literatura piękna
dona

Dziewczyńskie bajki na dobranoc to książka, którą czyta się jednym tchem. Przewrotnie, refleksyjnie i z humorem odkrywa przed nami świat dorosłych, niewyspanych księżniczek, asertywnych Kopciuszków, pewnych siebie Czerwonych Kapturków, a nawet podstarzałego Wilka. Autorki tej książki zachęcają do przypomnienia sobie znanych baśni, a także do zastanowienia się nad tym, co by było gdyby losy wszystkich księżniczek i królewien potoczyły się inaczej, niż to zapisano? Może Kopciuszek wcale nie chciałby iść na bal, ani wkładać niewygodnych pantofelków? Może Śpiąca Królewna budząc się, wcale nie marzyłaby o Księciu z bajki? Dziewczyńskie bajki na dobranoc to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek zmierzyło się z symboliką starych opowieści, błyskotliwie je interpretując.

Vagabunda | 2017-08-22
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

No moim zdaniem całkiem ciekawy pomysł na stworzenie całkiem nowej wersji najpopularniejszych baśni. Ale tak szczerze tylko trzy tak naprawdę mi się podobały. Ale i tak polecam. :)

Weronika Piekutowska | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Rzadko oddaję książkę do biblioteki bez dokończenia jej, ale tym razem nie dałam radę. Przez pierwsze dwa opowiadania przebrnęłam bez zachwytu, ale na prawdę chciałam ją skończyć, jednak trzecie opowiadanie sprawiło, że się poddałam. Oczekiwałam całkiem czegoś innego, ciekawych opowiadać z nutką pikanterii jak to dla dorosłych. Jednak dostałam opowiadania dla mnie całkiem niezrozumiałe, bez ciekawej fabuły, jakby wymyślone przez niezbyt rozgarnięte gimnazjalistki. Niestety nie znajduje żadnych pozytywnych cech tej pozycji, stąd tak niska ocena.

Nina | 2016-07-08
Przeczytana: 22 lipca 2015

Historie mało oryginalne. Jakieś, takie naciągane. Wiele ciekawych nazwisk wśród autorek, niestety niewiele wnoszą do tego zbioru opowiadań.

Ula Michalak | 2015-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

jedną bajkę ominęłam, a ja nie omijam nigdy...

Jolene | 2015-07-11
Na półkach: Przeczytane, 2015, Posiadam
Przeczytana: 11 lipca 2015

Współczesne reinterpretacje znanych z dzieciństwa historii, takich z ulubionymi bohaterami wydają się niezwykle interesujące. Jak głosi opis z tyłu okładki „”Dziewczyńskie bajki na dobranoc” to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek zmierzyło się z symboliką starych opowieści, błyskotliwie je interpretując”. Z tą błyskotliwością jest różnie. Wśród osiemnastu opowiastek znalazłam jedną perełką i maksymalnie jeszcze trzy (sic!) inne, które przyjemnie mi się czytało. Resztę męczyłam żmudnie przez kilka miesięcy. Część z utworów byłą tak nieczytelna, że nawet po dłuższym zastanowieniu nie byłam w stanie wyłapać ich sensu, a w pozostałych chyba nawet same autorki miałyby problem z określeniem, co takiego ważnego chciały przekazać.

Jak wyglądałby świat,gdyby baśnie zostały przeniesione do teraźniejszości? Idealnym przykładem, moją wspomnianą już perełką tego zbioru jest „Kaczucha” Chmielewskiej. Cytat powyżej też pochodzi z „Kaczuchy”. Łatwo można się domyślić, że autorka za...

gogenzola | 2015-06-16
Przeczytana: 03 maja 2015

Czas się chyba przyzwyczaić, że w zbiorze opowiadań z reguły można trafić na kilka ciekawych i większość przeciętnych ze sporymi predyspozycjami do "nudne". Tym bardziej, że zadany temat daje dość ograniczone pole do popisu, więc trzeba mieć naprawdę dużą wyobraźnie i bardzo lekkie pióro, żeby sprostać. Inaczej powstają jakieś wydumane gnioty, których niestety w tym zbiorku nie brakuje. Plus tego typu pozycji jest jeden - nie trzeba się czytać bez przerwy, można sobie tę "przyjemność" dawkować po jednym i odkładać bez tracenia wątku. Mi lektura całości zajęła jakieś pół roku, co oznacza, że nic mnie w niej nie zainteresowało na tyle, żeby zintensyfikować częstotliwość.

