Czwarty kąt trójkąta

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
978-83-7839-255-2
Literatura polska
Barbara

Rodzinna tajemnica. Wzbierająca i skrywana uraza. Zemsta, która pojawia się niespodziewanie, wywracając do góry nogami zwyczajne życie pewnej rodziny. Pięćdziesiąte urodziny Katarzyny są dla jej córek początkiem serii zaskakujących wydarzeń. Jedna odkryje wstrząsającą prawdę o swoim małżeństwie, druga – prawdę o sobie. Opowieść o wielkich emocjach, rodzinie i poszukiwaniu prawdziwych...

Pięćdziesiąte urodziny Katarzyny są dla jej córek początkiem serii zaskakujących wydarzeń. Jedna odkryje wstrząsającą prawdę o swoim małżeństwie, druga – prawdę o sobie. Opowieść o wielkich emocjach, rodzinie i poszukiwaniu prawdziwych przyczyn zadziwiających ludzkich zachowań – ze szczyptą białej magii.

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
Ines książek: 1305

Dodatkowy wymiar

Ewa Siarkiewicz jest tłumaczką, autorką dwóch powieści obyczajowych "Kuźnia na Rozdrożu" i "Kuźnia Głupców" oraz zbiorku opowiadań fantastycznonaukowych "Nic oprócz pieśni". Przez kilka lat była również redaktorką naczelną tygodnika "Gwiazdy Mówią", a jej zamiłowanie do ezoteryki i astrologii odbija się w dotychczasowej twórczości. Tyle dowiedziałam się dzięki okładce najnowszej książki autorki "Czwarty kąt trójkąta", która jest moim pierwszym z nią spotkaniem. Szczerze mówiąc, bałam się, że będzie ono nieudane. Niepotrzebnie. Było ciekawie, miło, optymistycznie, a przez chwilę nawet dramatycznie… Słowem: pełen wachlarz emocji, interesujący bohaterowie, wartka akcja, a wszystko napisane lekkim piórem, okraszone intrygującym tytułem i świetną okładką, czyli lektura w sam raz na wakacje i nie tylko…

Katarzyna Rajewska obchodzi pięćdziesiąte urodziny w otoczeniu swych córek: Julii i Moniki (zwanej potocznie Moną), zięcia Damiana, bliskich znajomych oraz specjalnie zaproszonej na tę uroczystość wróżki Eleonory. Jubilatka ma tylko jedno życzenie: chce znaleźć prawdziwą miłość, bo od trzech lat jest wdową i brakuje jej bliskiej osoby. Ponieważ w jej małżeństwie nie było namiętności, to teraz jako dojrzała, doświadczona kobieta, która dokładnie wie, czego chce, pragnie mężczyzny, który będzie dla niej nie tylko wsparciem, ale i obiektem westchnień. Niestety, mimo wielu prób szukania odpowiednich kandydatów w agencjach matrymonialnych i na portalach randkowych, jej wysiłki spełzają na niczym. Osamotniona Katarzyna bierze sprawy w swoje ręce i zakłada własne biuro Klinikę serc, w której drugą połówkę mają znaleźć osoby po 40. roku życia, w tym także ona.

Samotna jest niestety nie tylko Katarzyna, ale i jej dwie córki. Inteligentna i skromna Julia, mimo iż jest mężatką, żyje od utraty dziecka obok Damiana; zaś beztroska, wyzwolona Mona rzuca się w męskie ramiona bez opamiętania, czerpiąc z życia pełnymi garściami, co oczywiście szczęścia ani poczucia bezpieczeństwa na dłuższą metę jej nie daje. W ten smutny obrazek doskonale wpisuje się wypadek samochodowy Damiana, który razem z innymi podejrzanymi wydarzeniami mającymi miejsce w tej rodzinie, wyzwala (o dziwo!) w jej członkach prawdziwe emocje i rozwiązuje worek ze słowami, które od lat więzły w gardłach zamiast dawać otuchę, nadzieję i siłę: Mój Boże, żyjemy obok najbliższych ludzi tyle lat, widzimy się z nimi codziennie, a tak naprawdę nie mamy pojęcia, co się z nimi dzieje – przyznaje ze skruchą Katarzyna. Wszystko to dzieje się zgodnie z zapowiedzią wróżki, która wskazała kierunek drogi, wyzwoliła w bliskich pani Rajewskiej energię, która zmieniła ich życie diametralnie…

