Owszem, byla ale nie o zderzeniu kultur i tozsamosci. Bohaterka stara sie wchodzic w role i wytykac pozostalym bohaterom zludzenia jakie posiadaja. Wskazywac palcem ich zyciowe postanowienia. Miedzy innymi potrzebne jest to studentce do zdobycia posmiertnej slawy. Wszystko przed 28 rokiem zycia. Chce wszystkim udowodni swa wyzszosc. Nie jako nadczlowiek ale przede wszystkim jako kobieta, studentka i artystka. Niepotrzebnie - i na zachete ksiazka mila ale niestety nie porywa.

Ilość stron: 365
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce w którym było napisane o wątku związanym z pisaniem. Lubię tego typu fabułę.
Występuje czterech narratorów:
samochód – Opel Astra
prosiaczek – zabawka dziecka
kasandra – kot
Abgie – przyszła pisarka
Najmniej interesujące są teksty pisane z punktu widzenia auta. Średnio ciekawe są wydarzenia z życia rodziny z dziećmi, które relacjonuje Prosiaczek, a także opisy kota o imieniu Kasandra. Najciekawsze są losy przyszłej pisarki – Angie. Jej prawdziwe imię to Marta. Próbuje ona napisać książkę, dzieło życia.
Cała treść „27 czyli śmierć tworzy artystę”to nie zbyt ciekawa lektura. Myślałam, że będzie więcej o pisaniu, jak Angie wydaje książkę, a ona nawet jej ostatecznie nie napisała.
Jest to dzieło lepsze od tych, których nie skończyłam czytać, ale też nie jest takie dobre żeby się tym zachwycać.

fioletowa | 2014-03-12

Zaczynając czytać tę lekturę nieco się pogubiłam, a wszystko za sprawą narracji. Po kilkudziesięciu stronach wszystko ładnie się wyklarowało i uporządkowało, pozostawiając przyjemność czytania. Jest to chyba pierwsza pozycja na mojej liście- z tych przeczytanych- o tak nietypowej strukturze narracyjnej w dodatku, zawierająca literacki misz masz. Autorka zmusza czytelnika do myślenia, co bardzo mi się podoba.
Główną bohaterką jest 27 letnia Angie, która w przeciwieństwie do większości swoich rówieśników nadal poszukuje swojego miejsca i celu w życiu, nie ma pracy, skończonych studiów, męża i dzieci. Jej marzeniem jest zostanie wziętą pisarką, a raczej stworzenie dzieła przez które zapisze się w pamięci ludzkiej na zawsze – jako, że nie ma talentu muzycznego, jak wszyscy z „klubu 27” do którego chciałaby dołączyć. Na realizację tego przedsięwzięcia nie ma zbyt wiele czasu, gdyż wielkimi krokami zbliżają się jej urodziny. W poszukiwaniu natchnienia decyduje się wyjechać do Finlandii,...

Ewa K | 2012-09-06
Przeczytana: 03 września 2012

Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin, Jim Morrison, Kurt Cobain, a ostatnio również Amy Winehouse. Wszyscy znani i podziwiani. Pożegnali się z tym światem w wieku 27 lat i tym samym stworzyli pośmiertnie Klub 27[1], w którego skład weszło prawie 40 popularnych osobistości. Każda z nich zmarła w kwiecie wieku. Czy w takim razie 27 jest jakąś liczbą śmierci? Czy to punkt graniczny, po przejściu którego pozostaje tylko nicość? Na te pytania próbuje właśnie odpowiedzieć Angie - bohaterka debiutanckiej książki Alexandry Salmeli pt.: "27, czyli śmierć tworzy artystę".

Przed rozpoczęciem lektury zapoznajmy się jednak bliżej z jej autorką. Alexandra Salmela jest z pochodzenia Słowaczką, a jej prawdziwy dom znajduje się w Finlandii, gdzie książka "27, czyli śmierć tworzy artystę" doczekała się literackiej nagrody dziennika "Helsingin Sanomat". Rosnąca popularność tej książki w Skandynawii przyczyniła się również do licznych tłumaczeń na terenie całej Europy. W Polsce debiutancka...

