Kiedy pieniądz umiera. Koszmarny sen o hiperinflacji

Wydawnictwo: StudioEMKA
When money dies
978-83-62304-47-9
biznes, finanse

W 1923 roku, gdy niemiecka waluta praktycznie stała się bezwartościowa (w grudniu tamtego roku za jednego dolara trzeba było zapłacić 4 bln marek, Republika Weimarska niemal wróciła do gospodarki barterowej. Drogie cygara, dzieła sztuki i klejnoty rutynowo wymieniano na podstawowe artykuły żywnościowe, takie jak chleb; bilet do kina można było kupić za kawałek węgla, a butelkę nafty za jedwabną koszulę. W desperacji premier Bawarii złożył w lokalnym parlamencie projekt ustawy uznającej obżarstwo za przestępstwo zagrożone surową karą – „żarłok” został zdefiniowany jako „ten, kto nawykowo oddaje się przyjemnościom stołu w takim stopniu, że może wywołać niezadowolenie ze względu na trudną sytuację ludności”.
Od czasu pierwszej publikacji w 1975 r. książka Kiedy pieniądz umiera stała się klasyczną opowieścią o tych przedziwnych i przerażających czasach. Splatając eleganckie analizy z wieloma relacjami bezpośrednich świadków, zwykłych ludzi walczących o przetrwanie, koncentrując się przede wszystkim na ludzkim aspekcie inflacji – stawia pytanie, dlaczego rządy się do niej uciekały, opisuje jej straszny, korupcyjny wpływ na obywateli, męczarnie związane z procesem uzdrowienia waluty oraz mroczne, długotrwałe dziedzictwo inflacji. W czasie dotkliwego kryzysu gospodarczego książka ta stanowi pilne ostrzeżenie przed uzależniającymi zagrożeniami drukowania pieniędzy – czyli deficytu budżetowego – jako „miękkiej” opcji dla rządu, który musi się zmierzyć z rosnącym niezadowoleniem i bezrobociem.

źródło opisu: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=447

źródło okładki: http://www.studioemka.com.pl/index.php?page=p&id=447

Vmark | 2014-08-22

Bardzo dobra książka ukazująca mechanizm inflacji i druku pieniądza, dużo daje do myślenia. Książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego polityka. Ze względu na charakter tematu, w treści jest dużo wartości liczbowych pieniądza, których bez głębszej analizy nie jest czytelnik w stanie przemyśleć i zrozumieć. Polecam każdemu kto interesuje się finansami, gospodarką czy polityką.

Matwiey | 2014-11-12
Przeczytana: 09 listopada 2014

Co robić, a co ważniejsze, czego się wystrzegać podczas inflacji?

"Kiedy pieniądz umiera" w dużej mierze skupia się na przykładzie Niemiec - przewijają się także losy Austrii i Węgier, jednak to nasi zachodni sąsiedzi grają pierwsze skrzypce - kiedy to po pierwszej wojnie światowej ich waluta osiągnęła dno po systematycznej deprecjacji, a gospodarka tkwiła w kryzysie. Społeczeństwo ulegało stopniowej demoralizacji, bezrobocie i przestępczość rosła z dnia na dzień, a ówczesna elita rządząca tę katastrofę pogłębiała.

Autor wskazuje drukowanie pieniędzy, jako główny czynnik podsycający ten proces zwany inflacją. Przestrzega tym samym obecnych rządzących przed korzystaniem z niej w walce z niezadowoleniem społecznym.
W książce znajdziemy sporo wypowiedzi ludzi obserwujących ten proces z zewnątrz, jak i uczestniczących bezpośrednio w zaistniałych wydarzeniach. Pozwala to spojrzeć na ten problem z szerszej perspektywy. Dane statystyczne niejednokrotnie wprawią nas w osłupienie, tak...

Krzysiekn | 2014-11-29
Na półkach: Przeczytane, Ekonomia
Przeczytana: 29 listopada 2014

Główną zaleta pracy Fergusona jest uświadomienie czytelnikowi, że pieniądz nie jest jedynie jednostką rozliczeniową ale tez swojego rodzaju fenomenem kultury co powoduję iż jego upadek idzie w parze z negatywnymi następstwami w sferze nie tylko gospodarczej ale również moralnej i politycznej. Autorowi udało się też odpowiednio zgrać dane statystyczne z raportami dyplomatycznymi, wycinkami z gazet ale również fragmentami pamiętników co powoduje że czytelnik może spojrzeć na sprawę z rożnych punktów widzenia.

Bartosz | 2013-01-14

Książka Adama Fergussona pt. Kiedy pieniądz umiera. Prawdziwy koszmar hiperinflancji napisana w latach 70. to jedna z najbardziej znanych książek historyczno-ekonomicznych ubiegłego wieku. O książce stało się ponownie głośno podczas obecnego kryzysu finansowego, co spowodowało, że do czasu kolejnego wznowienia w 2010 r. jej cena na portalu ebay.com osiągała poziom $1000.

Nie powinno to dziwić - książka jest doskonałym studium hiperinflacji w Republice Weimarskiej, dzięki czemu stanowi bardzo wymowne ostrzeżenie przed skutkami nadmiernego drukowania pieniędzy.

Autorowi udała się trudna sztuka: odpowiednie wyważenie danych statystycznych, polityki oraz relacji z pierwszych ręki. Dodatkowy atutem jest to, że Fergusson nie ogranicza się tylko do Niemiec, ale także opisuje sytuację Austrii i Węgier, również nękanych przez inflację w tamtym czasie.

Oczywiście, przy badaniu inflacji rzeczowa analiza statystyczna jest nieodzowna. Poniżej przytaczam kilka najbardziej wstrząsających...

Krzysztof1993 | 2015-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2015

Nie zamierzam ocenić tej książki z jednego prostego faktu. Przeczytałem jej jedynie fragment. Mam nadzieję, że w swoim czasie zapoznam się z nią całościowo, co pozwoli mi wydać bardziej szczegółową opinię.

felixo | 2013-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2013

Warto poznać ludzie zachowania podczas hiperinflacji. Co ciekawe wychodzi na to, że podczas takowej warto inwestować w akcje. :-)

sylwan112 | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

Dużo konkretów i liczb, ale czytanie książki się nieco dłuży przez jej mocno techniczne podejście do sprawy.

Patton | 2018-07-05
Przeczytana: lipiec 2018