Dziewczyńskie bajki na dobranoc

Okładka książki Bluszcz, nr 6 (45) / czerwiec 2012 Joanna Bator, Rafał Bryndal, Sylwia Chutnik, Łukasz Drewniak, Katarzyna Enerlich, Jan Gondowicz, Gerald Gustavsson, Ignacy Karpowicz, Szymon Kloska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Wojciech Krzyżaniak, Wojciech Kuczok, Stanisław Łubieński, Marek Łuszczyna, Tomasz Pindel, Dominika Płońska, Redakcja magazynu Bluszcz, Dawid Rosenbaum, Beata Rudzińska, Anna Saraniecka, Elif Shafak, Izabela Stachowicz, Marta Szarejko, Maliwna Wapińska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Liao Yiwu, Wioletta Zatylna, Robert Ziębiński
Bluszcz, nr 6 ... Joanna Bator, Rafał...
Okładka książki Wbrew naturze Natalia Bobrowska, Agnieszka Drotkiewicz, Anna Janko, Włodzimierz Kowalewski, Marta Mizuro, Grażyna Plebanek, Beata Rudzińska, Zyta Rudzka, Hanna Samson, Tomasz Sobieraj, Izabela Sowa, Michał Sufin, Izabela Szolc
Wbrew naturze Natalia Bobrowska, ...
Okładka książki Nie pytaj o Polskę Natalia Bobrowska, Joanna Maria Chmielewska, Sylwia Chutnik, Agnieszka Drotkiewicz, Wojciech Kołyszko, Teresa Pietruska-Mrożek, Grażyna Plebanek, Piotr Rowicki, Beata Rudzińska, Sławomir Shuty, Wioletta Sobieraj, Izabela Sowa, Edyta Szałek, Kamila Waleszkiewicz, Szymon Wigienka, Paweł Daniel Zalewski
Nie pytaj o Po... Natalia Bobrowska, ...

Zbiór opowiadań różnych autorek. Jak to w takich dziełach bywa. Niektóre historie lepsze, niektóre gorsze. Czasami zabawne, czasami smutne. Taki zabijacz czasu.

Zbiór opowiadań nawiązujących do znanych postaci królewien czy księżniczek z poczytnych bajek z dzieciństwa. Tym razem jednak bohaterki są dziewczynami czy kobietami współczesnego świata.
I tak np:
"Kaczucha"(Brzydkie kaczątko)- Opisuje strach przed odrzuceniem nastolatki z problemem nadwagi i jak jedno słowo może zaboleć. Czy sobie sama z tym poradzi ?
"Żar"(dziewczynka z zapałkami)-Kobieta,która podpaliła swój dom.Co ją skłoniło do podjęcia tak drastycznego kroku ?
"Karolina Bianka"(Królewna Śnieżka)- Młoda,śliczna utalentowana skrzypaczka dowiaduje się, że jej owdowiały ojciec postanawia się ponownie ożenić z niewiele starszą od córki kobietą.Jak ułożą się relacje miedzy nimi ?
Opowiadań jest osiemnaście, każde inne, każde ciekawe.
I taki cytat na koniec z jednego opowiadania :
"A oto moja(i moich słów)prośba. Kiedy spotykacie człowieka(książkę),nie próbujcie go(jej) streścić sobie w siedmiu słowach. Pozwólcie, aby się stawał, aby o sobie opowiadał. Kiedy zaś to zrobi postarajcie się zrozumieć."

I tak np:
"Żar"(dziewczynka z...

No moim zdaniem całkiem ciekawy pomysł na stworzenie całkiem nowej wersji najpopularniejszych baśni. Ale tak szczerze tylko trzy tak naprawdę mi się podobały. Ale i tak polecam. :)

Rzadko oddaję książkę do biblioteki bez dokończenia jej, ale tym razem nie dałam radę. Przez pierwsze dwa opowiadania przebrnęłam bez zachwytu, ale na prawdę chciałam ją skończyć, jednak trzecie opowiadanie sprawiło, że się poddałam. Oczekiwałam całkiem czegoś innego, ciekawych opowiadać z nutką pikanterii jak to dla dorosłych. Jednak dostałam opowiadania dla mnie całkiem niezrozumiałe, bez ciekawej fabuły, jakby wymyślone przez niezbyt rozgarnięte gimnazjalistki. Niestety nie znajduje żadnych pozytywnych cech tej pozycji, stąd tak niska ocena.

