Przyjaciółki

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7648-820-2
Literatura polska
Ag2S

Trzy kobiety. Trzy skrajnie różne charaktery. Trzy odmienne życiowe historie. Opowieść o kobiecej przyjaźni wbrew złośliwemu chichotowi losu. Wiktorię (niepracującą mężatkę z dwójką dzieci), Martę (absolwentkę szkoły teatralnej, która wróciła z emigracji, aby zawalczyć o własne marzenia) i Karolinę (pracoholiczkę nastawioną na karierę w bankowości) łączy jedno: dotkliwy brak bliskiej...

Wiktorię (niepracującą mężatkę z dwójką dzieci), Martę (absolwentkę szkoły teatralnej, która wróciła z emigracji, aby zawalczyć o własne marzenia) i Karolinę (pracoholiczkę nastawioną na karierę w bankowości) łączy jedno: dotkliwy brak bliskiej przyjaciółki, z którą można by się śmiać, płakać, czy choćby pójść na zakupy. Ich losy splatają się dzięki Internetowi, a rozwijająca się przyjaźń prowadzi do prawdy, której nie do końca by sobie życzyły.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2398

Przyjaźń z ogłoszenia

„Powieść o tym, że warto walczyć o przyjaźń, nawet kiedy komplikuje to życie” – opis na okładce dobrze wskazuje na to, z czym się będziemy mierzyć w trakcie lektury. Wbrew pozorom możemy nauczyć się całkiem wiele...

Najpierw autorka mnie zdenerwowała. Potem chciałam napisać, co mnie zdenerwowało, ale nie bardzo umiałam sprecyzować, co tak właściwie drażni mnie w stylu narracji. Olśnienie przyszło po lekturze drugiej książki: Kołakowska lubi karmić oczywistościami. Trochę jak Paulo Coelho, ale jedynie w zakresie stylu narracji, autorka bowiem szczęśliwie nie raczy czytelnika filozoficznymi sentencjami. Na przykład, gdy bohater przeżywa rozstanie miłosne, choć jego wypowiedzi i myśli wyraźnie mówią nam o jego stanie psychicznym, autorka musi nas koniecznie o tym fakcie uświadomić. Przykładowo, dodaje coś w rodzaju: „była zrozpaczona po rozstaniu” po scenie miotania się po łóżku i szlochania w fotografię ukochanego na wypadek, gdyby czytelnik się nie domyślił...

O czym jest ta książka? Trzy różne kobiety w poszukiwaniu przyjaźni trafiają w Internecie na ogłoszenie dokładnie określające ich potrzeby. Z poczuciem szaleństwa i desperacji, (no bo kto szuka znajomości przez Internet?) decydują się przyjść na „randkę w ciemno” i… od pierwszej minuty przypadają sobie do gustu. Od tego spotkania obserwujemy ich przeplatające się ze sobą życia.

W „Przyjaciółkach” niewiele jest zagadek, wszystko podane jest na talerzu. Autorka wyraźnie nie przygotowała się do napisania książki (tu ukłon w stronę Adriany Trigiani, która prawie zamieszkała w zakładzie szewskim żeby dobrze opisać zawód swojej bohaterki). Życie zawodowe bohaterek jest prawdopodobnie oparte na powszechnych mitach o zawodach (psycholog to na przykład ciocia „dobra rada”, która rozwiązuje problemy swoich klientów, udzielając im krótkich życiowych wskazówek.

Ciężko mi pozbyć się wrażenia pewnej naiwności i nienaturalności po lekturze tej książki. A jednak, nie była to lektura nudna. Bohaterowie są wyraziści, (ktoś złośliwy powie: czarno-biali), atmosfera dobrze zbudowana, mimo zarzutów stylistycznych dobrze mi się „przebywało” w świecie, który stworzyła autorka, przeżywałam relacje między bohaterami.