Przyznaję, iż spędziłam z "Czwartym kątem trójkąta" miłe chwile. Historia Katarzyny, tajemnice i skrywane urazy wewnątrz jej rodziny sprawiły, że z przyjemnością oddałam się lekturze. Ewa Siarkiewicz napisała ciekawą książkę, nie przedłużając jej na siłę, nie epatując nadmiernie magią czy siłami nadprzyrodzonymi, czego początkowo się obawiałam, sądząc po tematyce poprzednich powieści. Najnowsza może zaintrygować już samym tytułem i niebanalną okładką. Treść ma za zadanie motywować do działania, wyzwolić nasze ukryte siły i sprawić, byśmy zamiast być obok siebie, byli częściej ze sobą. Niby banalne i oklepane, a jednak coraz trudniejsze do wykonania w dzisiejszych czasach…

Teraz, drogi Czytelniku, zasiądź wygodnie w fotelu i wyobraź sobie miłość jako trójkąt o czterech kątach. Takie coś zaprzecza logice, wymyka się zdrowemu rozsądkowi, ale kiedy patrzysz na niego nie tylko oczami, ale i sercem, czujesz, że możesz pojąć jego istotę jedynie, gdy odrzucisz wszystkie swoje przekonania i poddasz się fali. Pozwolisz jej sięgnąć do swojej duszy, twojemu własnemu dodatkowemu wymiarowi. Tak jak trójkąt może mieć cztery kąty, jeśli ma więcej niż dwa wymiary…. Tymczasem ja już zmykam i zapraszam do lektury.

Agnieszka Biczyńska

odAdoZ | 2013-12-12
Na półkach: Zaczytana - na C
Przeczytana: 11 grudnia 2013

W pierwszej części książki pojawia się ciekawy wątek, intryga, próba zabójstwa... Wszystko zgrabnie się rozkręca.
I nastąpiła klapa, bo dotarłam do "środkowej" części książki, której tematyki nie kupuję. Autorka rozpisała się na temat marzeń, uniesień i tym podobnych erotycznych doznań Julii. Nie wiem po co taki szeroki i nudny wątek. Ale na szczęście, jak gdyby nigdy nic wracamy z "dalekiej podróży" i autorka kontynuuje wątek sensacyjny.
Dla mnie książka to sinusoida, ze swoimi wzlotami i upadkami. Doszukałam się tu pióra mojej ulubionej Olgi Rudnickiej, podobnego stylu pisania, więc to ma wpływ na wyższą ocenę, po podsumowaniu - 6 gwiazdek.

Ela | 2013-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2013

Lubię książki Ewy Siarkiewicz. Dwie pierwsze przeczytałam z prawdziwą przyjemnością, a trzecia - "Czwarty kąt trójkąta" tylko mnie w tym przeświadczeniu utwierdziła. Bardzo energetyczna książka o prawdziwych ludziach, z ich potrzebami, marzeniami i niedoskonałościami oraz o tym, że to my kształtujemy nasze przeznaczenie.Książka bardzo wciąga, czyta się szybko, a lekka domieszka "białej magii" tylko dodaje jej uroku.

p_paulaaa | 2014-01-04
Na półkach: 2014

Przyjemna książka na niedzielne popołudnie..

Kachusek | 2014-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Przeczytałam wcześniej, już dwukrotnie, książki Pani Siarkiewicz - "Kuźnia głupców" i "Kuźnia na rozdrożu", obie wspaniałe, wciągające i poruszające. "Czwarty kąt.." jest najsłabszy, choć też potrafi zainteresować akcją, a i język lekki sprzyja pochłanianiu. Jednak ta opowieść mnie zbytnio nie poruszyła, była dość przewidywalna, trochę za mroczna i jakoś tak ogólnie smutna.. a szkoda.

aleksnadra | 2012-11-10
Na półkach: Wymieniona/Sprzedana
Przeczytana: 31 października 2012

"Czwarty kąt trójkąta" to atrakcyjna propozycja na nadchodzące mroźne, ciemne i długie zimowe wieczory.

Książka rozpoczyna się wielkim urodzinowym przyjęciem Katarzyny Rajewskiej, która kończy 50 lat. Kobieta świętuje ten dzień wśród swojej najbliższej rodziny, przyjaciół i wynajętej wróżki Eleonory, znanej ze swoich trafnych przepowiedni. Jedynym marzeniem jubilatki jest odnalezienie miłości, spełnienie i dożycie dni u boku ukochanego mężczyzny. Katarzyna od kilku lat jest wdową i uważa, że ma prawo na nowo ułożyć sobie życie. Aby dopomóc przeznaczeniu założyła agencję matrymonialną. Jednocześnie szuka bliskiej osoby dla siebie jak i swoich klientów. Samotność uwiera nie tylko Katarzynę, ale i obie jej córki: Julię i Monikę. Pierwsza z nich założyła już własną rodzinę, ale tragiczne wydarzenia z przeszłości powoli i nieustannie niszczą od środka jej małżeństwo. Z kolei Mona jest bardzo zagubiona. Ciągle poszukuje swojego miejsca w życiu, swojego celu. Co rusz zmienia zdanie,...