Historie mało oryginalne. Jakieś, takie naciągane. Wiele ciekawych nazwisk wśród autorek, niestety niewiele wnoszą do tego zbioru opowiadań.

jedną bajkę ominęłam, a ja nie omijam nigdy...

jedną bajkę ominęłam, a ja nie omijam nigdy...

Współczesne reinterpretacje znanych z dzieciństwa historii, takich z ulubionymi bohaterami wydają się niezwykle interesujące. Jak głosi opis z tyłu okładki „”Dziewczyńskie bajki na dobranoc” to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek zmierzyło się z symboliką starych opowieści, błyskotliwie je interpretując”. Z tą błyskotliwością jest różnie. Wśród osiemnastu opowiastek znalazłam jedną perełką i maksymalnie jeszcze trzy (sic!) inne, które przyjemnie mi się czytało. Resztę męczyłam żmudnie przez kilka miesięcy. Część z utworów byłą tak nieczytelna, że nawet po dłuższym zastanowieniu nie byłam w stanie wyłapać ich sensu, a w pozostałych chyba nawet same autorki miałyby problem z określeniem, co takiego ważnego chciały przekazać.

Jak wyglądałby świat,gdyby baśnie zostały przeniesione do teraźniejszości? Idealnym przykładem, moją wspomnianą już perełką tego zbioru jest „Kaczucha” Chmielewskiej. Cytat powyżej też pochodzi z „Kaczuchy”. Łatwo można się domyślić, że autorka za kanwę opisywanej historii obrała baśń o Brzydkim Kaczątku. Tutaj Kaczuchą jest Ewa, zakompleksiona dziewczyna z nadwagą. Chmielewska przedstawiła w piękny sposób walkę dziewczyny z samą sobą, rówieśnikami i powracającym poczuciem niższości. Bo chociaż w baśniach bohaterowie za dotknięciem czarodziejskiej różdżki pozbywają się wszelkich zmartwień, to w prawdziwym życiu troski rzadko kiedy da się odegnać od razu i raz na zawsze. „Kaczucha” zostawia w sercu dużo ciepełka i motywacji do zmiany życia na lepsze, do wyjścia z tzw. strefy komfortu.

Zachęciłabym Was do przyjrzenia się także opartej na „Pięknej i Bestii” historii Ewy Maciejewskiej o spotkaniu Belli i Bastera. Wyniosłam z niej przeświadczenie, że czasami chcąc sama sobie pomóc, mogę nie zauważyć czegoś co szykuje dla mnie los. Czasami lepiej odpuścić i nie trzymać się kurczowo „tego, co wiem”, pozwolić sobie na to, co niezaplanowane. Nie zawsze to, co wydaje się straszne takim właśnie jest – to, co obce i nieznane nie musi być złe.

A dlaczego „Dziewczyńskie bajki...” mi się nie podobały? Poza nielicznymi wyjątkami nie znalazłam w tej książce wiele wartego uwagi. Nie mogę ocenić pozytywnie zbioru, którego 3 nie podoba mi się w żadnym z kontekstów. Nie trafiają do mnie wyobrażenia, które w obrzydliwy sposób przedstawiają moich ukochanych towarzyszy dzieciństwa. Mała Syrenka seksualnie wykorzystująca amatorów pływania? Nie, nie, nie. W wielu reinterpretacjach pojawiają się także symbole, które mają się nijak do treści oryginalnych baśni, a nawet nijak do ogólnie przyjętej symboliki. I umówmy się, robienie fantasy z baśni też nie jest potrzebne.

