Michał Boym ostatni wysłannik dynastii Ming

źródło okładki: skan własny

Koronczarka | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 15 marca 2015

Człowiek (czyli autor) zna się na rzeczy, ale to nie jest książka dla mnie. Sięgnęłam po nią, bo szukam fascynujących biografii, a życie Michała Boyma bez wątpienia takie było. Żył w XVII wieku, był jezuitą i pojechał do Chin, by szerzyć chrześcijaństwo. Ale nie na tym polega jego główna zasługa. Jest on autorem wielu dzieł z zakresu przyrodoznawstwa, geografii (opracował wiele map Chin), medycyny. Trafił do Chin w czasie wielkiej zawieruchy. Był ambasadorem, posłem, włóczykijem. Pośredniczył w kontaktach Chin z Watykanem, co wcale takim bezpiecznym zajęciem nie było i niebezpieczeństwo czyhało nie ze strony chińskiej. Jego podróże obfitują w wiele dramatycznych przygód. Ale książka Edwarda Kiejdańskiego mówi o tym mało, głównie skupiając się na naukowych osiągnięciach Boyma i losach jego pism. Nie jest to więc lektura dla żądnej sensacji pani na emeryturze.

Tiamat | 2015-07-07
Przeczytana: 06 lipca 2015

Wielka szkoda, że Michał Boym został tak bardzo pochłonięty przez historię, że zaledwie garstka osób zdaje sobie sprawę z jego niezwykłych dokonań, bo według mnie jego życiorys nadaje się na scenariusz filmowy:)

Sylwetkę Michała Boyma, jezuity w Chinach, podróżnika, botanika i właściwie możnaby powiedzieć etnografa, przybliża nam właśnie ta książka. Niestety jest ona niego pogmatwana, gdyż nie znam się za bardzo na geografii i historii Chin, przez co musiałabym niemal ciągle wisieć przy mapie Azji, aby załapać kto gdzie się podziewał.

Co do odkryć roślinnych, które najbardziej mnie interesowały, nie było ich wiele w książce, ale warto wspomnieć, że to właśnie Boym opisał drzewo Kaki, żeńszeń czy rabarbar:) Niestety publikacje nie doszły do skutku, a na materiałach naszego Marco Polo pracowali późniejsi, bardziej znani "łowcy roślin".

Niestety, smutna końcówka, niezbyt pozytywna, więc pewnie scenariusza się nie doczekam:P

MichałMałysa | 2015-02-03
Icing_Sugar | 2016-03-08