Jeżeli właśnie masz ostatnie pięć minut na wybór lektury przed długą podróżą pociągiem, sięgnij po Kołakowską. Podróż minie lekko i przyjemnie (a „jak nie prowadzić narracji”, będzie jedynym intelektualnym doznaniem po tym czytelniczym doświadczeniu.

Anna Kaczmarczyk

kwiatek29 | 2013-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2013

Może i ta powieść nie należy do bardzo ambitnych,ale przyjemnie ją się czyta.Trzy młode kobiety poznają się dzięki portalowi społecznościowemu.Wiktoria jest niepracującą matką dwójki dzieci,Marta aktorką,a Karolina pracoholiczką robiącą karierę w bankowości.Trzy całkiem odmienne charaktery i trzy odmienne historie życiowe.Akcja powieści jest dynamiczna,a sama lektura wciągająca.Dramaty życiowe,zdrady,szczęście wzajemnie się przeplatają.Na pewno sięgnę po kolejną powieść tej autorki.

Liza | 2015-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2015

Historia z życia wzięta, myślę, że aktualna. Wiktoria samotna w złotej klatce niby idealnego małżeństwa, z nieczułym na jej potrzeby mężem Piotrem, postanawia poszukać przyjaciółki poprzez ogłoszenie w Internecie. Na spotkanie w kawiarni przychodzi Marta, która powróciła do kraju oraz ambitna Karolina. Bohaterki zaprzyjaźniają się niemal od razu, jednak zostaną wystawione na próbę… Nie napiszę dokładnie o co chodzi, lecz napomknę, że pojawi się dylemat: wyznać bolesną prawdę czy ją ukryć...

W tych trzech wątkach o bohaterkach, ich codzienności, autorka przemyca refleksję na temat potrzeby znalezienia bratniej duszy, zdrady („niczego ode mnie nie chciała”), miłości, związków damsko-męskich- romansach, o zbyt komfortowej codzienności, w której strony o siebie nie zabiegają. Ludzie nie mają czasu- to smutne. A warto zabiegać o przyjaźń- ale dwie strony muszą chcieć i mieć czyste intencje, walczyć o siebie, własne marzenia, może skomplikuje to życie albo je uprości.

„Ale nadchodzi...

Bardzo urzekła i wzruszyła mnie historia. Historia opowiada o trzech kobietach i odmiennych ich charakterach.
Wiktoria to niepracująca kobieta matka dwójki dzieci,Marta to absolwentka szkoły teatralnej powróciła z emigracji, a Karolina to pracoholiczka pracująca w bankowości.
Kobiety zaprzyjaźniają się ze sobą, stają się przyjaciółkami łączy ich prawdziwa przyjaźń chodzą na zakupy, zwierzają się sobie i dużo rozmawiają.
Zachwycająca, wspaniała naprawdę poruszyła moje serce ta książka warto przeczytać.

kasiamaja | 2013-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

Pomimo, że wiele osób mogłoby zaliczyc powieśc do zwykłego, często spotykanego babskiego czytadła, ja tak wcale nie myślę.
Owszem, nie spodziewałam się tak rozbudowanych wątków miłosnych, w których tak przecież uwielbiają zaczytywac się kobiety.
Ja jednak takich tematów zawsze unikałam, nie zwracałam na nich właściwie uwagi.
W innych opiniach czytam, że książka jest przewidywalna. Z tym się całkowicie zgadzam. Momentów których się spodziewałam i domyślałam było....no sporo takich było, trzeba przyznac. Jednak co mnie urzekło w tak, możnaby powiedziec 'niedorównującej poziomem innym książkom' powieści? A no bohaterki, ich charaktery, ich odmienne osobowości, zachowania, które mimo, iż inne, przyciągnęły się jak trzy magnesy.
Będę całkowicie szczera, jeśli powiem, że gdyby Agata Kołakowska napisała kolejne części tej powieści sięgnęłabym po nie bez zastanowienia.
A i jeszcze jedno - nie uważam, że czas spędzony na czytanie "Przyjaciółek" był zmarnowany. Wręcz przeciwnie - fajna...