Łukasz | 2015-08-19
Przeczytana: 20 lipca 2015

„27, czyli śmierć tworzy artystę” autorstwa Alexandry Salmeli jest bardzo oryginalną książką. Trudno odszukać mi w pamięci inną pozycję z rynku czytelniczego, która łączyłaby w sobie tyle stylów pisarskich. W swojej oryginalności autorka momentami posuwa się jednak odrobinę za daleko, co wzbudza u mnie mieszane uczucia.

Powieść zaczyna się bardzo sympatycznie. Z pomocą czwórki narratorów śledzimy losy Angie, niespełnionej pisarki, oraz zamieszkującej odludne tereny Finlandii rodzinki z trójką małych dzieci. Każdy narrator posiada własny styl opowiadania o wydarzeniach. Angie, która tak naprawdę ma na imię Marta, opisuje otaczające ją środowisko tak, jakby spisywała pamiętnik. Przelewa na karty książki swoje ponure odczucia, dzięki czemu możemy dobrze poznać jej charakter. Inny rodzaj pamiętnika widzimy we fragmentach opowiadanych z perspektywy Pana Prosiaczka, pluszowej zabawki w kształcie – kto by się spodziewał – świnki. Jego relacje są przepełnione zachwytem i umiłowaniem...

encaminne | 2014-10-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 10 października 2014

"Dzisiaj kończę dwadzieścia osiem lat.
Żyję.
Kurwa mać."

Proszę wybaczyć mi ostre słowa, ale inaczej zacząć się nie dało. To trudny dzień, trudny dla kogoś, kto wychowywał się na przełomie lat 80-tych i 90-tych, kiedy pewne nazwiska znaczyły znacznie więcej niż teraz. Niemal mitycznej liczby 28 lat nie przekroczyli wszyscy członkowie Klubu 27, artyści, muzycy, zagubione dzieci XX (a przykład Amy Winehouse udowadnia, że także XXI) wieku - Morrison, Hendrix, Joplin, Cobain, Buckley... i wielu innych, których nazwiska obrosły dziś pajęczyną legend. I nie chodzi o to, że gdziekolwiek się wybieram, że fascynuje mnie śmierć, że uważam samobójstwo za chwałę. Nie w umieraniu rzecz, ale w życiu, w spełnieniu, w dokonaniach. I kiedy człowiek ma chwilę na zastanowienie czasem dokonuje rozliczeń i powstaje pytanie: czy to, co jest, wystarcza na 28 lat? 10 220 dni? 245 280 godzin? Że o minutach nie wspomnę?

Ten trudny dzień postanowiłam świętować (?) z książką Alexandry Salmeli 27, czyli...

jjon | 2012-08-13
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2012
Przeczytana: 07 sierpnia 2012

27, czyli śmierć tworzy artystę - tytuł przedziwny, a to, co się w nim kryje zadziwia jeszcze bardziej. Jest to myśl zawierająca pomysł głównej bohaterki na życie, a ściślej mówiąc, pomysł na to, jak owo krótkie życie dobrze zakończyć. Marta, która woli by nazywano ją Angie, kończy dwadzieścia siedem lat i chce szybko dokonać czegoś szczególnego, co pozwoliłoby jej zyskać sławę. Wtedy mogłaby rozstać się z życiem i dołączyć do grona znanych artystów, takich jak Jim Morrison, Brian Jones, Janis Joplin, Jimi Hendrix, którzy odeszli w dwudziestym ósmym roku życia w tragicznych okolicznościach. Problem w tym, że Angie nie ma zdolności muzycznych. Nie zraża się jednak, lecz postanawia pójść w stronę literatury i napisać genialną powieść. Wiąże się to zresztą z kierunkiem jej obecnych studiów – filologię fińską w Pradze. Postanowieniu ma sprzyjać zmiana otoczenia – Angie wyjeżdża więc do Finlandii, dokładnie – na jakieś fińskie odludzie, gdzie korzysta z mieszkania swego wykładowcy....

Nigdy, żadnej książce, nie wystawiłam tak niskiej noty, ale niestety nadszedł ten mało optymistyczny moment. Jak dla za wiele perspektyw - niekiedy staje się to atutem, jednak w tym przypadku lektura dostarcza wrażenia zupełnego chaosu. Temat najciekawszy z możliwych, Klub 27, zjawisko owiane tajemnicą, którą niemalże każdy na pewnym etapie swojego życia usiłował zgłębić i chyba tylko za to daję pojedynczą gwiazdkę, realizacja woła o pomstę do nieba.

Exodus