Równość i niesprawiedliwość, czyli dlaczego Piketty nie lubi bogatych

Okładka książki Równość i niesprawiedliwość, czyli dlaczego Piketty nie lubi bogatych
Robert Gwiazdowski Wydawnictwo: Fijorr Publishing nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Fijorr Publishing
2016-08-25
2016-08-25
gwiazdowski ekonomia gospodarka wolny rynek socjalizm kapitalizm bogactwo

Okładka książki Wolna przedsiębiorczość. Podręcznik do nauki podstaw przedsiębiorczości Robert Gwiazdowski, Mateusz Machaj
Ocena 7,5
Wolna przedsię... Robert Gwiazdowski,...
Okładka książki Konserwatyzm. Najlepsze teksty polskiej prawicy Jacek Bartyzel, Jan Engelgard, Robert Gwiazdowski, Waldemar Łysiak, Stanisław Michalkiewicz, Jerzy Robert Nowak, Aleksander Rozenfeld, Jadwiga Staniszkis, Rafał A. Ziemkiewicz
Ocena 5,9
Konserwatyzm. ... Jacek Bartyzel, Jan...

Profesor Gwiazdowski z charakterystycznym dla siebie humorem rozprawia się z tytułowym autorem "Kapitału XXI wieku" i powszechnie krążącymi postulatami zwiększenia obciążeń podatkowych, które są przedstawiane jako sprawiedliwe, efektywne i pożądane.

Powołując się na myślicieli i publicystów, zarówno socjalistycznych jak i kapitalistycznych, udowadnia, że progresja podatkowa jest nieefektywna, niesprawiedliwa oraz niesłuszna, i wskazuje szereg sugestii odnośnie właściwego kształtu systemu podatkowego.

Książka pęka w szwach od badań, statystyk i odniesień dlatego moim zdaniem stanowi świetne wsparcie w debacie publicznej na temat podatków.

Jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich idei w stanie czystym.
Dotyczy to zarówno socjalizmu Pikettego, jak i liberalizmu Roberta Gwiazdowskiego. Są dobre jako naukowe modele teoretyczne, ale praktycznie nie da się ich zastosować w państwie, które skupia ludzi o różnych, często sprzecznych interesach. Bliskie jest mi podejście profesora Leszka Kołakowskiego, czyli bycie konserwatywno-liberalnym socjalistą.
Książka profesora na szczęście nie koncentruje się tylko na polemice (typowa kłótnia lewak-prawak) z "Kapitałem XXI wieku", który jest ciężką lekturą i sprowadza się głównie do efektownych tez o zabieraniu bogatym, ale zgrabnie pokazuje pochodzenie nierówności. Ale też spróbuje (z pozycji liberalnych) pokazać jak zwalczać nierówności.
Często mamy ten rewelacyjny klarowny wywód pana Roberta. Choć niestety często ginie on w trochę chaotycznym aparacie naukowym i obniża trochę ocenę "Równości i (nie)sprawiedliwości".

Jestem sceptycznie nastawiony do wszelkich idei w stanie czystym.

Książka to "czerwona pigułka" dotycząca przyczyn, postrzegania, zwalczania i wykorzystywania tematyki nierówności i sprawiedliwości. Tekst to nie tylko filozoficzne rozmyślania czy ekonomiczne analizy. To również opis rzeczywistości, w której żyjemy i mechanizmów nią rządzących.
Napisana z typowym dla Autora humorem i przekąsem, bogata w analizy, przykłady ze świata i liczne odniesienia do źródeł. Kawał świetnej roboty.

Żałuję, że nie trafiłem na tę pozycję gdy została wydana w 2016 roku. Z perspektywy końca 2020 widać jak trafne były spostrzeżenia Profesora Gwiazdowskiego.

Próba aksjologicznej oceny podatków, równości i nierówności itp. w oparciu o różnych, głównie anglosaskich autorów, oraz przemyślenia własne autora.

Jak na polskie opisywanie zjawisk ocierających się o ekonomie, psychologię oraz delikatnie o socjologie, to jest to książka bardzo dobra. Pochwalam autora za to, że daje przypisy, gdzie można odnaleźć autora i treść, która używa jako argumentacji/przykładu, a także można poszerzyć dzięki temu wiedzę. Książka warta swojej ceny, gdyby była mniej merytoryczna, to kosztowałaby by tyle ile książki celebrytów tj. T. Lisa, ale pamietajmy, że cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości : )

Bardzo dobra książka prezentująca filozofię i historię podatków i relcji ekonomocznych w społeczeństwie

Interesująca książka balansująca między pracą naukową a publicystyczną. Modny temat nierówności społecznych przepracowany jest bardzo solidnie pod względem merytorycznym , choć momentami trochę za dużo tu ironizowania. Trochę zbyt często cytuje też Gwiazdowski różne mądre autorytety do poparcia banalnych i oczywistych tez. Jednak mimo tych niedociągnięć "Równość i (nie)sprawiedliwość" czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Jasno i zrozumiale, odwołując się do logiki i ekonomii, obala autor popularne i powielane przez mass media mity na temat przyczyn powstawania nierówności oraz obnaża nieskuteczność lansowanych przez polityczno - ekonomiczny mainstream recept na ich zwalczanie. Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką społeczno - gospodarczą.

Dodaj cytat z książki Równość i niesprawiedliwość, czyli dlaczego Piketty nie lubi bogatych