Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik

Okładka książki Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik Park Minjoon
Okładka książki Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik
Park Minjoon Wydawnictwo: Jaguar film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Dentro del juego del calamar
Jaguar
2021-12-08
2021-12-08
Izabela Rosińska
serial squid game netflix przewodnik po serialu

Książkę czyta się szybko. Mam wrażenie, że jest to taki skok na kasę. Serial jest popularny, więc książka dobrze się sprzeda. Okładka jest ciekawa, związana z serialem. W środku mamy opis odcinków, plus dodatkowe smaczki, których mogliśmy nie zauważyć podczas oglądania. Samo wydanie lekkie, przyjemne. Dla kogoś, kto oglądał serial ciekawy dodatek. Do przeczytania na raz.

Fajna książka do przeczytania w jedno popołudnie. Jest historia powstania serialu, kilka słów o dzieciństwie reżysera, prezentacje głównych bohaterów, opisy koreańskich zabaw, ba, nawet przepis na cukrowe ciastka. Z oczywistych względów wolumin zawiera masę spoilerów, mnie to jednak nie przeszkadza - "Squid Game" obejrzałam zaraz po premierze i jestem jego wielką fanką. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to nieliczne błędy językowe, fleksyjne, tudzież tłumaczeniowe -nie rzucają się w oczy, ale bywają.

Grając w kalmara. Nieoficjalny przewodnik to pozycja dla tych czytelników, którzy mają serial za sobą. Nawet na początku jest wzmianka o tym, by nie czytać, jeśli się nie oglądało, ponieważ w środku znajdziemy trochę spojlerów.

Całość wypada naprawdę super – omówione są wszystkie gry, które pojawiły się w dramie. Wyjaśnione zostało jak grać, jak wygrać. Opisano odcinki a także głównych bohaterów. Nawiązano również do kultury, a dokładniej chodzi tutaj właśnie o dramy koreańskie. Nie brakuje również innych ciekawostek.

Czytało mi się szybko i dobrze. Przewodnik napisany jest prostym i przejrzystym językiem.

Dla fanów serialu myślę, że jest to fajna pozycja, by sobie przypomnieć całość i ewentualnie wyjaśnić jakieś kwestie, które podczas oglądania były niejasne.

Czy jest tutaj ktoś, kto nie zna Squid Games? Tuż po premierze zrobiło się o tym serialu głośno i w sumie to nie bez powodu. Serial jest dość brutalny, nie pierniczy się w fabule, aczkolwiek zakończenie chyba nie jest satysfakcjonujące dla wszystkich odbiorców. Muszę jednak przyznać, że Korea Południowa zna się na takich dramach (serialach) i potrafią tworzyć dobre kino....

Grając w kalmara to nieoficjalny przewodnik po jednym z najpopularniejszych seriali 2021 roku – Sqiud Game. Serial spotkał się z uznaniem krytyków, a sama produkcja stała się pierwszym koreańskim serialem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najczęściej oglądanych tygodniowo na całym świecie. Po 28 dniach od premiery obejrzało go ponad 111 milionów widzów na całym świecie, co czyni go najczęściej oglądanym serialem Netflixa. To robi wrażenie i myślę, że ciężko jest znaleźć osobę, która choćby o nim nie słyszała. Park Minjoon postanowił wykorzystać sławę tej produkcji, pisząc przewodnik po nim. Dla każdego fana tego serialu ta książka będzie okazją do uporządkowania wiedzy, ale i może szansą na dowiedzenie się czegoś nowego. Przewodnik został podzielony na kilka rozdziałów, z których dowiecie się, kto jest kim w Squid Game, jak grać w gry oraz co zainspirowało twórcę. Znajdziecie tutaj także kilkanaście ciekawostek oraz wpadek, których mogliście nie zauważyć. Myślę, że jest to świetna pozycja dla fanów serialu. Jeśli jednak nie oglądaliście Squid Game, to odradzam czytać ten przewodnik, ponieważ spoilery aż wylewają się z kartek tej książki.

"Grając w kalmara" to nieoficjalny przewodnik po serialu, który jest znany raczej już każdemu - "Squid game". Netflixowy fenomen swoją popularnością bije na głowę starsze, rozbudowane sezonowo seriale. Ma swoich zwolenników i przeciwników, wzbudza też wiele kontrowersji.

Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim rozdziały takie jak:

1. Przewodnik po odcinkach, dzięki którym możemy przypomnieć sobie, co dokładnie się działo i w którym momencie.
2. Kto jest kim w serialu - przypomnienie postaci.
3. Opis gier zawartych w serialu i sposobów na to, żeby je wygrać (i ujść z życiem!).
4. Rozdział zatytułowany "Niech przemówią liczby", czyli fenomen serialu "Squid game" w danych liczbowych.
5. Dyskusje plagiatowe, inspiracje, porównania z literaturą i znanymi ekranizacjami.
6. Rozdział poświęcony sukcesom innych koreańskich produkcji.
7. Wpadki w serialu, na które mogliśmy zwrócić uwagę.
8. Quiz dla prawdziwych fanów serialu.

Najbardziej spodobała mi się pogłębiona analiza postaci, przedstawiona w formie pierwszoosobowej, a także ciekawe dane liczbowe związane z serialem, czy kulturą koreańską, a także tematy poświęcone innym sukcesom produkcji azjatyckiej.

Jak dla mnie, jest to fajny dodatek dla zagorzałych fanów serialu. Nie każdemu on się przyda, nie dla każdego będzie ciekawy, jak to z takimi przewodnikami bywa, ale na pewno pozwoli uporządkować sobie to, czego dowiedzieliśmy się po pierwszym sezonie serialu. Jeśli ktoś miałby opisywać, analizować i przedstawiać fenomen "Squid game" bardziej naukowo, chociażby planując tegoroczną pracę dyplomową, to ta publikacja będzie dla niego ciekawym wsparciem. Może ktoś się na to skusi :)

Dodatkowym plusem nieoficjalnego przewodnika po serialu "Squid game" jest jego przepiękna oprawa graficzna. Urzekający minimalizm, szata graficzna dostosowana do dominującej kolorystyki serialu, grafiki nawiązujące do fabuły, bardzo estetycznie wyróżnione cytaty.

Lubicie takie dodatki, czy nie są one Wam potrzebne?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Jaguar.

Co znajdziemy w książce? Przede wszystkim rozdziały takie jak:

1. Przewodnik po odcinkach, dzięki...

• Samodzielne
  • Książki