Po więcej zapraszam na http://podrugiejstronieksiazki.blogspot.com/

Czas się chyba przyzwyczaić, że w zbiorze opowiadań z reguły można trafić na kilka ciekawych i większość przeciętnych ze sporymi predyspozycjami do "nudne". Tym bardziej, że zadany temat daje dość ograniczone pole do popisu, więc trzeba mieć naprawdę dużą wyobraźnie i bardzo lekkie pióro, żeby sprostać. Inaczej powstają jakieś wydumane gnioty, których niestety w tym zbiorku nie brakuje. Plus tego typu pozycji jest jeden - nie trzeba się czytać bez przerwy, można sobie tę "przyjemność" dawkować po jednym i odkładać bez tracenia wątku. Mi lektura całości zajęła jakieś pół roku, co oznacza, że nic mnie w niej nie zainteresowało na tyle, żeby zintensyfikować częstotliwość.

Bardzo chciałam przeczytać Dziewczyńskie bajki, ze względu na dwie autorki, które uwielbiam- Joannę M.Chmielewska i Grażynę Plebanek. Obie mnie nie zawiodły, i Kaczucha na bazie Brzydkiego kaczątka tej pierwszej i K. na bazie Królowej Śniegu tej drugiej mnie uwiodły. Te bajki powodują dwie rzeczy: po pierwsze powrót do dzieciństwa, bo chcąc nie chcąc przypominają często dawno zapomniane bajki, po drugie są bardzo emocjonalne, nostalgiczne i mroczne.
Na cztery łopatki powalił mnie fakt, że książki nie ma w żadnej filii mojej biblioteki dla dorosłych, musiałam się po nią wybrać do biblioteki dla dzieci i młodzieży.... Cóż, jak "bajki" to tylko do jednego worka trzeba było ja wrzucić.... Ciekawa jestem co zrozumiałoby jakiekolwiek dziecko z np ostatniego opowiadania Zofii Soliłło, które mnie samej sprawiło niemałą trudność. Zresztą to właśnie opowiadanie jest świetnym podsumowaniem książki i wartości , które przekazują wszystkie opowiadania. Nie mogę się oprzeć żeby nie zacytować kilku przepięknych zdań:
"Siedliście kiedyś na godzinkę lub dwie, aby pomyśleć o czymś w spokoju. w ciszy, w pełnym poczuciu, że nie jest to czas kradziony innym czynnościom, tracony? Czy po dwóch minutach nie mieliście dziwnego wrażenia, że natychmiast trzeba gdzieś biec, coś robić?"
"Świat to przerażające miejsce - z powodu chaosu i pośpiechu, który narzuca się ludziom"
"Nawet czekając, należy gdzieś gnać. Kierunek nie jest ważny, liczy się pęd, bycie w permanentnym ruchu, Bezruch to niebezpieczeństwo. Zastyganie w myśleniu to strata czasu. Idź, rób coś, zmieniaj pozycje."

Kto z nas w dzieciństwie nie czytał bajek? To one wprowadzamy nas w tajemniczy i niezwykły świat księżniczek, smoków, złych macoch oraz dobrych wróżek.
Która z dziewczynek nie marzyła o księciu na białym koniu? Albo o wielkim balu, zorganizowanym specjalnie na jej cześć?
Wszystkie te marzenia miały jeden wspólny pierwiastek: każdy chciał żyć długo i szczęśliwie! W życiu dorosłym czasem powracamy do tych opowiadań i marzeń.
Kilka kobiet, pisarek, postanowiło nawet napisać na ten temat swoje własne, krótkie opowiadania.
"Dziewczyńskie bajki na dobranoc" to zbiór opowieści, w których osiemnaście autorek zmierzyło się z symboliką starych opowiadań, bajek, które każdy z nas zna z dzieciństwa. Autorki napisały historie na podstawie ów baśni, jednocześnie pokazując nam, że warto, każda znana nam opowiastkę odczytywać po swojemu, szukając w niej podpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Pisarki nie przypominają jednak szczegółowo znanych historii, lecz przedstawiają opowiadania, które powstały dzięki ich wspomnieniom o słodkich, choć nieco mdłych księżniczkach, o złych macochach, czarodziejskich przedmiotach, wróżkach i przedziwnych zwierzętach.

• Domowa biblioteczka
  • Na półce
  • Sprzedane
  • Powieść obyczajowa

Dodaj cytat z książki Dziewczyńskie bajki na dobranoc