Hotel nomadów

Okładka książki Hotel nomadów Cees Nooteboom
Okładka książki Hotel nomadów
Cees Nooteboom Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Terra incognita reportaż
reportaż
Terra incognita
Nootebooms Hotel
W.A.B.
2012-08-22
2012-08-22
Alicja Oczko
eseje literatura holenderska literatura podróżnicza podróże

Pokorny podróżnik jest zawsze u siebie

Patrzeć i odnajdywać konteksty.

Patrzeć i odnajdywać konteksty.

Ciekawe spojrzenie na podróże z punktu widzenia hoteli w których się przebywało

Ciekawe spojrzenie na podróże z punktu widzenia hoteli w których się przebywało

Niełatwa, aczkolwiek interesująca pozycja ukazująca Hiszpanię z nieco innej perspektywy: poszarpanych myśli, niezatartych wspomnień, ulotnych impresji, nieprzemyślanych refleksji, upływającego czasu, niezaprzeczalnych faktów historycznych.

Obraz Hiszpanii dla osób, które już ją dobrze znają, lecz może chcą na nią popatrzeć z daleka, oczami holenderskiego podróżnika, prozaika i poety zakochanego w tym kraju i jego historii po same uszy.

Hotel nomadów to zbiór esejów,reportaży z podróży autora po Włoszech,Irlandii,Szwajcarii,Japonii,Hiszpanii. Noteboom większą cześć książki pisze na temat Hiszpanii, nie tylko opisując ją od strony geograficznej,ale także podnosi tematy współczesnych wydarzeń społeczno-politycznych,wspominając też o historii.Hotel Nomadów to nie tylko zbiór reportaży podróżniczych,ale także pisanie o kulturze społeczeństw,literaturze,współczesnych mediach,o samym podróżowaniu,oraz o wymienionych wydarzeniach społeczno-politycznych gdzie pisarz poświęca dużo miejsca wydarzeniom w Hiszpanii.W książce są dodatkowo zdjęcia co urozmaica książkę.

Moim zdaniem, książka dość nie równa. Zapowiadała więcej na początku, niż okazało się na końcu.
Ale Nooteboom, to oczywiście wysmakowana forma i erudycja, tego z pewnością nie zabrakło.
Najlepsze są te fragmenty, które opisują Hiszpanię jej historię i czasy współczesne.
Chciałbym pojechać i zobaczyć Cordobę, Toledo.
Żałuję, że wcześniej nie trafiłem na książki Nootebooma.

Chciałbym pojechać i zobaczyć Cordobę, Toledo.
Żałuję, że wcześniej nie trafiłem na książki Nootebooma.

„Hotel nomadów” jest zbiorem esejów podróżniczych. Nie są to jednak opisy standardowe, przewodnikowe. Cees Nooteboom zgłębia historię odwiedzanych miejsc. Pozwala zatrzymać się. Poznać je z wielu stron. Wejść w zakamarki. Dostrzec ich głębszy sens.

Przy okazji robi to w miły i nieprzeintelektualizowany sposób. Jego krótkie formy literackie nie są napuszone czy przesadnie wydumane. Plastyczna relacja pozwala rozkoszować się pielgrzymką po japońskich klasztorach, pobytem w Wenecji czy na finiszu szlaku św. Jakuba.

Przeważa wielość wspomnień z pobytów w ukochanej przez Nootebooma Hiszpanii. Andaluzja, Barcelona, Santiago de Compostella. Zwłaszcza ostatnie, mekka pielgrzymów pokonujących camino, szczególnie zagościło w sercu holenderskiego pisarza. Plac przed Katedrą św. Jakuba. Radość napotykanych pielgrzymów, celebrujących zakończenie wędrówki. Wiele wątków przybliżających, jednocześnie zachęcające do tego, by udać się do opisywanego miejsca.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

