Emerytalna katastrofa i jak się chronić przed jej skutkami

Robert Gwiazdowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka biznes, finanse
978-83-7785-056-5
Zysk i S-ka
emerytury reforma emerytalna finanse osobiste
biznes, finanse
978-83-7785-056-5
emerytury reforma emerytalna finanse osobiste

Oficjalne recenzje i

Trzeba mieć fantazję, by mieć pieniądze

[ 5 ] Link do recenzji

Cenię autora nie tylko za wiedzę merytoryczną, ale także za sposób, w jaki ją przekazuje - gdzie można, sypnie żartem i ironią, pisze w prosty sposób o niełatwych tematach. Liczne przypisy zamieszczone w książce pozwalają czytelnikom odnieść się do materiałów źródłowych.

czemu ta książka nie jest powszechnie znana i dyskutowana? bardziej wyrazistego ostrzeżenia "góra lodowa przed nami!" raczej nie będzie. choć ekonomia jest po części wróżbiarstwem[najlepsze modele i teorie zawodzą], to wywód Gwiazdowskiego przedstawia wielce prawdopodobną wizję katastrofy opartą na szeregu implikacji.
warto

Głośny spór o OFE opisuje dobrze poniższy fragment książki:

"W obronie OFE staną Bank Światowy, który w marcu 2010 roku przygotował raport na temat polskiej reformy emerytalnej, uznając ją za świetną robotę. Eksperci Banku pochwalili Polskę w 2010 roku zwłaszcza za to, że już w 2024 roku nie będziemy musieli dopłacać do systemu emerytalnego z budżetu. Z ich wyliczeń...

Ta książka w kontekście "systemu" ubezpieczeń w Polsce jest niczym czerwona pigułka z Matrix'a. Jest tez dobrym dowodem na to, że w naszym kraju mamy jeszcze wolność słowa, gdyż jeśli funkcjonowałaby u nas cenzura, to ta praca znalazłaby się na liście książek zakazanych.
Robert Gwiazdowski wyjaśnia w swojej publikacji absurdy funkcjonowania ZUSu i OFE. Odsłania szwy...

Rzeczywiście napisane ze swadą, a przede wszystkim jasno, klarownie i z poczuciem humoru. Gdyby w taki sposób o ekonomii wypowiadali się nasi specjaliści... . Do tego jeszcze Gwiazdowski ma odwagę głosić poglądy niekoniecznie "poprawne politycznie". Jeśli lubisz patrzeć władzy na ręce, to jest to lektura obowiązkowa.

Dyskusje

• Ekonomia