Oliwia | 2014-06-24
Na półkach: Lata 2013-2015
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Są takie książki, które same sobie wybierają moment, w którym mamy je przeczytać.
Czwarty kąt trójkąta zaintrygował mnie już od momentu premiery. Później, gdy trafiła się okazja na zdobycie swojego egzemplarza, trafiłam na zdanie "Gdzie są ciacha, kiedy są potrzebne?" i wiedziałam, że ta książka to dobry wybór. Jednak zanim zabrałam się za czytanie, książka grzecznie przeczekała na półce prawie półtora roku. Dopiero kilka dni temu nieśmiało uśmiechnęła się do mnie z półki i spędziłyśmy wspólnie kilka godzin.

Historia rozpoczyna się w czasie urodzinowego przyjęcia Katarzyny. Jej córki, w ramach prezentu, zapraszają wróżkę, która swoją przepowiednią, zasiewa lekki niepokój w jubilatce i jej najbliższych. A następujące później wydarzenia zmuszają bohaterów do zmierzenia się z ukrywanymi lękami i problemami. Mimo jednoczących wszystkich problemów, każdy z bohaterów ma swój oddzielny wątek.

Katarzyna, która owdowiała kilka lat wcześniej próbuje na nowo poukładać sobie życie. Założyła...

Beata | 2012-09-08
Na półkach: 52 książki 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Typowa literatura kobieca: rozterki sercowe bohaterek, wątek sensacyjny, optymistyczne zakończenie.
Dobrze się czyta.

beataj | 2013-02-26
Przeczytana: 25 lutego 2013

Kapitalna !
Znakomicie trzyma w napięciu i dozuje problemy w odpowiednim tempie, bez natłoku, a jednocześnie wystarczająco szybko na godzinę ;-). Czyta się błyskawicznie i lekko, mimo poruszanych tematów - zazdrości, straty, braku wiary w siebie, bólu, rozczarowania. Na szczęście jest w tej książce sporo ciepła i miłości, więc te złe uczucia nie przytłaczają. No i przy tym niektóre teksty natychmiast wywołują uśmiech na twarzy, zwłaszcza ironicznie-sarkastyczne rozmowy bohaterów.

Muminka | 2016-03-24
Na półkach: 2016
Przeczytana: 19 marca 2016

Były sobie dwie siostry, a ich matka Katarzyna miała wkrótce świętować pięćdziesiąte urodziny. Julia i Monika mimo odmiennych temperamentów wzajemnie się wspierają i dopingują do pozytywnych zmian. Dzięki zakładowi z Moniką Julia poznała męża Damiana, gdy jej związek z Jackiem się wypalał.
Kobietom w perypetiach uczuciowych i zawodowych pomaga wróżka Eleonora. Wdowa założyła agencję matrymonialną i powoli zdobywa renomę jako że coraz więcej par w średnim wieku zostało skojarzonych z sukcesem dzięki staraniom Katarzyny. Jednocześnie ktoś obserwuje Julie i Damiana z ukrycia, i wątek kryminalny stopniowo przyćmiewa wszystkie inne pomysły fabularne. Julia jest artystką, ale od pewnego czasu cierpi na niemoc twórczą gdyż straciła dziecko (cztery lata wcześniej). Na domiar złego Damianowi przydarzył się dziwny wypadek został potrącony i z poważnymi obrażeniami wylądował w szpitalu. Śledztwo utknęło w martwym punkcie.
Interesujące postaci, przebojowa, wojownicza i nie chcąca się...

Danuta | 2015-02-20

Książkę bardzo przyjemnie się czyta, raczej przeznaczona jest dla kobiet. Tajemnice rodzinne bardzo ją uatrakcyjniają, a do tego są oczywiście wątki miłosne. Książka osadzona we współczesnym świecie, pokazuje "samo życie". Gorąco polecam, czytałam ją z zainteresowaniem.

Rozwiązanie konkursu "Życzenia z jajem"

Czytelnicy, dziękujemy wszystkim za książkowe życzenia z jajem. Dzięki nim mieliśmy bardzo miłe święta :-) Wyłonienie laureatów okazało się nie lada wyzwaniem, bo humor i kreatywność, to zdecydowanie Wasza domena!

Za życzenia z jajem rozdajemy książki!

Przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. W komentarzach wpisujcie świąteczne książkowe życzenia z jajem, które chcielibyście złożyć czytelnikom i użytkownikom serwisu. Za najbardziej kreatywne rozdamy książki.