alepio | 2015-03-15
Przeczytana: 14 marca 2015

Bardzo chciałam przeczytać Dziewczyńskie bajki, ze względu na dwie autorki, które uwielbiam- Joannę M.Chmielewska i Grażynę Plebanek. Obie mnie nie zawiodły, i Kaczucha na bazie Brzydkiego kaczątka tej pierwszej i K. na bazie Królowej Śniegu tej drugiej mnie uwiodły. Te bajki powodują dwie rzeczy: po pierwsze powrót do dzieciństwa, bo chcąc nie chcąc przypominają często dawno zapomniane bajki, po drugie są bardzo emocjonalne, nostalgiczne i mroczne.
Na cztery łopatki powalił mnie fakt, że książki nie ma w żadnej filii mojej biblioteki dla dorosłych, musiałam się po nią wybrać do biblioteki dla dzieci i młodzieży.... Cóż, jak "bajki" to tylko do jednego worka trzeba było ja wrzucić.... Ciekawa jestem co zrozumiałoby jakiekolwiek dziecko z np ostatniego opowiadania Zofii Soliłło, które mnie samej sprawiło niemałą trudność. Zresztą to właśnie opowiadanie jest świetnym podsumowaniem książki i wartości , które przekazują wszystkie opowiadania. Nie mogę się oprzeć żeby nie zacytować...

jackie19 | 2015-01-30
Przeczytana: styczeń 2015

Kto z nas w dzieciństwie nie czytał bajek? To one wprowadzamy nas w tajemniczy i niezwykły świat księżniczek, smoków, złych macoch oraz dobrych wróżek.
Która z dziewczynek nie marzyła o księciu na białym koniu? Albo o wielkim balu, zorganizowanym specjalnie na jej cześć?
Wszystkie te marzenia miały jeden wspólny pierwiastek: każdy chciał żyć długo i szczęśliwie! W życiu dorosłym czasem powracamy do tych opowiadań i marzeń.
Kilka kobiet, pisarek, postanowiło nawet napisać na ten temat swoje własne, krótkie opowiadania.
"Dziewczyńskie bajki na dobranoc" to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek zmierzyło się z symboliką starych opowiadań, bajek, które każdy z nas zna z dzieciństwa. Autorki napisały historie na podstawie ów baśni, jednocześnie pokazując nam, że warto, każda znana nam opowiastkę odczytywać po swojemu, szukając w niej podpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Pisarki nie przypominają jednak szczegółowo znanych historii, lecz przedstawiają opowiadania, które...

julia | 2012-03-08
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 08 marca 2012

Gdy wszystkie piękne baśnie wymyślono dzisiaj zapewne właśnie tak by wyglądały. Ta pozycja to uroczy zbiór opowiadań, a właściwie bajek opowiedzianych na nowo. Bohaterki nie żyją dawno temu i za górami i za lasami są tu i teraz. Na początku nie mogłam się oczywiście doczekać nowej wersji „Piękna i Bestia”, ale okazało się że wszystkie opowiadania są ciekawe.
Najbardziej urokliwe stało się dla mnie ostatnie opowiadanie ze zbioru „Splątanie, czyli bajka nowoczesna z kotem w tle”. Opowiadanie bardzo filozoficzne, ciepłe, prawdziwe. Traktujące o słowie pisanym, o czytaniu, o życiu i dorastaniu. I co niezmiernie ważne, bajka z kotem w tle...
Zbiór jest świetną lekturą na wieczór, zabawną, pouczającą i dla wszystkich, którzy czują sentyment do baśni.
Cały zbiór oceniam na 6/10 w mojej skali literackiej.

monidecor | 2012-01-03
Przeczytana: 10 grudnia 2011

Kto z z nas nie czytał w dzieciństwie bajek? To one zabierały nas w niezwykły świat księżniczek, smoków, stworów i pokazywały niezwykłe historie z happyendem. Niektóre z nas brały sobie to do serca i w dorosłe życie wchodziły z wizją, że może istnieć książę na białym koniu i porwać nas do zamku gdzie będziemy żyli długo i szczęśliwie.

"dziewczyńskie bajki na dobranoc" przedstawiają współczesne przełożenie znanych i lubianych z dzieciństwa bajek na obecne realia. To zbiór opowieści osiemnastu autorek które pozwoliły sobie zinterpetować po swojemu znane bajki takie jak kopciuszek, czerwony kapturek czy calineczka. Niektóre z tych interpretacji prawie wcale nie przypominają swoich oryginałów. Niektóre z nich są pełne symboliki trudnej do odczytania i mogą być niezrozumiałe dla czytelnika. Jednak wiele z nich czyta się z zapartym tchem i pozostaje w pamięci.

Próbowałam tą książkę czytać sobie na dobranoc (jak tytuł podpowiada) po jednym opowiadaniu, ale tak mnie wciągnęła że...