Równość i niesprawiedliwość, czyli dlaczego Piketty nie lubi bogatych

- Kategoria:
- nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
- Wydawnictwo:
- Fijorr Publishing
- Data wydania:
- 2016-08-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-08-25
- Liczba stron:
- 228
- Czas czytania
- 3 godz. 48 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364599378
- Tagi:
- gwiazdowski ekonomia gospodarka wolny rynek socjalizm kapitalizm bogactwo
Rozmaite zagadnienia ekonomiczne na przemian zyskują i tracą na popularności w zależności od aktualnych polityczno-intelektualnych nastrojów. Obecnie, w dyskusjach na temat gospodarki, na absolutnym topie jest „problem” nierówności społecznych, o których znów zrobiło się głośno po publikacji książki o kontrowersyjnym tytule Kapitał (ze skromnym dopiskiem „w XXI wieku”), autorstwa Francuza, Thomasa Piketty’ego.
Piketty, którego rodzice byli Trockistami (choć deklarują, że zmienili poglądy polityczne zanim narodził się młody Thomas), reprezentuje typową dla współczesnych socjalistów postawę: Jako że poprzeć socjalizmu wprost nadal nie wypada, przyznaje on wyższość gospodarki rynkowej nad centralnie planowaną. Po tym jednak dodaje, że wolny rynek ma niestety pewne wady, które wymagają interwencji państwa. Następnie przedstawia rzekome zawodności rynku, proponuje „postępowe” reformy i…
I wychodzi z tego wszystkiego system, który z wolnym rynkiem ma niewiele wspólnego, za to z socjalizmem – wiele.
Piketty wyjątkowo nie lubi bogatych. Generalnie uważa, że mają za dużo i chciałby im trochę pozabierać. Tym bardziej, że – jego zdaniem – bogactwo bogatych hamuje rozwój gospodarczy i przyczynia się do ludzkiej biedy. Neguje tym samym prawo Saya, że każda podaż ma swój popyt i tworzenie bogactwa samo w sobie wytwarza popyt ze strony tych, którzy je współtworzą. Kwestie takie jak tworzenie bogactwa czy produktywność nie mieszczą się w kręgu jego zainteresowań. Całkowicie pomija związek rozkładu bogactwa z procesem jego produkcji. Wkracza w sytuację zastaną – bogactwo istnieje, a jego rozkład jest bardzo nierównomierny – i oferuje swoją wizję lepszego świata. Pytania skąd to bogactwo się wzięło i dlaczego jego rozkład wygląda tak, a nie inaczej w ogóle nie zadaje.
Na szczęście zadaje je Robert Gwiazdowski w swojej najnowszej, niezwykle interesującej i błyskotliwie napisanej książce, którą z dumą prezentujemy. Odpowiedź Autora, którą podpiera on szczegółowymi danymi i statystykami, zdejmuje z nierówności społecznych swoistą aurę mistyczności, która sprawia, że duża część społeczeństwa za ich przyczynę uznaje „spisek bogatych”.
Otóż prawda jest taka, że równość i nierówność mają charakter moralnie neutralny, zaś przyczyn nierówności na świecie było i jest multum, a co najważniejsze – nierówności pełnią bardzo ważną, korzystną rolę w rozwoju gospodarczym i poprawie standardu życia.
Więcej (i zapewne w ciekawszy sposób) opowie Państwu o tym profesor Robert Gwiazdowski.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Równość i niesprawiedliwość, czyli dlaczego Piketty nie lubi bogatych
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Profesor Gwiazdowski z charakterystycznym dla siebie humorem rozprawia się z tytułowym autorem "Kapitału XXI wieku" i powszechnie krążącymi postulatami zwiększenia obciążeń podatkowych, które są przedstawiane jako sprawiedliwe, efektywne i pożądane.
Powołując się na myślicieli i publicystów, zarówno socjalistycznych jak i kapitalistycznych, udowadnia, że progresja podatkowa jest nieefektywna, niesprawiedliwa oraz niesłuszna, i wskazuje szereg sugestii odnośnie właściwego kształtu systemu podatkowego.
Książka pęka w szwach od badań, statystyk i odniesień dlatego moim zdaniem stanowi świetne wsparcie w debacie publicznej na temat podatków.
Profesor Gwiazdowski z charakterystycznym dla siebie humorem rozprawia się z tytułowym autorem "Kapitału XXI wieku" i powszechnie krążącymi postulatami zwiększenia obciążeń podatkowych, które są przedstawiane jako sprawiedliwe, efektywne i pożądane.
więcej Pokaż mimo toPowołując się na myślicieli i publicystów, zarówno socjalistycznych jak i kapitalistycznych, udowadnia, że progresja...
Jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich idei w stanie czystym.
Dotyczy to zarówno socjalizmu Pikettego, jak i liberalizmu Roberta Gwiazdowskiego. Są dobre jako naukowe modele teoretyczne, ale praktycznie nie da się ich zastosować w państwie, które skupia ludzi o różnych, często sprzecznych interesach. Bliskie jest mi podejście profesora Leszka Kołakowskiego, czyli bycie konserwatywno-liberalnym socjalistą.
