Książka Roku 2018

Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze

Wydawnictwo: Kirin
978-83-62945-06-1
Pamparea

Pod redakcją Joanny Zaremby-Penk i Marcina Lisieckiego. Książka ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Autorzy analizują kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką...

Pod redakcją Joanny Zaremby-Penk i Marcina Lisieckiego.

Książka ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Autorzy analizują kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką animacji. To niezwykle cenne źródło wiedzy dla badaczy współczesnej kultury popularnej, filmoznawców, ale również i dla wielbicieli japońskiej animacji.

źródło opisu: http://kirin.pl/sklep_/product.php?id_product=509

źródło okładki: http://kirin.pl/sklep_/product.php?id_product=509

8_oclock | 2014-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

O rysunku, plastyce - praktycznie nic, ledwie jednozdaniowe wzmianki. Część wywodów (pod tytułami filmów) sprawia na mnie wrażenie przegadania. Ale cieszę się, że powstała książka o studiu Ghibli i że poszerzyłam wiedzę na jego temat. Zainteresowała mnie też niektórymi nieznanymi filmami.

Novik | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

Szczerze wielbimy wszystkie te ogromne wysiłki, kiedy różni, bez wątpienia dobrze wykształceni jegomoscie biorą na warsztaty dzieła swoich bliźnich i natychmiast grzezna w niekończących się poszukiwaniach kontekstów, symboli, cytatów i narracji. Napinaja muskuły swojej erudycji, czarujac biednego, prostego czytelnika biegła znajomością wszystkich tych Jungow, Derridow, Lacanow i innych szarlatanow nauk społecznych, arcykaplanow postmodernizmu.
Co jest szczególnie zabawne w przypadku płodów tak wyrafinowanych, szalonych i nieposkromionych wyobraźni jak te w które natura wyposazyla twórców japonskiej anime,w szczególności zaś dzentelmenow spod znaku Ghibli.
A co jeśli oni wcale nie znają dzieł Jacquesa Lacana?
Co jeśli to tylko opowiadane z nieprawdopodobnym wizualnym rozmachem, urzekające historie, pozostawiajace widzow z otwartymi na osciez gebami, a nie żadne tam wykwintne pełne odniesień, wielopoziomowe metafory i dyskursy z klasykami.
Co wtedy?

Ola | 2012-08-09

Taka ksiazka byla bardzo potrzebna. Kto sie interesuje manga i anime na powaznie (tj. nie tylko oglada filmy), wie, ze na naszym rynku nie bylo do tej pory nic naprawde wartosciowego na ten temat. Ta ksiazka jest na drugim biegunie tego, co do tej pory sie ukazywalo - jest od poczatku do konca naukowa, powazna i profesjonalna. Oczywiscie jedne rozdzialy sa lepsze, inne gorsze, jedne ciekawsze a inne... no, niezbyt. Ale ogolnie mozna sie z nich wiele dowiedziec czy poznac inne spojrzenie na filmy Studia Ghibli, przez jakis konkretny pryzmat - elementow kulturowych, wybranego tematu obecnego w filmie, kontekstu historycznego itd.
Szkoda, ze ksiazka konczy sie na Ponyo, z checia przeczytalabym cos nt. Arrietty.

Aleksandra | 2016-11-25

Jedne artykuły bardzo pogłębiające i ubogacające odbiór moich ukochanych animacji, drugie za bardzo przegadane, za dużo w nich niepotrzebnej teorii (czasami miałam wrażenie, że ktoś na siłę tworzy jakieś akapity, żeby wyszła odpowiednia ilość słów). Pół na pół, ale chyba warto. I cieszę się, że powstała taka praca. Coś jednak w sobie mają te "zboczone, chińskie kreskówki", skoro pochylają się nad nimi filmoznawcy ;) Oj, mają, mają!

Tinkerbelle | 2015-07-26

Jak praktycznie każda monografia - nierówna. Momentami za dużo naukowego bełkotu.

DrugiSeans | 2017-10-11

Wyjątkowo ciężko oceniać tę antologię tekstów o jednym z najważniejszych studiów animacji w historii. Dobrze, że taka książka powstała, bo chociaż popularność Miyazakiego i jego kolegów po fachu w Polsce jest spora, to jednak zdecydowanie brak na ich temat literatury. Teksty młodych badaczy są jednak nierówne, niekiedy mało odkrywcze, przez co nie zawsze czytanie poszczególnych artykułów sprawia przyjemność.
Plus za obecność tej książki na rynku.

NowaCzytelniczka | 2015-07-29
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich fanów filmów stworzonych przez Ghibli. Opisuje samą fabułę, ale też odnosi się do wschodnich tradycji i wierzeń obcych naszej kulturze. Jeśli ktoś po obejrzeniu filmu czuje niedosyt, warto sięgnąć do tej pozycji i zapoznać się z opisem konkretnego filmu - o czym jest, dlaczego akurat o tym, jaki był zamysł twórców i czy udało się przekazać go widzowi. Bardzo pożyteczna analiza większości tytułów filmów Studnia Ghibli. Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem i przyznam, że po zapoznaniu się z książką filmy ogląda się inaczej, dostrzegając rzeczy na które wcześniej nie zwróciło się uwagi. Polecam wszystkim fanom!

kirara213 | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Na początku muszę powiedzieć, że jestem wielką fanką twórczości Miyazakiego, więc przeczytałabym o nim i o Studiu każdą nawet szmirę. Oczywiście publikacja mile mnie zaskoczyła, jak to publikacje naukowe - jedne interesujące, a inne uznać można za naukowy bełkot. Przyznać muszę, że niektóre z nich nawet mnie wzruszyły (o zgrozo!), co więcej odżyły wspomnienia i chęć ponownego obejrzenia tych arcydzieł. Szczerze bardzo się cieszę, że powstała ta książka i udało mi się ją dostać w swoje łapki. Polecam fanom oraz osobom pragnącym zgłębić ten temat :)

HomemadeDynamite | 2018-03-29
Na półkach: 2018, Przeczytane

Opracowanie całkiem w porządku, zależy od artykułu. Bardzo mi się podobał tekst o Szumie morza (Pamięć, świadomość i...). Tekst o Totoro pozwolił mi przy ponownym seansie na zobaczenie w tym filmie jeszcze więcej. Trzecim moim ulubionym tekstem jest analiza Podniebnej poczty Kiki ♡.

Za to artykuł o Grobowcu świetlików momentami wybitnie irytujący. Sama nie jestem fanką tego filmu, ale wartościowanie przez autora tekstu ludzkiego nieszczęścia jest po prostu niesmaczne (ale ogólnie cały artykuł wskazuje na wiele istotnych aspektów, które się pomija w pochwalnych pianiach na temat tego filmu). Ogólnie: refleksja na temat Grobowca z pozycji Polaka. Brakowało mi chłodniejszego spojrzenia na temat.

Dla fanów Studia Ghibli pozycja obowiązkowa.

Lenaila | 2012-07-26

Świetna, polecam!!