Studio Ghibli. Miejsce filmu animowanego w japońskiej kulturze

Wydawnictwo: Kirin
978-83-62945-06-1
Pamparea

Pod redakcją Joanny Zaremby-Penk i Marcina Lisieckiego. Książka ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Autorzy analizują kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką...

Pod redakcją Joanny Zaremby-Penk i Marcina Lisieckiego.

Książka ukazuje fenomen, jakim jest japoński film animowany, posługując się przykładem twórczości Studia Ghibli. Autorzy analizują kolejno produkcje studia, zwracając uwagę na zawarte w nich motywy, przesłanie, koncepcję, inspiracje oraz filozofię. Podkreślają szerokie spektrum tematyczne filmów oraz kunszt związany z samą techniką animacji. To niezwykle cenne źródło wiedzy dla badaczy współczesnej kultury popularnej, filmoznawców, ale również i dla wielbicieli japońskiej animacji.

źródło opisu: http://kirin.pl/sklep_/product.php?id_product=509

źródło okładki: http://kirin.pl/sklep_/product.php?id_product=509

8_oclock | 2014-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 maja 2014

O rysunku, plastyce - praktycznie nic, ledwie jednozdaniowe wzmianki. Część wywodów (pod tytułami filmów) sprawia na mnie wrażenie przegadania. Ale cieszę się, że powstała książka o studiu Ghibli i że poszerzyłam wiedzę na jego temat. Zainteresowała mnie też niektórymi nieznanymi filmami.

Ola | 2012-08-09

Taka ksiazka byla bardzo potrzebna. Kto sie interesuje manga i anime na powaznie (tj. nie tylko oglada filmy), wie, ze na naszym rynku nie bylo do tej pory nic naprawde wartosciowego na ten temat. Ta ksiazka jest na drugim biegunie tego, co do tej pory sie ukazywalo - jest od poczatku do konca naukowa, powazna i profesjonalna. Oczywiscie jedne rozdzialy sa lepsze, inne gorsze, jedne ciekawsze a inne... no, niezbyt. Ale ogolnie mozna sie z nich wiele dowiedziec czy poznac inne spojrzenie na filmy Studia Ghibli, przez jakis konkretny pryzmat - elementow kulturowych, wybranego tematu obecnego w filmie, kontekstu historycznego itd.
Szkoda, ze ksiazka konczy sie na Ponyo, z checia przeczytalabym cos nt. Arrietty.

Aleksandra | 2016-11-25

Jedne artykuły bardzo pogłębiające i ubogacające odbiór moich ukochanych animacji, drugie za bardzo przegadane, za dużo w nich niepotrzebnej teorii (czasami miałam wrażenie, że ktoś na siłę tworzy jakieś akapity, żeby wyszła odpowiednia ilość słów). Pół na pół, ale chyba warto. I cieszę się, że powstała taka praca. Coś jednak w sobie mają te "zboczone, chińskie kreskówki", skoro pochylają się nad nimi filmoznawcy ;) Oj, mają, mają!

Tinkerbelle | 2015-07-26

Jak praktycznie każda monografia - nierówna. Momentami za dużo naukowego bełkotu.

NowaCzytelniczka | 2015-07-29
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ciekawa pozycja dla wszystkich fanów filmów stworzonych przez Ghibli. Opisuje samą fabułę, ale też odnosi się do wschodnich tradycji i wierzeń obcych naszej kulturze. Jeśli ktoś po obejrzeniu filmu czuje niedosyt, warto sięgnąć do tej pozycji i zapoznać się z opisem konkretnego filmu - o czym jest, dlaczego akurat o tym, jaki był zamysł twórców i czy udało się przekazać go widzowi. Bardzo pożyteczna analiza większości tytułów filmów Studnia Ghibli. Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem i przyznam, że po zapoznaniu się z książką filmy ogląda się inaczej, dostrzegając rzeczy na które wcześniej nie zwróciło się uwagi. Polecam wszystkim fanom!

kirara213 | 2015-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Na początku muszę powiedzieć, że jestem wielką fanką twórczości Miyazakiego, więc przeczytałabym o nim i o Studiu każdą nawet szmirę. Oczywiście publikacja mile mnie zaskoczyła, jak to publikacje naukowe - jedne interesujące, a inne uznać można za naukowy bełkot. Przyznać muszę, że niektóre z nich nawet mnie wzruszyły (o zgrozo!), co więcej odżyły wspomnienia i chęć ponownego obejrzenia tych arcydzieł. Szczerze bardzo się cieszę, że powstała ta książka i udało mi się ją dostać w swoje łapki. Polecam fanom oraz osobom pragnącym zgłębić ten temat :)

Lenaila | 2012-07-26

Świetna, polecam!!