Książka profesora na szczęście nie koncentruje się tylko na polemice (typowa kłótnia lewak-prawak) z "Kapitałem XXI wieku", który jest ciężką lekturą i sprowadza się głównie do efektownych tez o zabieraniu bogatym, ale zgrabnie pokazuje pochodzenie nierówności. Ale też spróbuje (z pozycji liberalnych) pokazać jak zwalczać nierówności.
Często mamy ten rewelacyjny klarowny wywód pana Roberta. Choć niestety często ginie on w trochę chaotycznym aparacie naukowym i obniża trochę ocenę "Równości i (nie)sprawiedliwości".
Jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich idei w stanie czystym.
więcej Pokaż mimo toDotyczy to zarówno socjalizmu Pikettego, jak i liberalizmu Roberta Gwiazdowskiego. Są dobre jako naukowe modele teoretyczne, ale praktycznie nie da się ich zastosować w państwie, które skupia ludzi o różnych, często sprzecznych interesach. Bliskie jest mi podejście profesora Leszka Kołakowskiego, czyli...
Książka to "czerwona pigułka" dotycząca przyczyn, postrzegania, zwalczania i wykorzystywania tematyki nierówności i sprawiedliwości. Tekst to nie tylko filozoficzne rozmyślania czy ekonomiczne analizy. To również opis rzeczywistości, w której żyjemy i mechanizmów nią rządzących.
Napisana z typowym dla Autora humorem i przekąsem, bogata w analizy, przykłady ze świata i liczne odniesienia do źródeł. Kawał świetnej roboty.
Żałuję, że nie trafiłem na tę pozycję gdy została wydana w 2016 roku. Z perspektywy końca 2020 widać jak trafne były spostrzeżenia Profesora Gwiazdowskiego.
Książka to "czerwona pigułka" dotycząca przyczyn, postrzegania, zwalczania i wykorzystywania tematyki nierówności i sprawiedliwości. Tekst to nie tylko filozoficzne rozmyślania czy ekonomiczne analizy. To również opis rzeczywistości, w której żyjemy i mechanizmów nią rządzących.
więcej Pokaż mimo toNapisana z typowym dla Autora humorem i przekąsem, bogata w analizy, przykłady ze świata i...
Próba aksjologicznej oceny podatków, równości i nierówności itp. w oparciu o różnych, głównie anglosaskich autorów, oraz przemyślenia własne autora.
Próba aksjologicznej oceny podatków, równości i nierówności itp. w oparciu o różnych, głównie anglosaskich autorów, oraz przemyślenia własne autora.
Pokaż mimo toJak na polskie opisywanie zjawisk ocierających się o ekonomie, psychologię oraz delikatnie o socjologie, to jest to książka bardzo dobra. Pochwalam autora za to, że daje przypisy, gdzie można odnaleźć autora i treść, która używa jako argumentacji/przykładu, a także można poszerzyć dzięki temu wiedzę. Książka warta swojej ceny, gdyby była mniej merytoryczna, to kosztowałaby by tyle ile książki celebrytów tj. T. Lisa, ale pamietajmy, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości : )
Jak na polskie opisywanie zjawisk ocierających się o ekonomie, psychologię oraz delikatnie o socjologie, to jest to książka bardzo dobra. Pochwalam autora za to, że daje przypisy, gdzie można odnaleźć autora i treść, która używa jako argumentacji/przykładu, a także można poszerzyć dzięki temu wiedzę. Książka warta swojej ceny, gdyby była mniej merytoryczna, to kosztowałaby...
więcej Pokaż mimo toBardzo dobra książka prezentująca filozofię i historię podatków i relcji ekonomocznych w społeczeństwie
Bardzo dobra książka prezentująca filozofię i historię podatków i relcji ekonomocznych w społeczeństwie
Pokaż mimo toInteresująca książka balansująca między pracą naukową a publicystyczną. Modny temat nierówności społecznych przepracowany jest bardzo solidnie pod względem merytorycznym , choć momentami trochę za dużo tu ironizowania. Trochę zbyt często cytuje też Gwiazdowski różne mądre autorytety do poparcia banalnych i oczywistych tez. Jednak mimo tych niedociągnięć "Równość i (nie)sprawiedliwość" czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Jasno i zrozumiale, odwołując się do logiki i ekonomii, obala autor popularne i powielane przez mass media mity na temat przyczyn powstawania nierówności oraz obnaża nieskuteczność lansowanych przez polityczno - ekonomiczny mainstream recept na ich zwalczanie. Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką społeczno - gospodarczą.
Interesująca książka balansująca między pracą naukową a publicystyczną. Modny temat nierówności społecznych przepracowany jest bardzo solidnie pod względem merytorycznym , choć momentami trochę za dużo tu ironizowania. Trochę zbyt często cytuje też Gwiazdowski różne mądre autorytety do poparcia banalnych i oczywistych tez. Jednak mimo tych niedociągnięć "Równość i...
więcej Pokaż mimo to