Marlena | 2016-11-24

Czy można znaleźć przyjaźń w internecie? Oczywiście, że można. O takiej przyjaźni jest ta książka. Zabawna, życiowa, mądra i zaskakująca - tak w kilku słowach mogłabym opisać tę książkę.

Gosik62 | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Bardzo przyjemne babskie czytadło. Być może nie najwyższych lotów, ale fajnie się czyta, akcja wartko płynie, a poruszony problem jest wciąż aktualny i życiowy. Myślę, że niektóre z nas stały przed dylematem, czy powiedzieć swojej koleżance, przyjaciółce, że jest zdradzana przez przez męża, czy jednak nic nie mówić... Faktem jest, że treść jest przewidywalna, ale mimo wszystko akcja tak się toczy i rozwija, że gdzieś w nas rodzą się wątpliwości, czy to faktycznie tak będzie jak nam się wydaje. Jak macie ochotę na coś lekkiego - to jak najbardziej lektura dla Was!!!

Pokrecona | 2012-11-16
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Rewelacyjna książka!!! Polecam!

Anka | 2015-07-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lipca 2015

Banał, plaża i obraza dla myślącego czytelnika. Już w trzecim rozdziale domyśliłam się zakończenia, czekałam tylko kiedy zrobią to główne bohaterki. Do tego niedbała korekta, błędy stylistyczne i (o zgrozo) ortograficzne oraz wyrażenia typu: "wyszli na miasto" albo "wypalił/wypaliła" w znaczeniu "powiedział/powiedziała" stosowane nagminnie bardzo obniżyły przyjemność czytania. Kolejny zawód jeśli chodzi o polską literaturę dla kobiet.

Muminka | 2014-04-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Po trudnej lekturze, zwłaszcza po psychicznym wyżęciu przez "Kato-tatę", doceniam takie optymistyczne i sympatyczne lektury. Nie rozczarowałam się książką Kołakowskiej. Nietuzinkowy pomysł na zawiązanie intrygi- trzy zupełnie odmienne kobiety postanawiają zadzierzgnąć więzi przyjaźni w Internecie, co wydawałoby się dość ryzykowną ideą. Mamy Wiktorię, niby szczęśliwą mężatkę z dwójka dzieci, typową kurę domową oraz eteryczną Martę, która próbuje swoich sił w aktorstwie, nie mogąc się przebić dorabia wyprowadzaniem na spacer psów i -okazjonalnie- kotów. Tria dopełnia Karolina, nowoczesna i zasadnicza bizneswoman, pracująca w banku i przyciągająca do siebie różnych popaprańców lub życiowych nieudaczników. Choć mają odmienne cele i kroczą innymi ścieżkami, już pierwsze spotkanie " w realu" wypala i łączy je niezwykła więź.
Razem przeżywają sukcesy i rozczarowania, Marta odnosi pierwsze sukcesy i poznaje Jacka, Karolinę łączy namiętny romans z nieznajomym, a Wiktoria musi uporać się...

Julka | 2014-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Uwielbiam kiedy w książkach odkrywamy coś co już dobrze znamy na nowo ale w całkiem inny sposób. Kiedy oprócz tego, że zachwycają nas ciekawą akcją, świetnym dialogiem oraz obłędnym opisem, także czegoś nas uczą. Taka jest ta książka. Uczy o wybaczeniu, prawdziwej miłości, o tym jak ważna jest odpowiedzialność a także jak ważne aby w przyjaźni być bezinteresownym i szczerym oraz zupełnie oddanym ponieważ przyjaźń to coś wielkiego, to deklaracja, że chcesz być dla drugiej osoby. To moja pierwsza książka tej autorki, muszę przyznać, że jestem dumna, że polscy autorzy potrafią tak dobrze pisać książki.