"Zaglądam do świata, który minutę temu na dobre skręcił za rogiem czasu, ale między wciąż takimi samymi dekoracjami z kamienia i wody pozostawił po sobie wspomnienia"
Zbiór esejów z różnych lat Nootebooma, tworzy niesamowitą kombinację.
Oprowadza nas po krajach nie jak turysta, ale podróżnik starej daty, który dziś jest już na wymarciu. Socjologiczno-filozoficzny sposób patrzenia na świat, sprawia, że to co ma nam do przekazania jest inne, choć pewnie nie dla wszystkich ciekawe.
Polecam niekonwencjonalnym odkrywcom :)

Zbiór esejów z różnych lat Nootebooma, tworzy niesamowitą kombinację.

Ciekawa książka. Może nie ma porywającej fabuły, gdyż są to bardziej różne zapiski i przemyślenia autora (podróżnicze i około podróżnicze, życiowe). Z jednej strony przemyślenia te nie wydają się czasem baardzo głębokie, a z drugiej jednak można popłynąć przy nich myślami i zastanowić się nad tym, o czym pisze autor. A tematyka przemyśleń jest bardzo różna.
Moim zdaniem na pewno książka uczy nas, jak podróżować. Nie jest to zamysłem autora, ale po przeczytaniu książki można się nauczyć, jak rozmyślać w czasie podróżowania, jak się otworzyć na to, czego doświadczamy.

Moim zdaniem na...

Stylowa, klimatyczna okładka, twarda oprawa a przede wszystkim nazwisko autora, skłoniły mnie do sięgnięcia po książkę ze świetnej serii Terra incognita wydawnictwa WAB.
Cees Nooteboom jest holenderskim prozaikiem, poetą oraz autorem reportaży. W tym roku został także nominowany do nagrody Nobla i przez bukmacherów obstawiany jest w pierwszej trójce wraz z Harukim Murakami oraz Mo Yan.
Z wielką ciekawością podeszłam do książki, która stanowi zbiór esejów obejmujących podróże Nootebooma z ostatnich czterdziestu lat.

Nooteboom zamyka oczy i buduje hotel idealny, łącząc znane mu elementy z różnych stron świata. Snuje rozważania, których punktem wyjścia są informacje z gazet, zastanawia się nad zmianami cywilizacyjnymi, nad podróżowaniem jako formą medytacji i samopoznania, wreszcie nad samym aktem pisania, nad sztuką słowa. Pokazuje, jak można patrzeć na świat.

Autor zabiera nas na wędrówkę, szlakami które przemierzył, szukając siebie i swojego miejsca w życiu. Odwiedzamy Irlandię, Szwajcarię, Holandię, Włochy, Japonię, wędrujemy skalistym wybrzeżem, pielgrzymkujemy szlakiem trzydziestu trzech świątyń, odkrywamy weneckie obrazy i posągi.

Sporo miejsca poświęca autor Hiszpanii, swojemu ukochanemu miejscu na ziemi. Porusza pełne spektrum tematów od pogody poprzez przyrodę, sztukę po politykę.

Wiodąc życie nomady, nauczyłem się , być może, kim jestem, a kim nie.

Wszystkie te odwiedzone miejsca, poznani ludzie, skłaniają ku refleksji, którą autor w bardzo subtelny sposób wplata między opisy swoich wędrówek, miejsc, sytuacji. Pięknym, plastycznym i poetyckim językiem Nooteboom przykuwa nas, tak że nieświadomie podążamy za nim, budując swój własny hotel, z odwiedzonych miejsc i wspomnień.
Nie akcja, nie daty ani nagromadzenie faktów, są w tej książce najważniejsze, ale, nastrój, detale, refleksja podane w sposób, który zachęca do sięgnięcia po więcej, do marzeń o własnych podróżach, do wspomnień o tych, które już się odbyło do okrywania tego kim jesteśmy.
„Hotel nomadów” to jedna z lepszych książek, które dane mi było ostatnimi czasy przeczytać i z pewnością jeszcze nie raz po nią sięgnę.

• Reportaż
  • Hiszpania